Dział obserwacyjny

 

Dział utworzony w 2009 roku z połączenia trzech funkcjonujących od 2002 roku komórek organizacyjnych tj. działu meteorowego - zajmującego się w głównej mierze koordynacją obserwacji meteorów i współpracą w tym zakresie, działu teleskopowego - zabezpieczającego sprzęt optyczny do obserwacji różnego typu obiektów - zazwyczaj astronomicznych, oraz działu astrofotografii - skupiającego się na utrwalaniu tychże obiektów.
Obecnie dział zajmuje się prowadzeniem, animowaniem i koordynacją nocnych obserwacji astronomicznych zarówno grupowych jak i indywidualnych, doradza w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu optycznego, organizuje pokazy nieba i prelekcje dla młodzieży. W okresie wakacji lub w przypadku ciekawych zjawisk astronomicznych, wspomaga merytorycznie zjazdy i obozy obserwacyjne oraz Astroeventy i wyprawy okazjonalne.

Do najważniejszych zadań działu można zaliczyć:

 Funkcjonowaniem działu zajmują się obecnie dwaj koordynatorzy - Michał Goraus i Krzysztof Dwornik.

 

                                   
                                   
                                   

 

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej, które będzie dostępne już w najbliższą sobotę 24 lipca 2021r. od godz. 20:00 do 23:00. Tego wieczoru dyżur pełnić będzie jeden z koordynatorów naszego Stowarzyszenia, który nie tylko zaprowadzi zainteresowanych na najwyższy punkt dachu pod sklepienie kopuły, ale i omówi znajdujący się tam sprzęt jak i uruchomi teleskop. W przypadku pochmurnego nieba lub deszczowej pogody, nadal będzie można obejrzeć wnętrze kopuły, ale bez otwierania klap osłaniających znajdujący się wewnątrz sprzęt. Do Obserwatorium będzie można wejść po dokonaniu rezerwacji telefonicznej na konkretną godzinę, w ilości maksymalnie do 5os. jednorazowo. Czas oprowadzania to ok. 20min.  24 lipca będzie niestety ostatnim dniem dostępności Obserwatorium w Sopotni Wielkiej z uwagi na planowany remont i serwis kopuły, który potrwa prawdopodobnie do końca wakacji br.  Rodziny uczestniczące w projekcie "Zabierz teleskop do domu" (zgłoszone na formularzu), posiadają prawo do bezpłatnego zwiedzania z naszym przewodnikiem (również wymagana rezerwacja miejsc). Zapraszamy serdecznie!

Mamy przyjemność poinformować, że decyzją ekspertów Fundacji Edukacja dla Demokracji, nasze Stowarzyszenie otrzymało dotację na nowy projekt pt. "Zabierz teleskop do domu", który realizowany będzie od czerwca do końca listopada 2021r. Dofinansowanie uzyskaliśmy w ramach Funduszu Pomocowego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez ww. Fundację, gdzie w tegorocznym naborze (konkurs grantowy), spośród 477 wniosków wsparcie otrzymało tylko 46 projektu - w tym nasz! Celem naszego przedsięwzięcia jest przywrócenie do czynnej aktywności pasjonackiej i osobistej, min. 50 osób (ok. 20 rodzin) z zastosowaniem metody przejścia ze zdalnego do bezpośredniego trybu pracy lub w wersji hybrydowej, w oparciu o warsztaty popularno-naukowe z wykorzystaniem dostępnego dla wszystkich nieba i teleskopów astronomicznych. Teleskopy te zostaną zakupione w ramach pozyskanego dofinansowania i wzmocnią posiadaną już bazę sprzętowo-optyczną naszej organizacji, zaś co istotne - zestawy te w ilości 20 kompletów będzie można otrzymać zarówno do domu oraz wykorzystać również podczas naszych wspólnych wydarzeń aktywizujących, jak chociażby plenerowe obserwacje w Sopotni Wielkiej i nie tylko. Aby zgłosić się po jeden z 20 dostępnych od lipca teleskopów wraz z akcesoriami i móc uczestniczyć w warsztatach obserwacyjnych, należy pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny poniżej...

10 czerwca 2021r. na terenie Polski będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca, które ostatni raz mieliśmy okazję podziwiać aż 6 lat temu. Nie będzie ono zbyt spektakularne z uwagi na niewielką część tarczy Księżyca, która przysłoni naszą Dzienną Gwiazdę, ale i tak warto podjąć próbę zaobserwowania tego zjawiska. W tym celu Stowarzyszenie POLARIS-OPP zorganizuje tego dnia pokazy teleskopowe i transmisję on-line za pośrednictwem programu Zoom. Dla osób wybierających się do Sopotni Wielkiej przypominamy, że z uwagi na zagrożenie COVID-19 siedziba pozostaje nadal zamknięta, ale obserwacje odbywać się będą na zewnątrz przy budynku siedziby naszej organizacji, gdzie dostępne będą teleskopy czy ławeczki dla oczekujących na swoją kolej. Osoby podróżujące samochodem prosimy o zaparkowanie aut w wyznaczonym miejscu przy siedzibie lub nieopodal szkoły ok. 50m. od miejsca obserwacji. Zależy pamiętać, że aby wziąć udział w bezpośrednich pokazach konieczne będzie używanie maseczek zasłaniających nos i usta z uwagi na zmniejszony dystans między uczestnikami podczas prowadzonych obserwacji na miejscu. Obowiązywać będzie również limit osób mogących wejść na teren prowadzonych pokazów. Zaćmienie będzie można podziwiać przez teleskop z filtrem H-alfa (Coronado), a także przy użyciu metody rzutowania obrazu z teleskopu tradycyjnego Sky-Watcher 130mm. Tych z Państwa, którzy nie zdołają wybrać się do Sopotni Wielkiej, zachęcamy do śledzenia naszej relacji on-line z poniższego linku:

18 lutego br. mija dokładnie 91 lat od odkrycia (niegdyś planety, a dzisiaj uznawanej za planetę karłowatą) Plutona przez amerykańskiego astronoma, Clyde'a Tombaugha w Lowell Observatory w Arizonie. Z tej okazji w wielu miejscach na świecie jak co roku organizowane są wydarzenia popularyzatorskie, mające na celu przybliżenie i upamiętnienie tego wyjątkowego odkrycia, informacji na jego temat i podobnych obiektów do Plutona, aż w końcu okoliczności zdegradowania dziewiątej planety. Nietypowe święto obchodzone jest również jako pewnego rodzaju zadośćuczynienie tym, którzy po dzień dzisiejszy nie mogą pogodzić się z faktem, iż Pluton nie jest już uznawany za pełnoprawną planetę. To dzień promujący oczywiście astronomię i obserwacje nieba, a także zachęta do samodzielnego odkrywania tajemnic komosu lub co najmniej uczestniczenia w takich badaniach i odkryciach. Czy wiedzą Państwo bowiem, że nazwę Pluton zaproponowała jedenastolatka, a kreskówkowy pies Pluto Walta Disneya to bohater bajek inspirowany właśnie tym odkryciem? Rok 2021 z przyczyn światowego kryzysu zdrowotnego, spowodowanego pandemią COVID-19 nie będzie obfitował w organizowanie dużych pokazów nieba, eventów czy zwiedzania obserwatoriów, ale nie oznacza to, że o Dniu Plutona mamy zapomnieć. Dlatego też zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w kolejnym, spotkaniu Stowarzyszenia POLARIS - OPP, podczas którego będzie można wysłuchać prelekcji m.in. o obiektach plutonoidowych i ciałach niebieskich określanych skrótem NEO, a także zaprezentujemy zdjęcia autorstwa członków naszej organizacji, którzy uczestniczyli w wyprawie obserwacyjnej w 2017r. do USA i odwiedzili po drodze miejsce, gdzie dokonano tego arcytrudnego odkrycia. Przy odrobinie szczęścia będziemy mieli okazję ujrzeć również niebo na żywo w wersji on-line z kopuły Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej, za pomocą kamery zamontowanej na 14'' teleskopie Schmidt-Cassegrain.

Zapraszamy do uczestnictwa w prelekcjach.

 

21 grudnia 2020r. od godz. 16:00 zapraszamy serdecznie do uczestnictwa we wspólnej obserwacji planety Jowisz i Saturn, które będą tego wieczoru w najmniejszej odległości kątowej od siebie, tworząc tzw. koniunkcję. Obiekty te będą widoczne gołym okiem praktycznie jako jeden, jasny obiekt krótko po zachodzie Słońca (również w kierunku zachodnim). Planety będzie można obserwować raptem przez 2-3h. w zależności od horyzontu, jaki będziemy mieli do dyspozycji (powinien być jak najniższy, jak najbardziej otwarty). Niestety z przyczyn pandemicznych nie organizujemy wspólnych, publicznych pokazów nieba przez teleskop, ale za to można wziąć udział we wspólnych obserwacjach on-line za pośrednictwem programu Zoom. Tego dnia organizujemy spotkanie zdalne z teleskopami Stowarzyszenia POLARIS - OPP, w dodatku wyjątkowe, gdyż otwarty i dostępny dla każdego, kto będzie miał ochotę się z nami spotkać. Zapraszamy do czynnych obserwacji, czyli obserwowania z użyciem jakiegokolwiek sprzętu typu teleskop lub lornetki, a nawet okiem nieuzbrojonym - dzielmy się wrażeniami i pasją!
 
Zapraszamy!
 
 
 

 

Zapraszamy na ostatnią już prelekcję z serii wykładów międzypokoleniowych w ramach projektu "Niebo naszych dziadków", realizowanych na terenie Sopotni Wielkiej. Tym razem będzie możliwość porównania dawnego odkrywania i obserwacji obiektów na niebie względem dzisiejszych technologii. Po 45min. prelekcji przewidujemy obserwacje i pokazy nieba w kopule Obserwatorium Astronomicznego (pod warunkiem sprzyjającej pogody - jeśli niebo będzie zachmurzone, będzie możliwość samego zwiedzania kopuły i znajdującego się tam teleskopu). Zapraszamy. Rezerwacja miejsc: Kontakt.  

 

27 lipca 2018r. na wieczorno-nocnym niebie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie astronomiczne, będące swoistego rodzaju kumulacją dwóch, dosyć rzadko spotykanych zjawisk z udziałem Księżyca oraz planety Mars. Doszło bowiem do najdłuższego w XXI wieku zaćmienia naszego naturalnego satelity i to w dodatku tuż przy bardzo jasnej Czerwonej Planecie, znajdującej się w tzw. Wielkiej Opozycji (następne takie zjawisko opozycji z udziałem Marsa dopiero w 2035 roku). W ten wieczór wiele instytucji, planetariów, organizacji, mediów jak i osób uczestniczyło w obserwacjach i relacjonowaniu tego wydarzenia na niebie. Wśród nich znalazło się także Stowarzyszenie POLARIS - OPP, które zaprasiło zainteresowanych do udziału w szeregu atrakcji przygotowanych z myślą o tym dniu...

Od maja 2018r. rozpoczęło oficjalne funkcjonowanie Obserwatorium Astronomiczne w Sopotni Wielkiej wraz z nowym teleskopem o średnicy 14'' systemu Schmidt-Cassegrain. Teleskop zakupiono w ramach projektu pt. "Adaptacja wielofunkcyjnego poddasza ZS nr 4 w Sopotni Wielkiej" i od kwietnia 2018r. stanowi "serce" 3,5m. kopuły wybudowanej również przez nasze Stowarzyszenie. Tuba optyczna z systemem Fastar została osadzona na statywie EQ8 z systemem Go-To oraz możliwości prezentacji obrazów na żywo w znajdującej się poniżej Sali wielofunkcyjnej wyposażonej w projektor multimedialny. Obserwacje nieba od tego momentu stają się  czymś więcej niż tylko podglądaniem nieba, bo nie tylko jest ono tutaj chronione przed zanieczyszczeniem światłem, ale i dalej nieporównywalne możliwości względem dotychczasowych teleskopów, jakie posiadaliśmy na stałe w Sopotni Wielkiej. Za pomocą tego teleskopu jesteśmy w stanie bez trudu zaobserwować księżyce Saturna, przerwy w jego pierścieniach, czapy polarne na Marsie podczas zbliżającej się Wielkiej Opozycji, ale i całe mnóstwo obiektów głębokiego kosmosu, o których dotąd mogliśmy tylko pomarzyć i podziwiać w Internecie. W dodatku podczas pokazów nieba będzie można posłuchać muzyki w kopule dzięki zainstalowanemu tam nagłośnieniu z Sali wielofunkcyjnej.
 
Decyzją Zarządu Stowarzyszenia POLARIS-OPP, od 29 czerwca 2017r. w wykazie Miejsc Obserwacyjnych naszej organizacji widnieją dwie nowe lokalizacje: M/O-32 otrzymała kopuła Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej, zlokalizowana na dachu Zespołu Szkół nr 4 w gminie Jeleśnia oraz M/O-33 nadano działce znajdującej się przy ul. Grójeckiej 19 w Osieku. Nieruchomości te bowiem zostały użyczone przez ich prawowitych właścicieli na działalność obserwacyjną, a tym samym statutową pożytku publicznego, prowadzoną przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP. Oprócz możliwości starania się o dodatkowe środki na utrzymanie nowo-powstałych punktów obserwacyjnych, ich wnioskodawcy mogą także liczyć na czynną redukcję zanieczyszczenia sztucznym światłem, choć w przypadku M/O-32 już się o to zatroszczono nieco wcześniej. W jakich jeszcze miejscach wyznaczono tego typu punkty POLARIS-OPP we współpracy z Programem Ciemne Niebo? Warto zobaczyć ich aktualny wykaz...