Dział medyczny

 

Wcześniej funkcjonujący pod nazwą dział Pierwszej Pomocy Polarisu, założony został w 2005 roku po licznych propozycjach zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów podczas nocnych sesji astronomicznych w terenie. Funkcjonowanie działu było jednak dosyć krótkie i ograniczyło się do wprowadzenia kilku poprawek w Regulaminach obserwacyjnych, ustanowienia osoby odpowiedzialnej za apteczkę pierwszej pomocy oraz punktu opatrunkowego w siedzibie Stowarzyszenia. Dopiero po kilku latach przerwy inicjatywę przejął pasjonat astronomii i student medycyny na Uniwersytecie Opolskim, który rozbudował jego zaplecze o takie elementy jak podstawowa torba ratownictwa medycznego, materiały opatrunkowe i szkoleniowe, czy też sprawował osobistą pomoc podczas działań zarówno lokalnych w otoczeniu siedziby jak i wyjazdowych po Polsce.
Obecność działu medycznego od 2016r. stała się podstawą wszystkich Festiwali Ciemnego Nieba, gdzie w trakcie tego, corocznego przedsięwzięcia, koordynator ten odgrywa istotną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa zdrowia uczestników podczas plenerowych obserwacji zgodnie z przepisami prawa.

Szczególne znaczenie dział uzyskał w 2020r. kiedy do rozpoczęła się pandemia SARS-CoV-2 w Polsce, gdzie oprócz infografik i porad dla członków naszego Stowarzyszenia, dział ten zaopatrzył wszystkich aktywnych koordynatorów w odpowiednie środki ochrony osobistej jak i wyposażenie prewencyjne, zmniejszające ryzyko zakażenia COVID-19. Sukcesem tego działu był brak wykrytych transmisji koronawirusa w strukturach POLARIS-OPP podczas działań zespołowych na przestrzeni 2020r.

 

Najważniejsze inicjatywy działu medycznego:

 

Dział w chwili obecnej prowadzi koordynator - Patryk Bończyk.

 

 

 

 

Piknik z planetą Ziemia w szkole Montessori. 15 czerwca 2021r. na zaproszenie szkoły Montessori prowadzonej przez Fundację im. Królowej św. Jadwigi w miejscowości Krzyżówki (gmina Jeleśnia), odbył się piknik z planetą Ziemia i to dwóch tego słowa znaczeniach. Stowarzyszenie POLARIS - OPP realizowało warsztaty astronomiczne z pokazem teleskopowym obiektów naziemnych, a także koordynator działu medycznego przeprowadził jedyne w swoim rodzaju zajęcia z tematyki biologii i zdrowia. Warsztatom towarzyszyła ekspozycja nietypowej atrakcji, jaką była gigantyczna, bo aż 4m. kula pneumatyczna, przedstawiająca ziemski glob. Dzięki  bardzo dokładnemu odwzorowaniu na niej wszelkich detali ze zdjęć satelitarnych, odbyła się dodatkowa lekcja geografii oraz wiedzy o świecie, jak np. miejsca uderzeń największych meteorytów w historii naszej planety czy ruchów kontynentalnych.

Informujemy, że z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19, Zarząd Stowarzyszenia POLARIS - OPP podjął decyzję o całkowitym zamknięciu siedziby i przyległych atrakcji, a także o odwołaniu wszystkich działań wyjazdowych naszej organizacji. Osobom zainteresowanym przyjazdem do Sopotni Wielkiej odradzamy podróż i sugerujemy pozostanie w domach na czas pandemii. Apelujemy również do młodzieży współpracującej z naszą organizacją, o nie organizowanie własnych spotkań przy Obserwatorium Astronomicznym, a pasjonatów nocnego nieba zapraszamy do samodzielnego śledzenia zjawisk astronomicznych, których lista dostępna jest pod linkiem Na ciemnym niebie.
Biuro Stowarzyszenia będzie dostępne jedynie za pośrednictwem komunikacji zdalnej. Przesyłki i paczki można nadawać na adres skrytki pocztowej nr 1, 34-340 Jeleśnia. O dalszych działaniach i krokach w związku z zagrożeniem epidemicznym, będziemy informowali za pośrednictwem niniejszej strony lub bezpośrednich wiadomości e-mail.