Dział informatyczny

 

Funkcjonuje od 2003 roku jako dział od wirtualnego wizerunku zwanego niegdyś "Pol@ris w sieci", a także niosący wsparcie w szeroko pojętej tematyce komputerów i oprogramowania stanowiących nieodłączny element popularyzacji nauk ścisłych w działalności Stowarzyszenia. Jest to dział, który w swej historii najczęściej zmieniał koordynatorów prowadzących (przez 6 lat było ich pięciu), ale odgrywał i nadal odgrywa jedną z najważniejszych ról w dostępie do informacji na temat realizacji celów statutowych.

Obecnie dział zajmuje się utrzymaniem kilku internetowych serwisów tematycznych Stowarzyszenia i strony głównej oraz zabezpiecza funkcjonowanie skromnego zaplecza komputerowego.

Do wizytówek tego działu można zaliczyć:

  • stronę internetową Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię" - www.astroprocent.pl
  • serwis internetowy Programu Ciemne Niebo - www.ciemneniebo.pl
  • dawną stronę dot. odpłatnej działalności statutowej OPP - www.obserwacje.org.pl
  • oficjalną stronę Stowarzyszenia POLARIS - OPP - www.polaris.org.pl
  • stałe wsparcie techniczne zaplecza komputerowego.

Na dzień dzisiejszy dział koordynuje członek honorowy - Jacek Kędzierski.

 

                                 
                                   
                                   

 

 

Informujemy, że od połowy marca br. trwają aktualnie prace nad nową wersją serwisu Ciemnego Nieba, który od 2005 roku posiada swoją odrębną stronę pod adresem www.ciemneniebo.pl Chwilowo niestety mogą pojawiać się komunikaty o niedostępności lub ostrzeżenia o wykrytym zagrożeniu ze strony ww. witryny, w związku z powyższym prosimy o cierpliwość i nie korzystanie z adresu do momentu zaktualizowania strony. Witryna dotychczas notowała coraz większe zainteresowanie przekładające się nie tylko cytowaniem w takich mediach jak onet.pl, TVN czy TVP, ale i również rozszerzała swoją funkcjonalność m.in. o nowe rubryki jak usługi redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. Ponowne uruchomienie serwisu pod stałym adresem powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia 2016r. W sprawach ochrony ciemnego nieba zapraszamy więc do kontaktu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Wraz z jubileuszem 20-lecia działalności Stowarzyszenia POLARIS-OPP, w marcu br. uruchomiona została nowa strona internetowa Programu Ciemne Niebo, jako polskiej filii partnerskiej International Dark-Sky Association. Tym oto sposobem serwis najpopularniejszej tematyki prowadzonej przez naszą organizację doczekał się już drugiej odsłony, gdyż wcześniejsza wersja udostępniona została w 2007 roku pod zarejestrowanym wówczas adresem www.ciemneniebo.pl  Przed rokiem 2007 Program funkcjonował w strukturach podstawowej witryny ‘polaris’ jedynie jako podstrona i od tego czasu zmieniło się aż czterech jej webmasterów. Najnowsza wersja serwisu zaprojektowana została z myślą o funkcjonalności i przydatności zagadnienia już nie tylko dla pasjonatów astronomii, ale i pod kątem ekologii, medycyny, bezpieczeństwa, ekonomii, a nawet kultury i estetyki, podobnie jak wzory oświetleń zaczynających się od opraw ulicznych, a na dekoracyjnych kończąc.
 
 
Zobacz...   >>