Teleskop? Zgłoś się do nas!Pierwszy teleskop to doskonała okazja, aby zainteresować się astronomią obserwacyjną. U wielu osób pasja zaczęła się w momencie, gdy po raz pierwszy ktoś z nas spojrzał przez teleskop na Księżyc, Saturna czy gromadę gwiazd.  Warto więc przemyśleć zakup pierwszego teleskopu, bo zanim to zrobimy, można przetestować taki sprzęt w ramach realizowanego przez nasze Stowarzyszenie projektu pt. "De revolutionibus". To właśnie dzięki temu projektowi można otrzymać w użyczenie amatorski teleskop zwierciadlany Sky-Watcher 130mm wraz z akcesoriami i co najważniejsze - cotygodniowymi prelekcjami bądź warsztatami on-line o tematyce szeroko pojętego kosmosu. Projekt adresowany jest zarówno do  młodzieży, osób dorosłych jak i seniorów, jednak w szczególności zapraszamy rodziny z dziećmi, gdzie pierwszy teleskop to często wielki początek astronomicznego zainteresowania bądź... nietrafiony prezent na święta. Po co więc wydawać pieniądze, skoro można sprawdzić zarówno pierwszy teleskop jak i zapał do obserwacji nieba? Zapraszamy do udziału!

 

Od 2020r. Stowarzyszenie POLARIS – OPP zainicjowało serię spotkań pn. "Meetingi z teleskopami". Odbywają się one głównie w formie wspólnych obserwacji z użyczanymi przez nas teleskopami, a właściwie zestawem do prowadzenia samodzielnych sesji astronomicznych, gdyż oprócz teleskopu Sky Watcher 130mm Dobson, uczestnicy otrzymują również okular ortoskopowy 6mm, adapter do astrofotografii z użyciem własnego smartfona oraz obrotową mapę nieba w formacie A3. Taki komplet jest swoistego rodzaju "pakietem startowym", aby rozpocząć swoją własną pasję do gwieździstego nieba - jakie by ono nie było w miejscu prowadzonych obserwacji. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że jest to ciekawa alternatywa zamiast siedzenia w domu przed telewizorem czy ekranem komputera, gdyż w tym przypadku mamy okazję aktywnie uczestniczyć we wspólnym podziwianiu tych samych obiektów na niebie dosłownie "na własne oczy", a nie tylko przez liczne transmisje internetowe. Od 2022 roku nasze możliwości zwiększyły się dodatkowo dzięki projektowi pt. "De revolutionibus", finansowanego ze środków NIW-CRSO w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

 

W 2024 roku zasady uczestnictwa są następujące...

 

Do udziału zapraszamy zarówno obecnych już uczestników jak i nowe osoby, rodziny, a nawet grupy szkolne, które łącznie muszą spełnić następujące warunki:
 
•    czynnie brać udział we wspólnych obserwacjach i spotkaniach on-line lub bezpośrednich (ok. 2 spotkania na miesiąc w weekend lub momenty ciekawych zjawisk astronomicznych na niebie),
•    wykorzystywać użyczony teleskop do samodzielnych/rodzinnych/zespołowych obserwacji nieba zgodnie z jego przeznaczeniem,
•    posiadać urządzenie z dostępem do Internetu, kamerki i mikrofonu w przypadku udziału zdalnego (on-line),
•    dokonać osobistego odbioru i późniejszego zwrotu sprzętu w siedzibie POLARIS-OPP lub za pośrednictwem usługi kurierskiej,
•    podpisać umowę użyczenia teleskopu wraz z akcesoriami na osobę pełnoletnią bądź osobę prawną,
•    regularnie opłacać członkowską składka wspierającą w kwocie 40 zł. / miesiąc (z teleskopem i akcesoriami) lub 20 zł. / miesiąc (udział w "Meetingach z teleskopami"z własnym sprzętem lub bez sprzętu optycznego),
•    w przypadku zdalnego odbioru sprzętu (paczkomat) - wpłacić kaucję zwracaną po zakończeniu udziału.


 

Teleskop można otrzymać na próbę, która nie może trwać krócej niż 3 miesiące, a jeśli dana osoba lub rodzina nie jest zainteresowana dalszym udziałem, sprzęt można po prostu zwrócić do naszej siedziby, dzięki czemu zaoszczędzamy na jego zakupie. Należy jedynie pamiętać o przestrzeganiu instrukcji jego użytkowania oraz oczywiście, że osoba biorąca taki zestaw astronomiczny w używanie jest za niego odpowiedzialna materialnie. Zawsze przed zawarciem umowy użyczenia, jej wzór wysyłany jest wcześniej za pośrednictwem poczty e-mail na adres zainteresowanych. Otrzymanego zestawu nie można użyczać innym osobom czy podmiotom bez pisemnej zgody POLARIS-OPP. Teleskop ani żadna część wyposażenia nie przechodzi na własność użytkowników. Nawet mieszkając w dużym mieście, będziemy mieli okazję poobserwować np. liczne koniunkcje planet z Księżycem, jaśniejsze gwiazdy podwójne, zakrycia obiektów przez Księżyc, czy też w końcu kratery i inne szczegóły na powierzchni Srebrnego Globu.

Pixabay

 

Dodatkowo w ramach wpłacanej składki członkowskiej, uczestnicy otrzymują:

  • powiadomienia SMS o nadchodzących zjawiskach astronomicznych w dany wieczór czy noc, dzięki czemu nie umknie uwadze żaden ciekawy obiekt,
  • kalendarz-notatnik na 2024r. w formie książkowej (broszura 56 kartek z układem tygodniowym) w formacie A5 i/lub A4 z zaznaczonymi zjawiskami i wydarzeniami organizowanymi przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP,
  • porady w zakresie ochrony ciemnego nieba i redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem we współpracy z Light Pollution Think Tank,
  • dostęp do bezpłatnych materiałów, nagrań z poprzednich edycji Meetingów z teleskopami (lata 2020-2023) oraz dostęp do użyczalni akcesoriów i sprzętu dodatkowego (po 3 miesiącach udziału),
  • bezpłatny udział w kluczowych wydarzeniach i zjazdach Stowarzyszenia POLARIS - OPP jak np.: Majówka z Astronomią, Dzień Dziecka z Astronomią, Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej, Listopadówka oraz inne oficjalne zjazdy i spotkania popularyzatorskie (wymagany minimalny staż 3 m-ce).

 

Czym dalej od zanieczyszczenia sztucznym światłem, tym oczywiście paleta obiektów znacząco się powiększa, a użyczane przez nasze Stowarzyszenie teleskopy pozwolą zaobserwować na ciemniejszym niebie także i gromady gwiazd, galaktyki czy mgławice, jako maleńkie „chmurki” odróżniające się nieregularną, często postrzępioną strukturą. To właśnie prawdziwa pasja móc samodzielnie odszukać i podziwiać na własne oczy obiekty kosmosu, a nie tylko na ekranie komputera. Zaproszenie do wspólnych, aktywnych obserwacji astronomicznych otwarte  jest przez cały rok, ale liczba teleskopów do dyspozycji jest niestety ograniczona (mamy łącznie w użytku 40 egzemplarzy). Teleskop daje możliwość udziału w zespołowych obserwacjach zarówno zdalnie (na żywo w programie Zoom) jak i bezpośrednio na terenie Sopotni Wielkiej, gdzie można spotkać się z innymi pasjonatami, popularyzatorami astronomii, czy zadać pytania zapraszanym prelegentom i naukowcom z takich podmiotów jak instytuty fizyki i astronomii uczelni wyższych, planetaria i centra nauk, obserwatoria naukowe, a nawet zagraniczne jednostki badawczo-rozwojowe. 

 

Zobacz filmik z przykładowymi fragmentami spotkań on-line:
 
 https://www.youtube.com/embed/iSzdWjsa3FI 
 
 
 
 
Zgłoszenia nowych osób jak i obsługa bieżących spraw związanych z udziałem i użytkowaniem teleskopów prowadzona jest za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Aby dokonać pierwszego zgłoszenia, prosimy wypełnić i przesłać do nas formularz na ww. adres e-mail:


Dodatkowych informacji można również zasięgnąć dzwoniąc lub pisząc SMSy na nr 695-14-29-49.

    Zapraszamy do udziału!