Pierwszy teleskop to doskonała okazja, aby zainteresować się astronomią obserwacyjną. U wielu osób pasja zaczęła się w momencie, gdy po raz pierwszy ktoś z nas spojrzał przez teleskop na Księżyc, Saturna czy gromadę gwiazd. Warto więc przemyśleć zakup pierwszego teleskopu, bo zanim to zrobimy, można przetestować taki sprzęt w ramach realizowanego przez nasze Stowarzyszenie projektu pt. "De revolutionibus". To właśnie dzięki temu projektowi można otrzymać w użyczenie amatorski teleskop zwierciadlany Sky-Watcher 130mm wraz z akcesoriami i co najważniejsze - cotygodniowymi prelekcjami bądź warsztatami on-line o tematyce szeroko pojętego kosmosu. Projekt adresowany jest zarówno do młodzieży, osób dorosłych jak i seniorów, jednak w szczególności zapraszamy rodziny z dziećmi, gdzie pierwszy teleskop to często wielki początek astronomicznego zainteresowania bądź... nietrafiony prezent na święta. Po co więc wydawać pieniądze, skoro można sprawdzić zarówno pierwszy teleskop jak i zapał do obserwacji nieba? Zapraszamy do udziału!
Od 2020r. Stowarzyszenie POLARIS – OPP zainicjowało serię spotkań pn. "Meetingi z teleskopami". Odbywają się one głównie w formie wspólnych obserwacji z użyczanymi przez nas teleskopami, a właściwie zestawem do prowadzenia samodzielnych sesji astronomicznych, gdyż oprócz teleskopu Sky Watcher 130mm Dobson, uczestnicy otrzymują również okular ortoskopowy 6mm, adapter do astrofotografii z użyciem własnego smartfona oraz obrotową mapę nieba w formacie A3. Taki komplet jest swoistego rodzaju "pakietem startowym", aby rozpocząć swoją własną pasję do gwieździstego nieba - jakie by ono nie było w miejscu prowadzonych obserwacji. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że jest to ciekawa alternatywa zamiast siedzenia w domu przed telewizorem czy ekranem komputera, gdyż w tym przypadku mamy okazję aktywnie uczestniczyć we wspólnym podziwianiu tych samych obiektów na niebie dosłownie "na własne oczy", a nie tylko przez liczne transmisje internetowe. W 2022 roku nasze możliwości zwiększyły się znacznie poprzez projekt "De revolutionibus", finansowany ze środków NIW-CRSO w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.
Zasady uczestnictwa są więc następujące...
Do udziału zapraszamy zarówno obecnych już uczestników jak i nowe osoby, rodziny, a nawet grupy szkolne, które łącznie muszą spełnić następujące warunki:
• czynnie brać udział we wspólnych obserwacjach i spotkaniach on-line lub bezpośrednich (od 1 do 4 spotkań na miesiąc w zależności od deklaracji udziału),
• wykorzystywać użyczony teleskop do samodzielnych/rodzinnych/zespołowych obserwacji nieba,
• posiadać urządzenie z dostępem do Internetu, kamerki i mikrofonu w przypadku udziału zdalnego (on-line),
• dokonać osobistego odbioru i późniejszego zwrotu sprzętu w siedzibie POLARIS-OPP lub za pośrednictwem usługi kurierskiej,
• podpisać umowę użyczenia teleskopu wraz z akcesoriami na osobę pełnoletnią bądź osobę prawną,
• w przypadku zdalnego odbioru sprzętu (paczkomat) - wpłacić kaucję zwracaną po zakończeniu udziału.
Teleskop można otrzymać na próbę, która nie może trwać krócej niż 3 miesiące, a jeśli dana osoba lub rodzina nie jest zainteresowana dalszym udziałem, sprzęt można po prostu zwrócić do naszej siedziby, dzięki czemu zaoszczędzamy na jego zakupie. Należy jedynie pamiętać o przestrzeganiu instrukcji jego użytkowania oraz oczywiście, że osoba biorąca taki zestaw astronomiczny w używanie jest za niego odpowiedzialna materialnie. Zawsze przed zawarciem umowy użyczenia, jej wzór wysyłany jest wcześniej za pośrednictwem poczty e-mail na adres zainteresowanych. Otrzymanego zestawu nie można użyczać innym osobom czy podmiotom bez pisemnej zgody POLARIS-OPP. Teleskop ani żadna część wyposażenia nie przechodzi na własność użytkowników po zakończeniu projektów finansowanych ze środków zewnętrznych. Nawet mieszkając w dużym mieście, będziemy mieli okazję poobserwować np. liczne koniunkcje planet z Księżycem, jaśniejsze gwiazdy podwójne, zakrycia obiektów przez Księżyc, czy też w końcu kratery i inne szczegóły na powierzchni Srebrnego Globu.
Dodatkowo w ramach dobrowolnej składki członkowskiej, uczestnicy otrzymują powiadomienia SMS o nadchodzących zjawiskach astronomicznych w dany wieczór czy noc, dzięki czemu nie umknie uwadze żaden ciekawy obiekt. Czym dalej od zanieczyszczenia sztucznym światłem, tym oczywiście paleta obiektów znacząco się powiększa, a użyczane przez nasze Stowarzyszenie teleskopy pozwolą zaobserwować na ciemniejszym niebie także i gromady gwiazd, galaktyki czy mgławice, jako maleńkie „chmurki” odróżniające się nieregularną, często postrzępioną strukturą. To właśnie prawdziwa pasja móc samodzielnie odszukać i podziwiać na własne oczy obiekty kosmosu, a nie tylko na ekranie komputera. Zaproszenie do wspólnych, aktywnych obserwacji astronomicznych otwarte jest przez cały okres realizacji projektu, ale liczba teleskopów do dyspozycji jest niestety ograniczona (mamy łącznie w użytku 40 egzemplarzy). Teleskop daje możliwość udziału w zespołowych obserwacjach zarówno zdalnie (na żywo w programie Zoom) jak i bezpośrednio na terenie Sopotni Wielkiej, gdzie można spotkać się z innymi pasjonatami, popularyzatorami astronomii, czy zadać pytania zapraszanym prelegentom i naukowcom z takich instytucji jak instytuty fizyki i astronomii uczelni wyższych, planetaria i centra nauk, obserwatoria naukowe, a nawet zagraniczne jednostki badawczo-rozwojowe.
Zobacz filmik z przykładowymi fragmentami spotkań on-line:
https://www.youtube.com/embed/iSzdWjsa3FI
Zgłoszenia nowych osób jak i obsługa bieżących spraw związanych z udziałem i użytkowaniem teleskopów prowadzona jest za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aby dokonać pierwszego zgłoszenia, prosimy wypełnić i przesłać do nas formularz na ww. adres e-mail:
Dodatkowych informacji można również zasięgnąć dzwoniąc lub pisząc SMSy na nr 695-14-29-49.
Zapraszamy do udziału!