Majówka z Astronomią 2022

W dniach 30 kwietnia - 3 maja 2022r.  zapraszamy na Majówkę z Astronomią! Po dwóch latach przerwy, spowodowanych pandemią COVID-19, powracamy do tradycyjnych zjazdów wiosennych Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej i choć wiosenna aura potrafi być kapryśna, szykujemy się na wspólne obserwacje dwóch, ciekawych zjawisk astronomicznych, ale i nie tylko. Warto dodać, że tym razem nie tylko sama nasza miejscowość będzie celem spotkania osób współpracujących czy pasjonujących się niebem, ale i dodatkowe, pobliskie lokalizacje. Chcemy tym oto zjazdem zapoczątkować bowiem sezon mobilności, czyli wydarzeń plenerowych jak i zamiejscowych aktywności naszego Stowarzyszenia. Zachęcamy zatem do zapoznania się z proponowanym programem tegorocznej majówki...

 

30 kwietnia, Stacja Kosmiczna YSS i szeroki horyzont...

Wejście do Youth Space Station.Pierwszy dzień zjazdu rozpoczniemy od specjalnego seansu astronautycznego na pokładzie jedynej w Polsce imitacji wnętrza Stacji Kosmicznej ISS, czyli Youth Space Station w Sopotni Wielkiej. O godz. 12:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych do inauguracyjnej symulacji misji (ok. 60min.), podczas której oprócz tradycyjnego zapoznania się z wnętrzem modelu, będzie okazja zobaczyć kilka naszych nowych elementów wyposażenia, zaadaptowanego z projektu Orbitar (Misja po Układzie Słonecznym). Oczywiście nie obędzie się bez efektów specjalnych, a na zakończenie zorganizujemy pokaz Słońca za pomocą teleskopu Coronado przed siedzibą naszego Stowarzyszenia. Udział dla osób zrzeszonych oraz uczestniczących w Meetingach z teleskopami jest bezpłatny.

Po południu natomiast - miejmy nadzieję, w dalszym blasku ciepłych promieni słonecznych, zaprosimy wszystkich uczestników na spacer drogą widokową Sopotnia Wielka - Sopotnia Mała, gdzie przy symbolicznej ławeczce z widokiem na masyw Pilska, zrobimy wspólne zdjęcia i poobserwujemy okolicę lornetkami oraz jednym z naszych teleskopów Sky-Watcher 130mm na statywie trójnożnym. Spacer ten będzie także okazją do powrotu do naszych wieloletnich tradycji okolicznych wycieczek pt. "Czystym szlakiem" i podczas wędrówki zbierzemy za pomocą chwytaków, porzucone odpady segregując je do uprzednio przygotowanych worków.

 

 

01 maja,  poranna obserwacja Wenus i Jowisza oraz WZ...

Wenus i Jowisz w dn. 1 maja 2022r, godz. 4:30.Ostatnimi czasy przywykliśmy już do porannych pobudek i podziwiania ciekawych konfiguracji planet na jaśniejącym niebie. Podobnie będzie i tym razem, gdyż to właśnie w ten dzień na odległość raptem 0,3° sfery niebieskiej zbliżą się do siebie wizualnie planety Wenus i Jowisz, świecąc prawie jak jeden obiekt nad wschodnim horyzontem. W tym celu będziemy chcieli zorganizować hybrydowy Meeting z teleskopami wprost z kopuły Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej. Będzie on o tyle wyjątkowy, że dla pierwszych 3 osób (uczestników meetingów Stowarzyszenia POLARIS-OPP), którzy zgłoszą się do nas poprzez wiadomość e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., umożliwimy udział bezpośredni w spotkaniu na żywo pod kopułą! Pozostałych zainteresowanych zapraszamy tradycyjnie do wspólnych obserwacji on-line za pośrednictwem programu Zoom i z wykorzystaniem użytkowanych od nas teleskopów.

Niedziela upłynie nam pod znakiem dorocznego, Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia POLARIS - OPP, które będzie miało miejsce po raz pierwszy na Sali Wielofunkcyjnej przy kopule Obserwatorium Astronomicznym (godz. 12:00). Miejsce to jest alternatywą sali konferencyjnej naszego Stowarzyszenia, która w tych dniach będzie najprawdopodobniej jeszcze w remoncie, a jednocześnie Sala Wielofunkcyjna posiada obecnie wszystkie udogodnienia i spełnia warunki techniczne do przeprowadzenia spotkania sprawozdawczego naszej organizacji za 2021r. W programie, który dostępny jest w uchwale Zarządu Stowarzyszenia POLARIS - OPP odnajdziemy także m.in. przegląd wyników prac działów tematycznych wraz z udzielaniem absolutoriów, głosowanie nad protokołem z kontroli przeprowadzonej przez Komisję Inspekcyjną czy też wręczenie wyróżnienia Tytułu Polarisowca Roku 2021. Ten dzień zakończymy humorystycznym akcentem wyboru "Szmacianki Polarisu 2021". Osoby niezrzeszone mogą uczestniczyć w Walnym Zebraniu w roli słuchaczy lub z głosem doradczym (za wyjątkiem punktów bądź informacji objętych klauzulą niejawności).

 

 

02 maja, wyprawa terenowa w poszukiwaniu Plejad...

Koniukcja Księżyca z Merkurym i Plejadami, 2 maja 2022r. Pomimo faktu, że część z nas będzie musiało pójść do pracy 2 maja (dzień roboczy - poniedziałek) w trakcie długiego weekendu majowego, nikomu chyba nie przeszkodzi to w wieczornym udziale w małej wyprawie terenowej, celem zaobserwowania ciekawej konfiguracji planety Merkury tuż obok Plejad (M45) z gwiazdozbioru Byka i w towarzystwie młodego Księżyca (niecałe dwa dni po nowiu!). Takiego zjawiska nie można przegapić i jeśli tylko pogoda pozwoli, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego spotkania na jednym ze wzgórz Beskidu Żywieckiego, gdzie postaramy się dotrzeć wraz ze sprzętem obserwacyjnym własnymi samochodami. Dokładna lokalizacja zostanie ustalona i podana do publicznej wiadomości dzień wcześniej, tj. 1 maja wieczorem, zaś dla osób, które nie będą mogły wziąć udziału bezpośredniego, zorganizujemy transmisję w formie kolejnego Meetingu z teleskopami w wersji hybrydowej (o ile pozwolą na to warunki techniczne, tj. dostęp do sieci Internet).

 

 

 

03 maja, przegląd teleskopów i użyczalni sprzętu...

Jeden z 40szt. teleskopów, które można pobrać do domu.Środa, będąca dniem wolnym także i u nas zostanie przeznaczona na odpoczynek, ale zanim to nastąpi, będzie można m.in. zrobić bezpłatny przegląd i kalibrację teleskopów na plenerowym stanowisku technicznym przy siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP, zapoznać się z zasobami użyczalni sprzętu i pobrać ewentualne akcesoria na okres od 2 do 4 tygodni, a także dowiedzieć się nieco więcej o kolejnych działaniach naszej organizacji na nadchodzące miesiące. Mamy również nadzieję na ogłoszenie wyników dwóch kolejnych naborów projektów dotacyjnych, którymi podzielimy się z obecnymi na zjeździe. Wszystko to zakończymy wspólnym grillem - o ile pogoda pozwoli na taką formułę plenerowego spotkania. W przypadku deszczowej pogody, przegląd i wystawa sprzętu użyczalni odbędzie się w hali magazynowej Stowarzyszenia POLARIS - OPP.

 

 

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa i informujemy, że zakwaterowanie można uzyskać m.in. w takich obiektach jak pensjonat Nad wodospadem, pensjonat U Piotra, Gawlasówka czy zajazd Śnieżka (wszystkie obiekty w Sopotni Wielkiej). W budynku siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP zakwaterowanie otrzymują osoby pełniące role koordynatorskie (działów tematycznych) na ogólnych zasadach (bezpłatnie), jednak z uwagi na trwający nadal remont, część pomieszczeń jest wyłączona z użytku. Więcej szczegółów udzielane jest telefonicznie lub poprzez e-mail dostępny na podstronie Kontakt.

 

 

 Sopotnia Wielka i okolice.