Zjazdy i obozy

Listopadowy, długi weekend jak co roku stał się okazją do spotkania grupy koordynatorów POLARIS-OPP i działaczy Programu Ciemne Niebo. Od 9 do 11 listopada 2013r. w Sopotni Wielkiej odbył się jesienny zjazd pt. "Listopadówka 2013", poświęcony tematyce szeroko pojętej astronomii i popularyzacji tematów z nią związanych. Była okazja na obserwacje nieba, rozrywkę na pokładzie Youth Space Station, przegląd działań i sprzętu, a nawet tematyczną grę planszową pt. "Planisfera II". Tematem przewodnim było także ciemne niebo i jego ochrona.

W dniach 9-12 sierpnia 2013r. na terenie Sopotni Wielkiej odbył się wakacyjny zjazd Stowarzyszenia POLARIS - OPP i Programu Ciemne Niebo - Polska, jako I Festiwal Ciemnego Nieba. Blisko setka uczestników nocnych obserwacji Perseidów, słuchaczy prelekcji, miłośników astronomii oraz turystów i osób zwiedzających atrakcje Astroturystyki lokalnej, ożywiła znów wieloletnią tradycję spotkań pod ciemnym niebem.

W dniach 16-18 listopada 2012r. odbył się kolejny zjazd Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej, pt. Listopadówka 2012. Zorganizowany został dokładnie w pierwszą rocznicę oficjalnego otwarcia obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001, kiedy to w całej miejscowości zmodernizowano uliczne oświetlenie z myślą o obserwacjach astronomicznych i nie tylko. Z tej okazji uczestnicy wybrali się na nocną obserwacją ciemnego nieba, a dokładniej - wyprawę obserwacyjną po Sopotni Wielkiej jak przed laty... | To już trzeci oficjalny zjazd naszej organizacji, który odbył się w 2012 roku, adresowany do miłośników gwieździstego nieba, gór, popularyzatorów astronomii oraz osób, którym działania POLARIS-OPP są bliskie. Majówka z Astronomią 2012 przeszła już do historii i jak co roku, tak i tym razem w miejscowości położonej u podnóży Pilska, spotkała się zarówno kadra koordynatorów, kandydatów, współpracowników jak i innych osób i gości z całego kraju. Tym razem tematem przewodnim była kolonizacja planety Mars... |
|
| W marcu 2012 roku Stowarzyszenie POLARIS - OPP obchodzi jubileusz pełnoletności! W kalendarzu minął bowiem 18. rok funkcjonowania i w związku z tym, w Sopotni Wielkiej odbyły się aż dwa zjazdy organizacyjne dla członków i sympatyków naszej organizacji. Pierwszy z nich miał miejsce w dniach 16-18.03.2012. Drugi, tydzień późnej i połączony był z jubileuszowym Zebraniem Zarządu POLARIS-OPP. |
|
| Leonidy, Jowisz i ciemne niebo - to motywy przewodnie jesiennego zjazdu naszej organizacji, który odbył się w dniach 18-20 listopada 2011r. w Sopotni Wielkiej. Spotkanie należało do jednego z najbardziej licznych, gdyż oprócz dwunastki koordynatorów POLARIS-OPP, udział w nim wzięło aż 50-ciu innych uczestników zarówno lokalnych mieszkańców jak i przyjezdnych gości. Wszystko to za sprawą oficjalnego otwarcia obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001, na które czekaliśmy ponad 7 lat. |
|
| Tegoroczna wiosna, a w szczególności piąty miesiąc obfitował na równi z przyrodą, w znaczny przyrost działań statutowych naszej organizacji, wśród których w szczególności można wymienić pierwszą i drugą Majówkę Astronomiczną 2011 w Sopotni Wielkiej. Oba zjazdy były nieco odmienne od siebie, ale skupiły się na obserwacjach nocnego nieba, testowaniu nowych rozwiązań i pomysłów popularyzacyjnych oraz jak zwykle z domieszką debat i głosowań w ramach Walnego Zebrania POLARIS-OPP. |
|

