Kluczowym wydarzeniem podczas tegorocznego zjazdu wiosennego w Sopotni Wielkiej będą oczywiście wspólne obserwacje nieba przy użyciu wykorzystywanych powszechnie w ramach naszego projektu teleskopów Sky Watcher 130 mm. Aż 40 egzemplarzy jest obecnie rozdysponowanych wśród rodzin i osób indywidualnych, będących pasjonatami kosmosu. Majówka z astronomią to okazja do spotkania się w tym gronie w formie bezpośredniej, wymiana doświadczeń, nawiązanie bliższych znajomości, rotacja sprzętu z użyczalni Grupy Polaris, a przede wszystkim okazja do wspólnego poobserwowania nocnego, chronionego nieba na tym terenie. Obserwacje teleskopowe będą prowadzone w otoczeniu siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP, jak i z kopuły Obserwatorium Astronomicznego.
Drugim, wyjątkowym wydarzeniem będzie wspólne opracowanie koncepcji wystawy pod sferycznym namiotem o średnicy 6,5 m. Tym razem jego stalowa konstrukcja zostanie przyozdobiona plandeką z motywami Roku Kopernika, a w środku stanie kilkanaście gablot heksagonalnych z pracami rodzin uczestniczących w projekcie. Będą to zarówno modele sond kosmicznych, urządzeń astronomicznych, konstrukcji z klocków LEGO, a nawet żyroskop, zwany przez nas symbolicznie Astrolabium, do którego będzie można wsiąść. Prace przy tej koncepcji będą prowadzone we wszystkie dni zjazdu za wyjątkiem niedzieli 30 kwietnia.
Jedną z najbardziej nietypowych konstrukcji, jaką postaramy się wspólnie ukończyć w ramach Majówki z astronomią 2023, będzie wielka mapa nieba widocznego nad Polską wykonana z klocków LEGO. Kilkaset klocków prawie idealnie odwzorowujący gwiazdozbiory na sklepieniu niebieskim, zostanie połączona ponad setką nici, ukazujących umowne połączenia konstelacji. Całość zostanie przytwierdzona do dwóch, dużych podkładów nośnych z możliwością powieszenia lub oparcia o stalową konstrukcję namiotu sferycznego. Na etykieciarce wykonamy opisy wszystkich gwiazdozbiorów, a na zakończenie wielka mapa nieba zostanie zabezpieczona płytą z cienkiej plexi. Warto będzie to nie tylko zobaczyć, ale i włączyć się do wykonania jedynej tego typu mapy w Polsce!
Wystawa będzie wzbogacona o prace młodzieży lokalnej w mini-konkursie pt. "Kartka urodzinowa dla Mikołaja Kopernika", którą dzieci i ich rodzice wykonywali z okazji 550. rocznicy urodzin Wielkiego Astronoma. Wśród prac konstruktorskich znajdą się także modeli egzoplanet, które uczestniczące w projekcie rodziny będą dostarczały osobiście lub za pośrednictwem kurierów do Sopotni Wielkiej. Wraz z koordynatorką działu artystycznego postaramy się zatroszczyć o ich atrakcyjną ekspozycję wraz z oznakowaniem autorstwa poszczególnych kul. Wszystkie zostaną bowiem podwieszone pod sferycznym sklepieniem naszego namiotu wystawienniczego, z wykorzystaniem żyłki i magnesów neodymowych. Konstrukcja sferyczna zostanie także odpowiednio oświetlona i nagłośniona na czas zwiedzania, który będzie nieodpłatne przez cały okres realizacji ekspozycji, czyli aż do końca wakacji 2023r.
Sezon wiosenny symbolicznie otworzymy także spacerami po okolicy Sopotni Wielkiej i samej miejscowości, a jeden z nich przeznaczymy na coroczną wędrówkę pod tytułem "Czystym szlakiem". Ideą tego typu wycieczki pieszej, realizowaną od 2004 roku, jest nie tylko podziwianie walorów Żywieckiego Parku Krajobrazowego w wiosennym wydaniu, ale i jednocześnie zbieranie śmieci napotkanych na trasie wycieczki wraz z ich segregacją do odpowiednich worków. Użyjemy do tego bardzo popularnych chwytaków, które używane są również do warsztatów kreatywnych podczas naszych Astroeventów. Dzięki nim można się poczuć jak mechaniczne ramię łazika marsjańskiego, pobierającego próbki z gleby, a jednocześnie przyczynić się do poprawy ochrony środowiska na naszej planecie. Zachęcamy więc do wspólnego spaceru, który odbędzie się najpewniej w niedzielne popołudnie lub kolejny dzień ze słoneczną pogodą.
Tradycyjnie podczas działań projektu "De revolutionibus", nie zabraknie także prelegentów i wykładów zaproszonych gości. Tym razem jednak naszych stałych wykładowców będzie można nie tylko wysłuchać, ale w końcu uścisnąć im rękę podczas jednego z serii codziennych, wieczornych wykładów popularnonaukowych. Tradycyjne "Meetingi z teleskopami" będą w większości realizowane w formie bezpośredniej na Sali Wielofunkcyjnej lub siedzibie głównej, ale i także w wersji hybrydowej. Odbędzie się także dyskusja otwarta i zwiedzanie głównych atrakcji siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP, a na koniec wieczorne podglądanie nieba przez teleskopy z udziałem zaproszonych prelegentów. Wśród gości swoje wystąpienia zaprezentują:
29 kwietnia godz. 20:00 - Damian Jabłeka, wice dyrektor Planetarium Śląskiego Parku Nauki, prelekcja Mapa nieba.
30 kwietnia godz. 19:00 - dr Igor Kudzej, Vihorlacka hvezdaren oraz Robert Bury, Stowarzyszenie Horyzonty (on-line), prelekcja Obserwatorium Biały Słoń (Pop Ivan).
1 maja godz. 20:00 - dr Elżbieta Kuligowska (OA UJ), Urania - Postępy Astronomii, prelekcja Zorza polarna.
2 maja godz. 20:00 - Przemysław Mikołajczyk, Instytut astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, prelekcja 100 lat efektu fotoelektrycznego.
3 maja godz. 20:00 - dr Sylwester Kołomański, Instytut Astronomiczny UW, prelekcja Co jest nie tak z Wenus?
Wstęp na wszystkie prelekcje będzie nieodpłatny, a także prezentowany w formule otwartej w programie Zoom. UWAGA! Powyższy program prelekcji może ulec zmianie, o czym poinformujemy w osobnych komunikatach.
Informujemy, że na dzień 03 maja 2023r. godz. 12:00, Zarząd Stowarzyszenia POLARIS - OPP wyznaczył I termin Walnego Zebrania członków (sprawozdawcze), natomiast termin II (wiążący), został określony w uchwale nr ZZ/31/03/2023/A/15 na dzień 27 maja 2023r. w Sopotni Wielkiej (forma bezpośrednia). Pełną treść uchwały można znaleźć pod powyższym linkiem. |
Przypominamy jednocześnie, że rodziny uczestniczące w projekcie "De revolutionibus" mają zagwarantowane bezpłatne zakwaterowanie wraz z częściową refundacją kosztów podróży z miejsca zamieszkania do Sopotni Wielkiej. Warunkiem skorzystania z tych przywilejów jest wcześniejsze zgłoszenie swojej obecności na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i dostępność wolnych miejsc do zakwaterowania na terenie naszej miejscowości.
Serdecznie zachęcamy do udziału także osoby postronne, turystów jak i mieszkańców naszej miejscowości.
Świętujmy wspólnie Rok Kopernika 2023!