Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej.

W ramach projektu "Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce", po raz pierwszy na tak dużą skalę realizujemy szereg działań popularyzatorskich i dydaktycznych z zakresu redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem w Sopotni Wielkiej oraz on-line. Wszystko to odbywa się w okresie Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba 2023, kiedy to w wielu krajach i regionach świata podejmowane są aktywności mające na celu tzw. ochronę przed utratą piękna nocnego widoku gwiazd i nie tylko. Pierwszy raz jednak na terenie Sopotni Wielkiej (pretendującej do tytułu International Dark Sky Community), odbędą się tak liczne działania bezpośrednie jak i on-line, do których można zaliczyć m.in. edukację w formie prelekcji naukowców i specjalistek, spotkań w gronie ekspertów Light Pollution Think Tank, wizyt i konsultacji osób z rady dialogu społecznego na rzecz ekologii nocy w gospodarstwach, warsztaty oświetleniowe prowadzone wokół domów przez elektryków, goszczenie grup zorganizowanych z zajęciami o ochronie ciemnego nieba, pokazów nieba czy dyżurów w ramach podprojektu "Observatorium", polegających na monitoringu zmiany społecznej pod względem dobrych i złych praktyk w oświetleniu zewnętrznym na terenie Sopotni Wielkiej i w jej okolicach. Wszystko to będzie relacjonowane i prezentowane w formie bezpłatnej i otwartej dla wszystkich zainteresowanych osób wg. grafiku, który będziemy systematycznie udostępniać na naszym profilu FB.

 

Oglądaj nas na YouTube lub dołącz bezpośrednio do wydarzenia w programie Zoom:

 

MTCN 2023 - dzien I (poniedziałek, 17 kwietnia) - transmisje live z Sopotni Wielkiej.

 

 

Logo International Dark Sky Week 2023

Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba jest obchodzony w kwietniu – Światowym Miesiącu Astronomii. W tym roku obchodzony jest w terminie 15-22 kwietnia (od soboty do soboty), choć w Sopotni Wielkiej będzie to od nawet nieco dłużej.

Inicjatywa  International Dark Sky Association ma jasno sprecyzowane cele. Jej zadaniem jest wzbudzenie fascynacji pięknem nocnego nieba, rozpowszechnianie wiedzy i świadomości na temat zjawiska zanieczyszczenia światłem i jego negatywnych skutków oraz zainspirowanie każdego z nas do podjęcia działania!

Program Ciemne Niebo Polska wraz z Partnerami:
Light Pollution Think Tank,
Radą Dialogu Społecznego,
Gminą Jeleśnia,
Fundacją Satelitarną Polarisu
oraz innymi,
podejmuje w tym roku szereg działań, które mają celebrować to wydarzenie w różnych formach, od edukacji, po spotkania, nocne spacery i obserwacje, poprzez czynne działania na terenie Sopotni Wielkiej (aktualizowany grafik dostępny będzie za pośrednictwem naszych social mediów - poniżej).

 

Masz gospodarstwo? Zgłoś się do nas na warsztaty oświetleniowe!

 

Charakter naszych aktywności jest hybrydowy, prelekcje i wykłady będziemy transmitować on-line za pośrednictwem programu Zoom. Spotkania, konsultacje czy obserwacje itp. realizowane będą w Sopotni Wielkiej na miejscu. Do udziału w nich zapraszać będziemy lokalnie za pośrednictwem plakatów, mobi dziennika i zaprzyjaźnionych mediów.

O prelekcjach on-line będziemy informować poprzez Facebook, Instagram, Linkedin oraz nasze strony internetowe: www.polaris.org.pl  oraz www.ciemneniebo.pl 

 

Pierwsza, otwarta prelekcja odbędzie się już 17 kwietnia (poniedziałek) o godz. 19:00 - Karolina Skorb przedstawi "Wpływ zanieczyszczenia światłem na zwierzęta". Prelekcja będzie tłumaczona na polski język migowy oraz na język angielski.

 

Wolontariat w ramach Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba 2023!

Zgłoszenia do udziału w wolontariacie prosimy nadsyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  z tytułem: „wolontariat MTCN 2023”.  Do zgłoszenia należy dodać klauzulę o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacyjnych, a później uzupełnić otrzymaną zwrotnie zgodę RODO. 

 

Obchody Tygodnia Ciemnego Nieba realizowane są w ramach projektu „Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce”.

Projekt finansowany przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.