Do końca listopada 2015r. trwać będzie finałowa runda corocznego konkursu astronomicznego dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP we współpracy z Urzędem Gminy Jeleśnia i innymi partnerami. W tym roku oprócz wielu obserwacji prowadzonych zarówno w plenerze jak i spod kopuły Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej, zorganizowana została gra planszowa Planisfera 4 w trzech osobnych rundach konkursowych. Co ciekawe, gra oparta na 2m. mapie nieba widocznego nad Polską, wymaga od młodych uczestników nie lada umiejętności i wiedzy z zakresu astronomii. Zawodnicy poznają w ten sposób nie tylko gwiazdozbiory, nazwy gwiazd czy obiekty, ale i uczą się ich jasności, lokalizacji obiektów Messiera, aktualnego położenia planet i wiele innych. 

 

 

 

 
Gra Planisfera to autorska planszówka opracowana przez koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS - OPP jeszcze w 2013 roku. Z czasem jednak pojawiły się jej kolejne wersje, aż do roku 2015 gdzie jej czwarte wydanie okazało się prawdziwym hitem wśród pasjonatów astronomii. W założeniach gry należy tak jak na prawdziwej obserwacji teleskopowej, odnotować w Dziennikach Obserwacyjnych jak największy/najlepszy wynik zaobserwowanych obiektów. Na mapie leżą odpowiednio duże, średnie i małe gwiazdy wyniku, które należy zbierać poruszając się pionkami (okularami teleskopów) po linii rektascensji lub deklinacji. Oczywiście kostki do gry określają ile pół można pokonać w jednej godzinie obserwacyjnej oraz polecenia numeryczne stwarzają odpowiednie warunki. Jak na prawdziwych obserwacjach mogą pojawić się chmury na niebie, zaparować optyka, zgubić się zielony laser lub zegarek w trawie, a nawet grupę obserwatorów mogą zaatakować lisy, tak jak to miało miejsce przed kilkoma laty w Sopotni Wielkiej! 

 

 

Gdy pierwsza runda minie - godzina obserwacji, zawodnicy przesuwają bardzo delikatnie całą mapę o jedną bądź dwie godziny rektascensji narastająco, a kolejny zawodnik rzuca znów 2x kośćmi losując pogodę i polecenie dla całej grupy.  Aby gra nie była zbyt monotonna, wprowadzono także "koła ratunkowe" nazywane wyposażeniem obserwacyjnym. które zawodnicy losują co jakiś czas z dostępnego magazynu, i tak m.in.:

- LATARKA - przydaje się, gdy coś ginie w ciemności.
- OKULAR ZAPASOWY - można go użyć w każdej chwili jako zamiennik tego okularu/pionka, co gra na Planisferze np. w sytuacji gdy są chmury i nas zablokowały lub ten podstawowy wyjdzie nam z mapą poza zasięg obserwatora. Wówczas nie tracimy wyniku, a jedynie odrzucamy 'okular zapasowy' jako już wykorzystany. Zapasowy okular można postawić w dowolnym polu planisfery, które tym razem jest już w zasięgu.
- ZEGAREK - można go użyć, krzycząc w trakcie obserwacji obiektów / gry słowo: STOP. Wówczas obserwacja zostaje przerwana idealnie w tym momencie i należy przejść do następnej rundy/godziny, rzucając kośćmi wyboru polecenia i obracając mapę o 1h. Po wykorzystaniu 'zegarka' w ten sposób, należy go odrzucić/zwrócić.
- PROWIANT - gdyby ktoś zgłodniał.
- DODATKOWA ODZIEŻ - przydaje się na obserwacji gdy jest zimno.
- PETARDY HUKOWE - używane są tylko w wyższej konieczności.
- ELEKTRYZATOR - zapewnia bezpieczeństwo obserwatorom na sesji.
- RAPORT CSO - obserwator posiadający go, otrzymuje od dowódcy sesji jedną małą gwiazdę 0,5pkt. za każdą rundę, chyba że przestanie go prowadzić/posiadać.
- TELEFON KOMÓRKOWY - można z niego zadzwonić po Mobilne Obserwatorium z dostawą nowego wyposażenia dodatkowego tylko dla jego właściciela, ale wystarcza tylko na jedną rozmowę. Czyli albo trzymamy 'telefon' przy sobie na wypadek wyższej konieczności, albo można zamienić go na coś innego.
- ZIELONY LASER - pomaga w szkoleniu z nocnego nieba i itd.

 

Planisfera 4 zyskuje coraz więcej zainteresowanych, a końcowe nagrody są równie obiecujące jak zaskakujące zwroty akcji w planszowej grze Stowarzyszenia POLARIS - OPP.  Wynik konkursu Ursa Minor i rozdanie nagród przewidziano na 5 grudnia br. w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP o godz. 17:00, natomiast nie wykluczone, że zorganizowany zostanie ogólnokrajowy konkurs rozgrywek autorskiej Planisfery już w 2016 roku.

 


Zapraszamy do śledzenia naszej podstrony Konkursy.