Mamy przyjemność poinformować, że decyzją ekspertów Fundacji Edukacja dla Demokracji, nasze Stowarzyszenie otrzymało dotację na nowy projekt pt. "Zabierz teleskop do domu", który realizowany będzie od czerwca do końca listopada 2021r. Dofinansowanie uzyskaliśmy w ramach Funduszu Pomocowego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez ww. Fundację, gdzie w tegorocznym naborze (konkurs grantowy), spośród 477 wniosków wsparcie otrzymało tylko 46 projektu - w tym nasz! Celem naszego przedsięwzięcia jest przywrócenie do czynnej aktywności pasjonackiej i osobistej, min. 50 osób (ok. 20 rodzin) z zastosowaniem metody przejścia ze zdalnego do bezpośredniego trybu pracy lub w wersji hybrydowej, w oparciu o warsztaty popularno-naukowe z wykorzystaniem dostępnego dla wszystkich nieba i teleskopów astronomicznych. Teleskopy te zostaną zakupione w ramach pozyskanego dofinansowania i wzmocnią posiadaną już bazę sprzętowo-optyczną naszej organizacji, zaś co istotne - zestawy te w ilości 20 kompletów będzie można otrzymać zarówno do domu oraz wykorzystać również podczas naszych wspólnych wydarzeń aktywizujących, jak chociażby plenerowe obserwacje w Sopotni Wielkiej i nie tylko. Aby zgłosić się po jeden z 20 dostępnych od lipca teleskopów wraz z akcesoriami i móc uczestniczyć w warsztatach obserwacyjnych, należy pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny poniżej...

 

Projekt jest odpowiedzią naszej organizacji na poważny problem związany ze skutkami izolacji ludzi - w szczególności rodzin z dziećmi, pasjonatów nauk ścisłych czy seniorów, a także idący za tym brak aktywności i zaangażowania w cokolwiek na zewnątrz. Innowacyjnym rozwiązaniem w skali kraju, jaki chcemy zastosować w tym projekcie, jest możliwość pobrania teleskopów astronomicznych i innych akcesoriów do domu osób zainteresowanych, gdzie z własnego okna, balkonu lub podwórka, uczestnik będzie mógł czynnie wraz z nami poprzez łączność on-line, prowadzić obserwacje nieba. Naszą odpowiedzią jest więc coś w rodzaju "kursu obsługi teleskopu i nieba", który będzie przydatny zarówno podczas przydomowych obserwacji na wypadek kolejnych lockdownów, jak i zespołowych wyjazdów na plenerowe obserwacje "w realu". To właśnie te drugie w szczególności chcemy uskutecznić w okresie wakacji 2021r., gdzie na terenie Sopotni Wielkiej będą odbywały się spotkania użytkowników (często swoich pierwszych) teleskopów w oparciu o obserwacje chronionego tutaj, ciemnego nieba. Warsztaty praktyczne będą również uzupełniane prelekcjami gości - specjalistów i popularyzatorów astronomii oraz nauk pokrewnych w wersji hybrydowej. Projekt zakłada łącznie przeprowadzenie ok. 25 warsztatów on-line i/lub bezpośrednio, głównie w weekend lub podczas ciekawszych zjawisk astronomicznych, których lista dostępna jest na stronie: https://ciemneniebo.pl/pl/na-ciemnym-niebie

 

W skład zestawu, który będzie można otrzymać bezpłatnie wchodzą:

 • teleskop Sky Watcher 130mm na statywie Dobsona wraz z kompletem podstawowych akcesoriów,
 • obrotowa mapa nieba w formacie A3,
 • soczewka / okular ortoskopowy 6mm do uzyskania lepszych powiększeń obserwowanych obiektów,
 • adapter na smartfony do podstaw astrofotografii,
 • akcesoria i materiały okazjonalne/dodatkowe, jak np. filtry, kolimator laserowy, czujnik zanieczyszczenia światłem SQM-L itp.

 

Teleskopy będzie można odebrać osobiście z siedziby naszej organizacji w Sopotni Wielkiej po podpisaniu protokołu odbioru i wypełnieniu dokumentacji zgłoszeniowej (konieczne będzie okazanie dowodu osobistego osoby dorosłej). Pierwszeństwo do udziału w projekcie mają rodziny z dziećmi oraz seniorzy, a także osoby zamieszkujące tereny wiejskie, gdzie brakuje dostępu do takich atrakcji jak centra nauk, ośrodki czy podmioty popularyzatorskie, planetaria itp. Do zgłoszenia się zachęcamy zarówno rodziny z terenu Żywiecczyzny jak i spoza niej. W przypadku większej liczby zainteresowanych o kolejności użyczania teleskopów decydować będzie także motywacja uczestników, uzasadniana np. skutkami pandemii COVID-19 i spowodowanej tym izolacji osób czy w końcu data nadsyłania zgłoszeń do udziału.

 

 

Jak się zgłosić?

 • prosimy pobrać, wypełnić i przesłać do nas on-line pisemne zgłoszenie jako załącznik do wiadomości e-mail,
 • w treści wiadomości prosimy podać:
  • wiek uczestnika/uczestników - w szczególności czy w warsztatach będą brały udział dzieci lub seniorzy,
  • numer telefonu kontaktowego celem wysyłania powiadomień SMS o działaniach i wydarzeniach,
  • miejscowość wraz z kodem pocztowym i numerem najbliższego paczkomatu,
  • opis motywacji / powodów chęci uczestnictwa w projekcie,
  • źródło informacji, z którego dowiedzieli się Państwo o naszych działaniach.
 • zgłoszenie należy wysłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Powiadomienie o przydzieleniu bezpłatnego teleskopu wraz z warunkami odbioru i zwrotu zestawu prześlemy również zwrotnie za pośrednictwem wiadomości e-mail i/lub skontaktujemy się telefonicznie w celu ustalenia szczegółów.

Zapraszamy serdecznie do czynnego udziału!

 

Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

 

Pixabay