10 czerwca 2021r. na terenie Polski będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca, które ostatni raz mieliśmy okazję podziwiać aż 6 lat temu. Nie będzie ono zbyt spektakularne z uwagi na niewielką część tarczy Księżyca, która przysłoni naszą Dzienną Gwiazdę, ale i tak warto podjąć próbę zaobserwowania tego zjawiska. W tym celu Stowarzyszenie POLARIS-OPP zorganizuje tego dnia pokazy teleskopowe i transmisję on-line za pośrednictwem programu Zoom. Dla osób wybierających się do Sopotni Wielkiej przypominamy, że z uwagi na zagrożenie COVID-19 siedziba pozostaje nadal zamknięta, ale obserwacje odbywać się będą na zewnątrz przy budynku siedziby naszej organizacji, gdzie dostępne będą teleskopy czy ławeczki dla oczekujących na swoją kolej. Osoby podróżujące samochodem prosimy o zaparkowanie aut w wyznaczonym miejscu przy siedzibie lub nieopodal szkoły ok. 50m. od miejsca obserwacji. Zależy pamiętać, że aby wziąć udział w bezpośrednich pokazach konieczne będzie używanie maseczek zasłaniających nos i usta z uwagi na zmniejszony dystans między uczestnikami podczas prowadzonych obserwacji na miejscu. Obowiązywać będzie również limit osób mogących wejść na teren prowadzonych pokazów. Zaćmienie będzie można podziwiać przez teleskop z filtrem H-alfa (Coronado), a także przy użyciu metody rzutowania obrazu z teleskopu tradycyjnego Sky-Watcher 130mm. Tych z Państwa, którzy nie zdołają wybrać się do Sopotni Wielkiej, zachęcamy do śledzenia naszej relacji on-line z poniższego linku:

https://zoom.us/j/98664958482?pwd=MEZ4QWJlZnBBZGpzN1RwZVN1eS83dz09

 

Oprócz pokazów w Sopotni Wielkiej, koordynatorzy Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z Kołem Astronomicznym LOŻA, zapraszają na boisko szkolne przy Liceum Ogólnokształcącym w Żywcu, gdzie od godz. 12:00 będzie można również podziwiać tarczę Słońca przez teleskop Coronado (i nie tylko). Dodatkowo jednak w przypadku gdy dzień będzie bez opadów, przy stanowiskach obserwacyjnych rozlokowany zostanie 5m., pneumatyczny model Słońca wraz z porównaniem Ziemi i Księżyca w tej skali. Osoby posiadające ze sobą smartfon z czytnikiem kodów QR będą mogły posłuchać specjalnie przygotowanego audio-przewodnika po wystawie w ramach projektu "Misja po Układzie Słonecznym" Stowarzyszenia POLARIS - OPP.

Podczas transmisji rozpoczynającej się o godz. 11:30 przekażemy również dokładny instruktarz, jak w bezpieczny sposób obserwować zaćmienie Słońca przez swój teleskop oraz na co szczególnie zwrócić uwagę. W przypadku pochmurnego dnia odbędzie się jedynie relacja on-line z komentarzem naszych koordynatorów, dlatego też przed przyjazdem warto śledzić pogodę za pośrednictwem naszych urządzeń pomiarowych z ogródka dydaktyczno-pomiarowego ASTROMETEO. Zapraszamy serdecznie do udziału bezpośredniego bądź zdalnie - pogodnego nieba!

 

Wszystkie pokazy i transmisje będą bezpłatne!