2012 rok jako pierwszy podsumował w pewnym stopniu dział obserwacyjny, a dokładniej jeden z jego koordynatorów - Krzysztof Dwornik, który pomimo prowadzenia obserwacji w jednym z najbardziej rozświetlonych miast w Polsce, uzyskał bardzo ciekawe efekty swojej pracy astrofotograficznej. Planety, Księżyc czy wizualne sesje sztucznych satelitów, to tylko niektóre z elementów aktywności tego działu. Utrwalone wyniki tych obserwacji prezentujemy w niniejszym artykule.

 

 

 
Początek roku, to przede wszystkim planeta Saturn, Mars i Wenus, które nasz koordynator utrwalił na zdjęciach wykonanych zarówno przez MTO i przez MAK150 żeby wydobyć światło popielate (w przypadku Księżyca).
 
 
 
W drugiej serii z 8 maja można zobaczyć te same planety, ale sfotografowane z użyciem nowej kamerki dmk21 au04 i wybranych zdjęciach z zastosowaniem filtru IR pass Baader. 


 

Również podczas majowej sesji z centrum Katowic, nasz koordynator podczas obserwacji pokazowej utrwalił w CSO1 opis planety Mars zaobserwowanej przez MAK150mm i z okularami Plossl 10 oraz 8mm. Opis doskonale pasuje do powyższych ujęć Czerwonej Planety:

"Zobaczyliśmy MAKiem Saturna, Marsa i gwiazdę Regulus.
Potem jeszcze przyjrzałem się dokładniej Marsowi - w plosslu 10 i 8 mm wygląda jak piłka do rugby, a na jej "czubkach" wyraźnie widoczne białe obszary - jeden to z pewnością Planum Boreum, a drugi to wg. Calsky.com - Hellas Plantita, choć nie wyglądał ten obszar tak rozciągle jak na calsky. Ponadto zidentyfikowałem Syrtis Major Planum. (...)"

 

Druga połowa i końcówka roku to już głównie Jowisz, a i tutaj nie brakowało niespodzianek astrofotograficznych. Nasz koordynator uwiecznił bardzo ciekawą sekwencję obrotu największej planety Układu Słonecznego, co niniejszym prezentujemy poniżej i składamy gratulacje autorowi zdjęć.