19 listopada br. o godz. 9:00 miał miejsce jedyny w swoim rodzaju briefing prasowy z Księżyca... Tego poranka na niebie pojawiło się najdłuższe w tym stuleciu zaćmienie Księżyca, które jednak było bardzo trudne bądź niemożliwe do obserwacji z terenu naszego kraju. Zjawisko to stało się jednak dobrą okazją aby w bardzo nietypowy sposób zainaugurować nowy projekt Stowarzyszenia POLARIS - OPP, pt. "Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce", zaczynający właśnie swoje działania na terenie Sopotni Wielkiej we współpracy z partnerami z Norwegii, Słowenii oraz Gminą Jeleśnia i agencją ABOUT Marketing & Communication z Warszawy. Projekt dofinansowany ze źródeł Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, gdzie m.in. gospodarstwa będą otrzymywały wsparcie na warsztaty oświetleniowe w celu redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem wokół posesji i nie tylko.

Briefing z Księżyca?
I to dosłownie, gdyż specjalnie na tą okazję we wnętrzu Sali Wielofunkcyjnej na poddaszu Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej (nieopodal kopuły Obserwatorium Astronomicznego), rozłożony został ponad 3m., świecący się, pneumatyczny model naszego Naturalnego Satelity, a w środku znajdował się jeden z naszych koordynatorów, który zademonstrował w nietypowy sposób jaka kolorystyka towarzyszy zaćmieniom Księżyca. Połączyliśmy się również on-line z ekspertem z Planetarium Śląskiego - Krzysztofem Dwornikiem, który w kilku słowach opowiedział o tym wyjątkowym zjawisku. Takiego pokazu tego dnia nie było nigdzie indziej w Polsce!  Do udziału zaprosiliśmy również grupę przedszkolaków z gminy Jeleśnia, gdyż to właśnie młodemu pokoleniu dedykujemy nasz projekt, aby mogli w przyszłości oglądać takie zjawiska na nocnym niebie oraz nie utracili piękna rozgwieżdżonego nieba, które znika w łunie nieprawidłowo zainstalowanych źródeł światła w naszych miastach i miejscowościach. O tym zagadnieniu kilka istotnych słów opowiedział dr Przemysław Tabaka - specjalista techniki oświetleniowej, który połączył się bezpośrednio z Politechniki Łódzkiej.

 

 

Plan briefingu 19 listopada 2021r. wyglądał następująco:

9:00 rozpoczęcie briefingu, przywitanie gości - Julia Nawalkowska, Paulina Wojtkowiak (dział PR w POLARIS-OPP)

9:04 prezentacja zaćmienia Księżyca, omówienie zjawiska przez Krzysztofa Dwornika z Planetarium Śląskiego

9:10 prezentacja projektu "Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce" - Piotr Nawalkowski (koordynator główny)

9:20 prezentacja współpracy międzynarodowej w projekcie - Jakub Konior (dział DIC POLARIS-OPP)

9:25 kilka słów o "light pollution" - dr Przemysław Tabaka z Politechniki Łódzkiej, SEP o/Łódź

9:30 sesja pytań, wizyta przedszkolaków z Gminy Jeleśnia - symulacja zaćmienia na 3m. modelu Księżyca w Sali.

9:45 zakończenie briefingu, czas na indywidualne wywiady, poczęstunek dla prasy.

 

Poniżej udostępniamy zdjęcia z tego spotkania oraz brief przygotowany specjalnie na tą okoliczność. Przybyli przedstawiciele i przedstawicielki mediów otrzymały od nas również materiały prasowe. Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność i cieszymy się, że zechcieli Państwo do nas przybyć pomimo odległości jaka nierzadko dzieliła redakcję od Sopotni Wielkiej!

 

Brief projektu XólotlBrief projektu "Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce" (605KB)

 

 
 

 

 


Kontakt dla mediów:
Julia Nawalkowska, Paulina Wojtkowiak
dział PR w Stowarzyszeniu POLARIS-OPP
tel. 695 14 29 49
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.