Od czerwca 2007 do lutego 2008 roku w Sopotni Wielkiej trwała realizacja projektu pt. „Młodzieżowa stacja kosmiczna, czyli życie na orbicie” (syg. wew. Goursat) dofinansowanego ze środków Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Równać Szanse 2007.  Przedsięwzięcie to miało na celu aktywizację i zwiększenie poziomu wiedzy z zakresu nauk ścisłych wśród młodzieży gimnazjalnej, a w szczególności przybliżenie tematu astronautyki z racji obchodzonego w 2007 roku jubileuszu 50-lecia ery kosmicznej.
 
Wśród różnorodnych działań zaplanowanych w tym projekcie – jak chociażby wykłady i prelekcje specjalistów, pokazy nieba, obserwacje sztucznych satelitów, ich fotografowanie czy też stworzenie makiety powierzchni Księżyca w skali H0 i małego kosmodromu do ćwiczeń „młodych kosmonautów”, na szczególną uwagę zasługuje budowa imitacji wnętrza stacji kosmicznej ISS, nazwanej dla potrzeb projektowych jako YSS, czyli Youth Space Station. Do jej stworzenia zaadaptowano pomieszczenie o wym. 5,7m. x 3,4m. x 2,5m., które wynajęto bezpłatnie od prywatnych właścicieli z Sopotni Wielkiej. Prace adaptacyjne nie były jednak tak proste jakby się początkowo wydawało. Ceglane ściany, niedokończona podłoga oraz betonowy sufit, musiały zostać przekształcone w idealną białą powierzchnię na wzór wnętrza ISS. Tynkowanie, szpachlowanie czy malowanie nie wchodziło w grę, więc rozwiązaniem okazały się być laminowane płyty HDF, które z racji swojej gładkości i łatwości w obróbce, idealnie nadawały się do warsztatów młodzieżowych. Do imitacji urządzeń, posłużyły części z aż 10 rozebranych przez młodzież komputerów, a przy samym montażu można było puścić wodze fantazji co w szczególności podobało się najmłodszym uczestnikom.
 
 
W trakcie prowadzony prac, trwających również podczas wakacyjnego ASTROZJAZDU 2007, ogłoszono konkurs o nazwie Astro Factor Team, do którego przystąpiło kilkanaście grup młodzieżowych w składach trzyosobowych. Team’y otrzymywały szereg różnych zadań związanych z budową stacji i warsztatów astronautycznych, a podsumowaniem były tzw. weekendy na stacji, w trakcie których, każda z trzyosobowych „załóg” miała za zadanie przetrwać na pokładzie tak, jakby w rzeczywistości polecieli na orbitę. Towarzyszyła temu nie tylko dobra zabawa, ale i wspólne poznanie tematyki życia w kosmosie (jedzenie posiłków w postaci papek, przetworów – tzw. gerberki dla dzieci itp).
 
 
 
Konkurs Astro Factor Team wygrała grupa o nazwie CHINEESE TIGERS w składzie Szczepan Kamiński, Kuba Janik oraz Adrian Świniański, a nagrody w postaci m.in. odtwarzaczy mp3 i mp4, biletów do kina, pamięci flash i innych gadżetów ufundował Urząd Gminy w Jeleśni. Rozstrzygnięcie miało miejsce w Planetarium Śląskim w Chorzowie, przy okazji III Kongresu Organizacji Astronomiczny (KOA).

Budowie stacji YSS towarzyszyło duże zainteresowanie nie tylko młodzieży i mieszkańców, ale i mediów jak chociażby Telewizji Polskiej. Słowa uznania można było usłyszeć od wielu znanych osób jak m.in. gen. M. Hermaszewskiego, przedstawicieli organizacji grantodawczych czy też uczestników 8 sympozjum dot. Ciemnego Nieba na Słowenii. Poparcie działań otrzymaliśmy również od pracowników ESA, którzy z dużym zaskoczeniem przyjęli informacje o budowie imitacji wnętrza jednego z modułów ISS, będącej prawdopodobnie jedyną tego typu amatorską konstrukcją w Polsce.
 
 
 
 

Obecnie pomieszczenie to służy za salę audiowizualną i prelekcyjną przy okazji zjazdów i obozów organizowanych przez Stowarzyszenie POLARIS – OPP w Sopotni Wielkiej. Na pokład zapraszane są grupy młodzieży szkolnej w ramach wycieczek dydaktycznych oraz turyści. Zainstalowane tam urządzenia pozwalają organizować spektakle i prezentacje komputerowe włącznie z samodzielnym sterowaniem stacją za pomocą programu symulacyjnego. Niestety wchodzący na pokład nie mogą doświadczyć stanu nieważkości tak jak to ma miejsce na prawdziwej International Space Station. Na razie do dyspozycji jest potężna trampolina 14FT rozkładana nieopodal stacji kosmicznej w okresie wakacji, na której chociaż przez chwilę można się poczuć jak w kosmosie lub trenażer kosmiczny ASTROLABIUM, stosowany również do ćwiczeń astronautów przed lotem.
 
 
 
W 2008 roku Młodzieżową Stację Kosmiczną w Sopotni Wielkiej jak i samych konstruktorów odwiedził osobiście amerykański astronauta z NASA - George Zamka. Więcej informacji na ten temat w sprawozdaniu w wersji PDF: G.Zamka na YSS.
 
 
 
 
 

Aktualne programy warsztatowe YSS:


 
"Weekend na stacji kosmicznej" to jedna z kilku naszych propozycji spędzenia wolnego czasu na pokładzie Youth Space Station w Sopotni Wielkiej. Polega na organizacji 24h. misji załogowej dla 2-4 osób na pokładzie stacji. Grupa otrzymuje szereg zadań pokładowych i warsztatów na wzór pracy astronautów ze stacji ISS jak również musi sobie poradzić ze stresem, przemęczeniem, sytuacjami wyjątkowymi, wyposażeniem pokładowym itp. Z misji nagrywany jest pamiątkowy film i wykonywana jest specjalna sesja zdjęciowa w strojach stylizowanych na uniformy astronautów z NASA i nie tylko. Więcej informacji na ten temat - Kontakt.
 
 
"Seanse astronautyczne" to ciesząca się największą popularnością wśród szkół i grup zorganizowanych, forma zwiedzania naszej konstrukcji. Są to standardowo trwające 60min. seanse pokładowe, w których jednorazowo udział może wziąć ok. 15-20 osób. Część załogi przebierana jest w stroje astronautów stylizowane na kombinezony NASA, otrzymuje konkretne funkcje i zadania, a po wejściu na pokład, ma za zadanie samodzielnie prowadzić wylosowaną "misję kosmiczną" wg scenariusza, który praktycznie za każdym razem jest inny. Toteż wiele grup odwiedza nas kilka razy w roku, aby wykonać inną misję. Systemem sterowania stacją kieruje komputer pokładowy reagujący na czynności wykonywane przez załogę zarówno poprzez wprowadzanie odpowiednich kodów jak również dzięki zamontowanym sensorom Kinect. W modelu zainstalowano przeróżne urządzenia do efektów specjalnych jak i imitacje sprzętu, które umożliwiają przeżycie m.in. uderzenia mikrometeorytów, awarii pokładowych filtrów powietrza (świec TGK), rozszczelnienie kabiny, brak zasilania czy doświadczenia ze zjawiskiem określanym mianem lewitacji.
 

                                            Aktualny repertuar seansów na YSS.

 
 

 
"Urodziny na stacji kosmicznej" - w ramach przygotowanych programów dla przedszkolaków jak również starszych uczestników wykazujących się dużym poczuciem humoru i chęcią do wspólnej edukacji poprzez zabawę, proponujemy zorganizowanie warsztatów na wzór imprez urodzinowych, bali przebierańców, zjazdów grup zorganizowanych, pokazów multimedialnych i innego rodzaju spotkań. Tematem przewodnim jest oczywiście szeroko rozumiany kosmos - astronautyka i astronomia. Polecamy wypracowane programy warsztatowe i team-buildingowe, doświadczonych animatorów, scenariusze zabaw wraz ze sprzętem i wyposażeniem rozrywkowym, a także obecność naszej maskotki pokładowej - misia astronauty z firmy AKSAM - partnera Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Więcej informacji - prosimy o Kontakt.
 

 
 
"Sylwester na stacji kosmicznej" - to jedyna tego typu w kraju propozycja rozpoczęcia nowego roku w kosmicznym wydaniu. Zabawa połączona z ciekawym programem pobytu na pokładzie, zapewni niemały zawrót głowy i to bez użycia alkoholu!  W zależności od danego roku, tematami przewodnimi są konkursy na najciekawsze przebranie, lądowanie na Marsie, wyścigi zdalnie sterowanych robotów, warsztaty konstruktorskie na czas, wystrzeliwanie rakiet ciśnieniowych, a nawet przedsylwestrowe ćwiczenia dla astronautów jak chociażby 7m. trampolina czy wirujący trenażer kosmiczny zwany Astrolabium. Rezerwacje na zabawę sylwestrową przyjmujemy przez cały rok. Zainteresowanych prosimy o Kontakt.
 
 
 
 
 

 
"Warsztaty konstruktorskie" - Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS to przede wszystkim wynik kreatywnego pobudzania wyobraźni oraz aktywizacji zajęciowej jej młodych twórców i podobnie jak przy jej budowie, tak i teraz zapraszamy do udziału w warsztatach konstruktorskich. Stare komputery, drukarki, serwery, uszkodzony sprzęt elektroniczny czy przestarzałe podzespoły, doskonale nadają się do ponownego przerobienia czy to na imitację czy też działające wyposażenie pokładowe. Za wzór służy jak zawsze wnętrze modułu Destiny Laboratory, ale i także cała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS. Najlepsze konstrukcje zostają opisane nazwiskiem autora i  zamontowane w wystroju pomieszczenia. Warsztaty prowadzone są wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji miejsc albo na zamówienie grup lub osób indywidualnych - Kontakt.
 
 

 

 
 
 
Masz pomysł na inne zastosowanie naszej stacji YSS? Napisz do nas - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.