Ogólne

Zapraszamy serdecznie wraz z Gminą Wołów do woj. dolnośląskiego na wyjątkowe wydarzenie poświęcone tematyce kosmosu – „Kosmicznie Fajny Wołów”. Impreza odbędzie się w dniach 9-10 maja 2025 roku, oferując uczestnikom fascynujące atrakcje związane z astronomią i eksploracją kosmosu. W programie przewidziano m.in. pokazy naukowe, warsztaty edukacyjne oraz spotkania z pasjonatami astronomii. Wydarzenie ma na celu popularyzację wiedzy o wszechświecie i zachęcenie do odkrywania tajemnic nieba, a także upamiętnienie szczególnego mieszkańca tego miasta - śp. gen. Mirosława Hermaszewskiego - pierwszego polskiego kosmonautę. Nasza organizacja zachęca w szczególności do animacji dla dzieci we wnętrzu modelowego globu Księżyca o średnicy 3 m., a także do wspólnych obserwacji teleskopowych nieba i okolicy Parku WOK. Będzie można również zobaczyć oryginalny fragment materiału skalnego z Księżyca czy kilka pamiątek przekazanych nam przez M. Hermaszewskiego. Szczegółowe informacje dotyczące programu dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Wołowie.

Meeting z teleskopami nr 200.W pierwszy, marcowy weekend 2025r. nasza organizacja rozpoczyna trzecią dekadę funkcjonowania. Kończymy tym samym oficjalne obchody 30-lecia działalności i to w sposób szczególny, gdyż właśnie w najbliższy weekend 2 marca o godz. 20:00 odbędzie się również jubileuszowy, dwusetny Meeting z teleskopami Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Naszym gościem specjalnym tego okrągłego spotkania miłośników ciemnego nieba i teleskopów będzie dyrektor Planetarium - Śląskiego Parku Nauki - Stefan Janta, który wygłosi dla nas prelekcję on-line pt.: "Zobaczyć niewidoczne". Zaproszenie na Meeting z teleskopami nr 200 skierowany jest w szczególności do osób i rodzin zapisanych w podprogramie "Pierwszy teleskop", jednak zainteresowanych udziałem i rozważających przystąpienie do wspólnych obserwacji (zarówno z pobranym od nas teleskopem, z własnym jak i bez sprzętu), zachęcamy do kontaktu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  - wyślemy indywidualne zaproszenie za pośrednictwem wiadomości e-mail.

 

Kliknij aby zobaczyć program PDF.Ferie zimowe 2025 będą w tym roku wyjątkowo kosmiczne. Zgodnie z terminem wyznaczonym przez MEiN dla woj. śląskiego nasza organizacja zaprasza do Sopotni Wielkiej na KOSMICZNE FERIE w iście astronautycznym i astronomicznym wydaniu. Przewidujemy warsztaty codzienne zarówno dla grup zorganizowanych jak i osób indywidualnych z dorosłymi opiekunami. Tradycyjnie zaprosimy na symulacje misji we wnętrzu Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS czy zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego z pokazami planet Wenus i Saturn nieopodal siebie. Dodatkowo proponujemy zimowy kurs samodzielnej obsługi amatorskiego teleskopu astronomicznego, a zupełną nowością będzie poszukiwanie meteorytów w śniegu i to tym razem już nie ćwiczebnych! Odbędzie się również budowa lądowników marsjańskich z materiałów z up-cyklingu, zwiedzanie i pomiary meteorologiczne w ogródku ASTROMETEO, a najdziwniejszą atrakcją, jaką zaproponujemy w tym roku na zimowisko, będzie pneumatyczny namiot igloo, pod którym zbudujemy bazę księżycową ze śniegu!  Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu, a zapisy rozpoczniemy z początku lutego br. kiedy to zostanie upubliczniony harmonogram warsztatów na okres śląskich ferii zimowych 2025. Grupy zorganizowane (od min. 5 osób) mogą dokonywać rezerwacji terminów niezależnie (już od 20 stycznia) i składać zapytania kontaktując się poprzez pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Zwrotnie prześlemy dostępny pakiet warsztatów w ramach ASTROTURYSTYKI lokalnej w Sopotni Wielkiej. Zapraszamy!

UWAGA! W związku z bardzo dużym zainteresowaniem w II tygodniu ferii zimowych, dostępna jest jedynie forma zwiedzania atrakcji - oprowadzania po Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS, namiocie sferycznym z wystawą kosmiczną YAN oraz prezentacja kolekcji meteorytów łącznie (ok. 45 min.) - po uprzedniej rezerwacji telefonicznej na nr 695-14-29-49.

 

Rozpoczyna się nowy rozdział w podróży ku odkrywaniu kosmosu! Polska intensywnie przygotowuje się do ostatniego etapu przed startem misji "Ignis" z polskim astronautą dr Sławoszem Uznańskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, a pasjonaci kosmosu z niecierpliwością wyczekują ogłoszenia oficjalnej daty startu. Tymczasem u nas również trwają prace nad nową atrakcją popularyzatorską z tej okazji. DSS - to na razie tajemniczy skrót kolejnej już, unikalnej wystawy, która przeniesie odwiedzających w świat orbitalnej rzeczywistości i w przeciwieństwie do firm komercyjnych, nie trzeba będzie wykupić biletu za kilkaset tysięcy dolarów. To miejsce, które ma zaskoczyć, zainspirować i odpowiedzieć na pytania, które być może nigdy wcześniej nie przyszły Wam do głowy. Jak wygląda codzienność astronautów? Jakie wyzwania kryją się za życiem w przestrzeni kosmicznej? Wystawa przybliży Wam tajemnice już po przekroczeniu symbolicznego włazu, umożliwiając interaktywne doświadczenia – od symulacji eksperymentów naukowych po zapoznawanie się z kosmicznymi technologiami. Nasza nowa koncepcja, która łączy edukację z rozrywką, powstaje jak zwykle z myślą o wszystkich – od dzieci po dorosłych. Będzie to miejsce pełne inspiracji, które zachęci do zgłębiania tajemnic eksploracji najbliższego nam otoczenia planety Ziemia i pozwoli zrozumieć, jak ogromne znaczenie ma dla nas przestrzeń kosmiczna. Obecnie trwają prace koncepcyjne i montażowe, a efekty będzie można podziwiać już niebawem. Zainteresowanych zapraszamy do zwiedzania naszych atrakcji w Sopotni Wielkiej, a może przy okazji dowiecie się wówczas więcej szczegółów na temat tego nowego przedsięwzięcia Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Śledźcie nasze aktualności, a zapewne natraficie na komunikaty o zbliżającym się otwarciu tej niezwykłej, kosmicznej przygody.

Źródło: pixabayStowarzyszenie POLARIS-OPP zaprasza na zaplanowane spotkanie Zoom.

Temat: Meeting z teleskopami #196 - transmisja z wyjazdu do Tromsø (Katarzyna Witas, Krzysztof Fiedor).
Czas: 15 gru 2024 20:00 Tromsø

Dołącz Zoom Spotkanie
https://us06web.zoom.us/j/88263974463?pwd=IumLpzuImq3v0pBXsDGkPeG0qNqgJf.1

Identyfikator spotkania: 882 6397 4463
Kod dostępu: 442042