W dniach 16-18 listopada 2012r. odbył się kolejny zjazd Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej, pt.  Listopadówka 2012. Zorganizowany został dokładnie w pierwszą rocznicę oficjalnego otwarcia obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001, kiedy to w całej miejscowości zmodernizowano uliczne oświetlenie z myślą o obserwacjach astronomicznych i nie tylko. Z tej okazji uczestnicy wybrali się na nocną obserwacją ciemnego nieba, a dokładniej - wyprawę obserwacyjną po Sopotni Wielkiej jak przed laty...
 
 
Piątek, 16 listopada rozpoczął się otwarciem zjazdu nieco po godzinie 20:00, kiedy to w siedzibie Stowarzyszenia w Sopotni Wielkiej, pojawili się już pierwsi uczestnicy. Jego inauguracją był przegląd zdjęć astronomicznych i dokumentalnych z obserwacji, jakie zostały wykonane w 2011 roku. Odbyła się również szybka prezentacja wirtualna o obiektach astronomicznych, jakie w najbliższy weekend stały się celem naszych działań.
 
 
Sobota poświęcona została na przygotowanie do swoistego rodzaju wyprawy obserwacyjnej na Leonidy 2012. Niestety z powodu przejściowych, typowych problemów z Mobilnym Obserwatorium TARPAN, głównym wyposażeniem do wyprawy okazały się być niezawodne od lat łóżka polowe jako stanowiska obserwacyjne w pozycji leżącej. Zrezygnowano z raportów, jako że sesja ta miała charakter poglądowy, ale przed wyjściem z teren koordynatorzy działu obserwacyjnego przeanalizowali statystyki Leonidów z poprzednich lat jak i wyniki naszych obserwacji z tego okresu. Rozgorzała dyskusja o nowych raportach RDM wykorzystywanych przy tego typu obserwacjach, po czym przyjęto strategię na najbliższą noc. O godzinie 20:00 grupa była już praktycznie gotowa do wyprawy i po skompletowaniu ostatnich elementów wyposażenia, wyruszyła w teren na M/O-3:
 

 

 
 
Podczas samej sesji pogoda okazała dosyć zmienna, pomimo tego, że wieczór zapowiadał się bardzo obiecująco. Liczne chmury setingu D oraz E, zasłaniały obserwatorom gwieździste niebo głównie w drugiej części nocy, jednak pomimo tego udało się odnotować kilka meteorów, a łączna liczba "spadających gwiazd" wyniosła ponad 60 zjawisk. Najjaśniejszy meteor miał ok. -1.5mag. ale nie należał do roju Leonidów. Jak na listopadową noc było znacznie cieplej niż w 2011 roku, bowiem przenośny termometr nie wskazał niższej wartości niż +5st.C. Niespodzianką okazało się natomiast podłoże Miejsca Obserwacyjnego nr 3, które było wyjątkowo niełaskawe dla uczestników tej sesji. Liczne kretowiska, uskoki gruntu spowodowane maszynami rolniczymi i nierzadko spotykane "miny przeciwpiechotne...", urozmaiciły tą wyprawę obserwacyjną jak za dawnych lat. Istny tor przeszkód na użyczonym nam polu nie zraził jednak obserwatorów do dalszych działań astronomicznych tej nocy i tak tuż po godz. 1:00 rozpoczęła się sesja teleskopowa na M/O-1 przed siedzibą Stowarzyszenia POLARIS - OPP.
 
 

Jeszcze przed godziną 2:00 w nocy w ruch poszły silniki krokowe teleskopu Synta 150mm z zamontowanym nań aparatem Nikon D80, co zaowocowało kilkoma ujęciami nocnego nieba głównie w pejzażu górujących wówczas gwiazdozbiorów jesiennych. Drugi teleskop Syna Dobson 10'' został skierowany na kilka klasycznych obiektów  z katalogu Messiera oraz planetę Jowisz będącą w centrum uwagi najmłodszych obserwatorów.  Pogoda w tej części sesji nocnej okazała się bardziej łaskawa, dzięki czemu na dyktafonie cyfrowym CSO odnotowywano tylko seting wartości B przy seeingu ok. 50-70%. W takich warunkach obserwacja potrwała do godzin porannych po czym grupa udała się na odpoczynek w siedzibie.
 
 
18 listopada poświęcony został na podsumowania, dyskusje i wymianę relacji z uczestnikami, którzy nie byli obecni na nocnej sesji, a odwiedzili naszą siedzibę w ostatnim dniu zjazdu. Krótki przegląd zdjęć i mały spacer zakończył jesienne spotkanie koordynatorów i gości Stowarzyszenia POLARIS - OPP.  Pozostałą część czasu członkowie naszej organizacji spędzili we wnętrzu modelu stacji ISS, gdzie wśród licznych kabli i urządzeń zamontowano najnowsze wyposażenie pokazowe w postaci konsoli Xbox 360 z sensorem Kinect, aby moduł YSS stał się jeszcze bardziej interaktywny dla zwiedzających.