Wraz z nadejściem września rozpoczął się długo oczekiwany remont budynku z siedzibą Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej. Prace obejmą przede wszystkim ocieplenie całego obiektu począwszy od siedziby głównej na poziomie zero, aż po imitację moduł stacji kosmicznej ISS i górnej części pomieszczenia z makietą Sopotni Wielkiej 2050. Z tytułu ostrych zim jakie panują na tym terenie, w wielu przypadkach już na przełomie października i listopada temperatura spadała dużo poniżej zera, utrudniając tym samym prowadzenie warsztatów w ww. pomieszczeniach. Po instalacji nowego ogrzewania w budynku, sytuacja ta się poprawiła, jednak nieocieplone ściany i brak podbitki dachowej, generowały ogromne koszty utrzymania działalności naszego Stowarzyszenia w okresie zimowym. Od tej jesieni być może sytuacja ulegnie zmianie.


 

Siedziba Stowarzyszenia POLARIS - OPP od początku istnienia naszej organizacji znajduje się w prywatnym budynku nr 174 w Sopotni Wielkiej. Również od samego początku tak i do teraz kompleks pomieszczeń dydaktyczno-warsztatowych wraz z przylegającą działką, na której zlokalizowana została w 2004 roku dydaktyczno-pomiarowa stacja ASTROMETEO, jest udostępniana naszemu Stowarzyszeniu bezpłatnie. Dzięki temu od wielu lat rzesze młodzieży mogą bez przeszkód uczestniczyć w działaniach organizacji, nie licząc okresu głębokiej zimy, kiedy to prace i działania warsztatowe wręcz zamierały z tytułu zimna, albo były dostępne tylko dla najbardziej wytrzymałych i odpornych na chłód uczestników... Od tego roku ma to się zmienić za sprawą wspólnej inwestycji w poprawę warunków użytkowania budynku. 
 
 
 
Do zakończenia prac remontowych tj. 31 października 2010r. wszystkie oficjalne działania i warsztaty na miejscu zostają niestety zawieszone. Amatorzy nocnych sesji astronomicznych liczą więc, że obserwacje listopadowych Leonidów (zjazd na 11-14.11.2010r.) mogą się odbyć już z odnowionym zapleczem lokalowym w postaci ciepłej i przytulnej siedziby POLARIS-OPP, czego wszyscy sobie życzymy.