Izerski Park Ciemnego Nieba po raz kolejny gościł pasjonatów gwiazd w miejscowości Jizerka, gdzie zawitała delegacja Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z Wirtualnym Obserwatorium, głównie z myślą o warsztatach na wypadek niepogody. Spotkanie miało miejsce 18 maja 2013r. po czeskiej stronie obszaru, toteż głównymi uczestnikami byli miłośnicy astronomii i turyści z tego kraju, ale nie zabrakło także gości z Polski w tym przedstawicieli Instytutu Astronomicznego UWr i koordynatorów IPCN zarazem. W roli gospodarzy wystąpił natomiast Klub astronomiczny Liberecka, który przygotował wiele atrakcji. 

 

 

 

Początkowo pogoda zapowiadała się bardzo kapryśnie, gdyż po przyjeździe na miejsce całe Izery zasnute były grubą warstwą chmur i mgły. Nie przeszkodziło to jednak uczestnikom i turystom, którzy tłumnie zjechali do wysoko położonej sali budynku Sklarny gdzie rozstawiono zarówno liczne teleskopy, lunety, lornetki jak i wyjątkową galerię astrofotografii w wydaniu Klubu Liberecka z Czech. Blisko 100 osób przysłuchiwało się wykładom prowadzonym w ramach zlotu przez prelegentów zajmujących się nie tylko astronomią, ale i ochroną ciemnego nieba czy astronautyką. Doskonale zaadaptowana, dawna hala produkcyjna huty szkła, zmieściła nie tylko rzeszę turystów i miłośników obserwacji nocnych, ale i nasz 7m. namiot Wirtualnego Obserwatorium Ciemnego Nieba. Do jego wnętrza przez ponad 5 godzin przeszło na seanse blisko 200 osób i to zarówno gości z Czech jak i Polski. Jak przystało na zjazdy międzynarodowe, warsztaty z wirtualnym niebem i cyfrowym teleskopem prowadzone były w dwóch językach, a wszystko to co prezentowane było pod sztuczną sferą, można było zweryfikować w rzeczywistości na prawdziwym niebie, gdyż już po godz. 19:00 pogoda okazała się bardziej łaskawa niż się wcześniej spodziewano. Bezchmurne niebo i obserwacje teleskopowe, trwały praktycznie do białego rana. 

                   

Zobacz pełny program Astronomicznego Dnia w Jizerce 2013

 

 

Na drugi dzień po zapakowaniu całego wyposażenia pokazowego, nasi koordynatorzy udali się jeszcze z pracownikami Instytutu Astronomicznego UWr do polskiej stacji turystycznej w Orlu, gdzie przy pięknej pogodzie można było zwiedzić zarówno pamiątkowy zegar słoneczny jak i ścieżkę dydaktyczną Układu Słonecznego, zbudowaną niedawno po polskiej stronie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Być może kolejne pokazy i obserwacje astronomiczne z udziałem naszych koordynatorów, odbędą się właśnie po tej stronie obszaru. A więc życzmy sobie tylko pogodnego nieba!