Wraz z rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw EURO2012, nasza organizacja wyruszyła w ogólnopolskie tournee popularyzatorskie pt. MARS2012, realizowane w ramach programu Przybliżmy Dzieciom Niebo i WGW. Po raz pierwszy działania te miały charakter masowy i adresowane były do szkół, domów dziecka, klubów i innych stowarzyszeń, a także  gościliśmy na imprezach różnych miast i miejscowości, w galeriach handlowych czy też pensjonatach i hotelach, gdzie odbywały się właśnie zielone szkoły lub półkolonie. Łącznie w naszych działaniach w czerwcu i lipcu udział wzięło ponad 10tys. osób...

 

 

 

 

Program Przybliżmy Dzieciom Niebo wzbogacił się w tym roku o nowe narzędzia popularyzacyjne w postaci 6,5m. namioty sferyczne stanowiące za trzon tzw. bazy marsjańskiej MARS2012. Tematyka eksploracji Czerwonej Planety stała się bowiem tematem numer 1 działań popularyzatorskich naszej organizacji w tym roku, jednak nie zapominamy również o zagadnieniu ochrony ciemnego nieba czy obserwacjach astronomicznych. Dlatego też wśród różnych atrakcji ASTROEVENTU i Pikników z Astronomią, nie zabrakło pokazów teleskopowych, sesji wizualnych nocnego nieba na łóżkach polowych, a także... prezentacji multimedialnych z użyciem nowej atrakcji w postaci "Wirtualnego obserwatorium ciemnego nieba".

 

Tournee programu WGW i Przybliżmy Dzieciom Niebo miało swój początek już w latach 2002 i 2003, kiedy to pierwsze wyjazdy popularyzacyjne wspierała Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności w ramach projektu Denebola. Już wtedy okazało się to przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, gdyż w latach następnych powieliliśmy ten system edukacji nieformalnej, związanej z tematyką szeroko pojętego kosmosu i pokrewnych nauk ścisłych. Zaowocowało to kolejnymi projektami wspieranymi m.in. przez Narodową Agencję Programu "Młodzież w działaniu" (proj. Fomalhaut) czy Fundację J&S Pro Bono Poloniae (proj. Thuban 1). Działania te kontynuowane były przez kolejne lata, w trakcie których pozyskaliśmy licznych sponsorów i kolejnych grantodawców. Od roku 2002 roku zmieniła się jednak technologia i technika prowadzenia warsztatów, przez co obecnie możemy pozwolić sobie na wiele więcej niż tylko "sucha prelekcja". Powstają liczne stanowiska pokazowe i eksperymentalne, rozkładamy pełne zaplecza dydaktyczne działów tematycznych, a nawet całe miasteczka kosmiczne jak to ma miejsce w przypadku ASTROEVENTÓW pt. MARS2012 w tym roku.

 

 

Od czerwca br. trasa tournee przebiega m.in. w okolicach takich miast jak Żywiec, Ruda Śląska, Konin, Kielce, Wrocław, Racibórz, Rydułtowy, Kraków czy Bielsko-Biała. To jedynie trzon miast, do których zaprosiły nas różne środowiska, organizacje czy podmioty. Działania prowadzone są głównie w weekendy, jednak zdarzają się także działania w tygodniu, w zależności od zainteresowania. Instytucje niekomercyjne mogą liczyć na bezpłatne poprowadzenie działań programowych, pod warunkiem, że jedynym odbiorcom naszych działań są dzieci i młodzież szkolna. Podmioty gospodarcze będziemy prosić o pokrycie kosztów logistyki i obsługi, gdyż jako organizacja niekomercyjna nie generujemy zysków, a wszelkie działania tego typu mają charakter edukacyjny. W wizytach wśród szkół, będziemy preferować małe miejscowości, których placówki noszą imię Mikołaja Kopernika lub innych astronomów, a także im. Janusza Korczaka z racji obchodzonego w tym roku jubileuszu. Ma to również związek z naszą partnerską szkołą w rodzimej Sopotni Wielkiej (ZS nr 4 im. Janusza Korczaka). Na zaproszenia GOK-ów, MCK-ów i podobnych podmiotów samorządowych, będziemy odpowiadać w pierwszej kolejności w ramach organizacji otwartych imprez jak np. dni gmin i miast, obchody jubileuszy oraz inne imprezy mające charakter publiczny. Działania będą prowadzone do momentu zapełnienia terminarza lub do wyczerpania środków sponsorskich. Obecne tournee z pewnością potrwa do końca września.

 

 

Instytucje zainteresowane zaproszeniem naszej grupy do przyjazdu, uzyskają więcej informacji za pośrednictwem danych na podstronie Kontakt. Lista miejsc do których zawitamy, jest cały czas otwarta. 

 

                   Partnerzy programowi przedsięwzięcia MARS2012: