17 września 2011 roku w miejscowości Brzeszcze (powiat oświęcimski), odbyła się lokalna impreza z serii Naukowy Kosz Piknikowy zainicjowana przez Towarzystwo Kultury Alternatywnej i wspierania inicjatyw społecznych "Kurnik". Do tego przedsięwzięcia przyłączyły się liczne instytuty, organizacje, placówki oświatowe jak i wolontariusze, wśród których znaleźli się także koordynatorzy i asystenci Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Wśród astro-atrakcji jakie zaoferowaliśmy tego dnia była m.in. możliwość skorzystania z bazy dydaktyczno-pomiarowej Mobilnego Obserwatorium.

 

 

 

 
Na samym początku imprezy przedstawicieli naszej organizacji zaskoczył rozmiar i rozmach przedsięwzięcia, którego podjęli się organizatorzy. Wśród wielu imprez i pikników, na jakich mieliśmy przyjemność gości dotychczas, ten okazał się najbardziej uatrakcyjniony o różnorodne tematy i dziedziny nauk ścisłych. Zazwyczaj przy tego typu wydarzeniach na tak niewielką jednak skalę, spotkać można kilka lub kilkanaście stoisk, a tymczasem naszym oczom ukazała się bogata oferta dydaktyczna i rozrywkowa włącznie z bezpłatnych bufetem opartym na wsparciu sponsorów, dostępnym dla wszystkich uczestników bez ograniczeń. Odpowiednie nagłośnienie, zapowiedź wydarzeń czy konkretnych stoisk, opieka medyczna oraz rzesza wolontariuszy sprawowała  doskonały nadzór nad sprawnym przebiegiem imprezy. Nie pozostało nic innego jak tylko oddać się w pełni naukowym ciekawostkom.
 
 
 
 
Nasze Stowarzyszenie miało przyjemność zorganizować pokazy teleskopowe okolicy jak i chwilowo (z powodu licznych drzew) plam na Słońcu, a także wytłumaczyć uczestnikom wchodzącym na pokład zasady działania stacji bolidowej czy konkretnych czujników meteorologicznych zainstalowanych na dachu Tarpana. Duże zainteresowanie wzbudzały również poszukiwania meteorów za pobliskim gruncie, a także namiot konstruktorskim pod którym powstawały znane z wielu naszych Astroeventów - rakiety wodne. Jako, że pogoda tego dnia dopisywała, aż dziewięciokrotnie rozlegało się głośne odliczanie do startu, przykuwające uwagę prawie wszystkich uczestników imprezy. Niestety konstruktorzy z Brzeszcz i okolic nie mieli szczęścia w podboju kosmosu, bo większość rakiet zawracała tuż po starcie robiąc przy tym liczne piruety, ale i wywołując falę uśmiechów na twarzach widowni. Na koniec także i młodzi asystenci koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS - OPP mieli swoje 5min relaksu, testując możliwości dwukołowych pojazdów znanych pod nazwą Seagway.