Tegoroczny Dzień Dziecka należał do bardzo pracowitych okresów w Stowarzyszeniu POLARIS - OPP. Samo święto wypadło w środku tygodnia, przez co duża część imprez zorganizowana została zarówno weekend przed jak i weekend po wspomnianym terminie. W niniejszym artykule przedstawiamy to co działo się w strukturach naszej organizacji w obu przypadkach i jak młodzież bawiła się z astronomią w dniu swojego święta. 

 

 

Pierwsze warsztaty z okazji Dnia Dziecka przeprowadziliśmy jeszcze na tydzień przed 1 czerwca, kiedy to w słoneczne, środowe popołudnie uruchomione zostało wirujące ASTROLABIUM. Każdy z uczestników naszych zajęć w Sopotni Wielkiej mógł przez kilka chwil pokręcić się na trójpierścieniowym urządzeniu rodem z NASA, a chętnych nie brakowało o czym może świadczyć wieczorna już godzina zakończenia warsztatów. Tego samego dnia poprowadzono jeszcze szczegółowe pokazy i obserwacje protuberancji słonecznych za pomocą teleskopu i z metodą szkicowania plam na raportach RDS. 

 

 

W sam Dzień Dziecka w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP zorganizowano mały konkurs astronomiczny na odnajdywanie i opisywanie najjaśniejszych gwiazd z gwiazdozbiorów zodiakalnych. Posłużyła do tego 2m. mapa nieba widocznego nad Polską, oraz wizerunki konstelacji w formacie niewielkich rycin. Zabawa była przednia, jako że do wygrania były m.in. okazy meteorytu Gao-Guenie, globus nieba oraz plakaty i upominki od sponsorów (firmy AKSAM i Galerii Kazimierz).

 

 

Kolejnym wydarzeniem była impreza plenerowa w amfiteatrze w Łękawicy, gdzie oprócz występów, dmuchanych zjeżdżalni i pokazów strażackich, swoje stanowisko otworzyli również koordynatorzy ze Stowarzyszenia POLARIS - OPP na zaproszenie urzędu gminy. Uczestnicy pomimo przelotnych burz i gradobicia, skonstruowali kilka rakiet ciśnieniowych, wykonali kilka obserwacji okolicy oraz odnajdywali jak zwykle ukryte w ziemi meteoryty ćwiczebne. 

 

 

Oprócz powyższych, dodatkowe działania w okolicach 1 czerwca prowadzone były także przy okazji innych, opisywanych wcześniej imprez jak chociażby ASTROEVENTS w Krakowie czy Piknik z Astronomią w Okrajniku.  Niewątpliwie bowiem głównym adresatem naszych działań są zawsze dzieci i młodzież szkolna, choć i rodzice często nie mają powodów do nudy.

 

Zobacz także:

ASTROEVENT w Krakowie

Piknik z Astronomią w Okrajniku

NASzA MAŁA AGENCJA KOSMICZNA