Przed nami kolejny, długi weekend, ale tym razem przypadający w czerwcu 2023r. Z tej okazji na terenie Sopotni Wielkiej rozpoczynamy oficjalnie otwarcie "sezonu astro-turystycznego", gdzie m.in. proponujemy aż cztery ciekawe wydarzenia związane z szeroko pojętą astronomią i kosmosem. Pierwszą z nich będzie symulacja zespołowej misji na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w piątkowe popołudnie o godz. 14:00 (udział odpłatny). Będzie można jak zwykle zobaczyć pamiątki po wizycie astronauty z NASA czy nieprezentowane jak dotąd u nas materiały przekazane przez śp. Mirosława Hermaszewskiego, z którym mieliśmy przyjemność współpracować podczas Astroeventów czy projektu "Wszechświat na wsi". W tym samym dniu, 9 czerwca o godz. 21:00 zapraszamy także do wspólnych obserwacji planety Wenus i Mars w pobliżu gromady gwiazd M44 w gwiazdozbiorze Raka. Dla osób uczestniczących w projekcie "De revolutionibus" - udział będzie bezpłatny wraz z wejściem na kopułę Obserwatorium Astronomicznego. Spotkanie może mieć charakter hybrydowy, nienumerowany w ramach MzT. Podobnie będzie dzień później, kiedy to dosyć późno, bo ok. godz. 2:30 w nocy spróbujemy zaobserwować planetę Saturn nieopodal Księżyca. Długi weekend czerwcowy podsumujemy prelekcją on-line w ramach Meetingów z teleskopami, kiedy to już po powrotach do domów o godz. 20:00 będziemy mogli spotkać się w programie Zoom z dr Elżbietą Kuligowską, która opowie nam o "Nie-samotnych gwiazdach, czyli parach, grupach o gromadach". Spotkanie to przeprowadzić w formule otwartej w programie Zoom: link do meetingu MzT-153. Zapraszamy do udziału, a więc informacji udzielamy za pośrednictwem Kontaktu telefonicznego bądź e-mail.

 

Podsumowując, podczas czerwcowego, długiego weekendu zapraszamy na:

9 czerwca 2023 r., godz. 14:00:

Symulacja misji na Youth Space Station w Sopotni Wielkiej - udział odpłatny. Rezerwacja miejsc:  Kontakt.

 

9 czerwca 2023 r., godz. 21:00:

Pokazy nieba w kopule Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej - wieczorna obserwacja Wenus i planety Mars w pobliżu gwiazd M44. Zapisy poprzez bezpośredni Kontakt.

 

10 czerwca 2023 r., godz. 2:30:

Otwarte obserwacje teleskopowe Księżyca w pobliżu Saturna. Zgłaszanie udziału na przyjazd do Sopotni Wielkiej poprzez Kontakt.

 

11 czerwca 2023 r., godz. 20:00:

Meeting z teleskopami nr 153 - prelekcja dr Elżbiety Kuligowskiej: "Nie-samotne gwiazdy, czyli pary, grupy i gromady". Link do spotkania otwartego: https://us06web.zoom.us/j/83668070813?pwd=MzM3Ymk5UExrcGErRFRad1pGc3k4dz09

 

Zapraszamy!

 

Sopotnia Wielka - widok z Miejsca Obserwacyjnego nr 20.