Stowarzyszenie POLARIS-OPP obchodziło w 2019 roku 25 lat swojej działalności, pomimo faktu iż nikt nie dawał nam więcej niż rok lub dwa funkcjonowania. Zaczynaliśmy bowiem od siedziby w garażu i grupki pasjonatów, albo raczej "wariatów" leżących w nocy na środku pola i patrzących w niebo. W latach 90-tych w małej wiosce beskidzkiej u podnóża szczytu Pilsko, prawie nikt z mieszkańców nie rozumiał czym jest zamiłowanie do astronomii i co robimy po nocach zabierając łóżka polowe w teren bez namiotów.

Tymczasem my ukazywaliśmy młodym ludziom, że na wsi mają coś wyjątkowego - mogą leżeć pod gołym niebem i wypatrywać meteorów oraz innych obiektów na ciemnym niebie, czego w miastach robić się nie da z powodu zanieczyszczenia sztucznym światłem. W ten sposób "zaraziliśmy" mnóstwo osób pasją do astronomii, wykorzystując potencjał lokalizacji, a miejscowa młodzież zamiast wieczorami siedzieć pod sklepem spożywczym czy na przystankach autobusowych, zainteresowała się tematyką szeroko pojętego kosmosu.

W ten oto sposób powstały pierwsze struktury naszej organizacji oraz cele statutowe, które po dziś dzień nam przyświecają:

- podejmowanie działań z zakresu pomocy społecznej oraz nauki, a w szczególności przeciwdziałanie defaworyzacji społecznej poprzez astronomię, meteorologię, ekologię i inne  pokrewne nauki ścisłe na rzecz społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich i małomiasteczkowych, a zwłaszcza dzieci i młodzieży oraz członków stowarzyszenia.

 

Poniżej prezentujemy kilka wybranych zdjęć I edycji, spośród tysięcy utrwalonych przez te 25 lat naszej działalności.