Prawie dokładnie 10 lat od wizyty astronauty, George'a D. Zamka z NASA w Sopotni Wielkiej, mieliśmy przyjemność ponownie ściskać dłoń kolejnej osoby, która była w kosmosie pochodzenia amerykańskiego. Tym razem 13 stycznia 2019r. odbyło się spotkanie z astronautką Nicole Stott, która gościła w Polsce podczas Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Stowarzyszenie POLARIS - OPP było obecne na tym wydarzeniu prezentując m.in. swoje stanowisko o tematyce szeroko pojętego kosmosu i ochrony ciemnego nieba, a przy okazji powróciliśmy stamtąd z nowymi pamiątkami od Pani Nicole Stott, które trafią docelowo na pokład naszej Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej.
 
 
 Sama impreza będąca już 3. Śląskim Festiwalem Nauki w Katowicach, odbyła się w dniach 12-13 stycznia 2019r. na terenie Centrum Kongresowego (Sala wielofunkcyjna).  Kilkaset organizacji, instytucji, uczelni wyższych, firm czy naukowców, wystawiało swoje stanowiska dydaktyczno-naukowe na kilku kondygnacjach i powierzchni bliskiej boisku piłkarskiemu. Nie zabrakło na nim także stanowiska Stowarzyszenia POLARIS - OPP, które prezentowało m.in. eksponaty o tematyce astronomii i astronautyki oraz popularyzowało zagadnienia związane z ochroną ciemnego nieba na terenie Sopotni Wielkie i nie tylko. Można było porozmawiać ze specjalistami i koordynatorami naszej organizacji, obsługujących m.in. Bazę Marsjańską, Eksploratorium czy Młodzieżową Stację Kosmiczną YSS w Sopotni Wielkiej, uścisnąć rękę jednemu z najbardziej aktywnych obserwatorów rojów meteorowych w Polsce czy porozmawiać z koordynatorką działu artystycznego POLARIS-OPP, która na ten weekend zapewniła wyjątkową prezentację naszych pamiątkowych strojów małego astronauty zarówno na żywo, jak i na potrzeby telewizji TVP i nie tylko. Obecni byli także koordynatorzy działu technicznego troszczący się o wyjątkowy wygląd naszego, jednak dosyć skromnego stanowiska względem realizacji jakie wykonujemy w różnych częściach Polski. Niestety z powodu braku miejsca wystawienniczego, nie było już możliwości zaprezentowania większej liczby naszych atrakcji o kosmosie. 
 
 
Wyjątkowym wydarzeniem było jednak nie tylko prezentowanie naszych zagadnień blisko kilku tysiącom zwiedzających, ale i możliwość wygrania zaproszeń na warsztaty we wnętrzu Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej. W ramach prowadzonych quizów o astronomii i dziedzinach pokrewnych, uczestnicy mogli wygrać aż kilkanaście zaproszeń do zrealizowania przed końcem lutego br. Emocji jak zawsze było co nie miara. Niektórzy "czatowali" na organizowane przez nas okresowo konkursy nawet kilka godzin! Ostatecznie udało się rozdać wszystkie vouchery z zaproszeniami na pokład Młodzieżowej Stacji Kosmicznej, gdzie od stycznia trafią nowe pamiątki rodem z NASA...
 
 
Oczywiście mowa tu o autografach i elementach nawiązujących do astronautki z NASA, Pani Nicole Stott, która gościła w tym czasie w Polsce, prowadząc liczne prelekcje, spotkania autorskie i rozdając autografy. Mieliśmy okazję zamienić kilka słów także o naszej działalności jak i o wcześniejszym gościu z USA, czyli panu George'u D. Zamka, który gościł u nas 21 listopada 2008 roku w Sopotni Wielkiej. Pani Nicole Stott podobnie jak nasz rodzimy kosmonauta Mirosław Hermaszewski (również goszczący tego dnia w Katowicach), złożyła nam autograf na jednym ze strojów małego astronauty, który trafi do kolekcji Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej. 
                                         
                                         
Te i inne pamiątki o tematyce astronautyki oraz związanych z Amerykańską Agencją Kosmiczną, można będzie zobaczyć na co dzień właśnie w naszej siedzibie w Beskidach. Zapraszamy!