Dział lokalny - Sopotnia Wielka

 

Utworzony w 2006 roku w wyniku realizacji jednego z projektów dotacyjnych zaadresowanych do lokalnej społeczności młodzieżowej z Sopotni Wielkiej i okolic. Zgodnie z niepisaną zasadą tego działu, koordynatorem może zostać jedynie osoba mieszkająca lub działająca na tym terenie.

Zadaniem tej jednostki wewnątrz-organizacyjnej jest przede wszystkim organizowanie działań i inicjatyw Stowarzyszenia z ukierunkowaniem na lokalną grupę odbiorców, w tym głównie młodzieży. Polegają one  na wszelkiego typu spotkaniach informacyjnych, kontaktach bezpośrednich, a nawet projektach dotacyjnych i imprezach lokalnych.

Do największych efektów tego działu należą:

  • nawiązanie stałej współpracy transgranicznej ze Słowacją,
  • organizacje licznych wycieczek lokalnych i przewodników Stowarzyszenia po Sopotni Wielkiej,
  • utworzenie objazdowej galerii zdjęć walorów lokalnych w tym ciemnego nieba,
  • budowa niewielkiej makiety-planetarium Sopotni Wielkiej 2050.

W chwili obecnej dział oficjalnie koordynują dwie osoby z Sopotni Wielkiej - byłe uczennice ZS nr 4.

 

                                   

 

                                                   

 

Zapraszamy na warsztaty do końca października 2019r.! Udział bezpłatny. 

 

Zapraszamy serdecznie do Sopotni Wielkiej na wspólne obserwacje zaćmienia Księżyca i prelekcję autorstwa Krzysztofa Dwornika - pracownika Planetarium Śląskiego w Chorzowie w ramach projektu grantowego "Niebo naszych dziadków", finansowanego przez LGD Stowarzyszenie Żywiecki Raj w ramach środków PROW 2014-2020. W przypadku zachmurzonego nieba prelekcja odbędzie się w pobliskiej sali Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z pokazem wirtualnym zaćmienia Księżyca. Liczba miejsc ograniczona! Pierwszeństwo udziału ma młodzież oraz seniorzy powyżej 50 roku życia. Zgłoszenia poprzez e-mail lub telefonicznie - Kontakt. 

 
Od połowy czerwca br. realizujemy projekt grantowy dofinansowany przez Lokalną Grupę Działania "Żywiecki Raj", pt. "Niebo naszych dziadków" w ramach środków PROW 2014-2020. W ramach tego przedsięwzięcia zapraszamy na cykl spotkań z astronomią, adresowanych głównie do dzieci i seniorów w wieku 50+. Podczas takich spotkań będzie można m.in. wysłuchać szeregu prelekcji zaproszonych gości z instytucji naukowych i edukacyjnych, zwiedzić kopułę Obserwatorium Astronomicznego czy też poobserwować niebo za pomocą teleskopu z nowym zestawem soczewek przybliżających obrazy planet, Księżyca, mgławic, galaktyk czy innych obiektów na wieczornym i nocnym niebie. To niebo zaś będziemy chcieli dodatkowo ochronić w ramach międzypokoleniowych warsztatów z zakresu redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. W sierpniu bowiem będzie możliwość zgłoszenia swojego gospodarstwa do wspólnej modernizacji oświetlenia zewnętrznego, gdzie razem ze specjalistą od lamp i elektrykiem, dokonamy takich zmian w oświetleniu przydomowym, aby światło padało tylko na deptak, podjazd czy schody prowadzące do domu, a nie w niebo, lasy, pola czy oślepiało domowników. Te działania jednak dopiero po VII Festiwalu Ciemnego Nieba, który w tym roku odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia 2019r. w Sopotni Wielkiej, natomiast już 28 czerwca zapraszamy na kolejną prelekcję z serii astronomii międzypokoleniowej, pt. "Kiedyś moja babcia widziała na niebie...". Jak się przygotować i zgłosić - w linku "więcej"...

Wstęp bezpłatny - pierwszeństwo dla młodzieży i seniorów 50+. Czas trwania 45min.

Od czerwca 2019 roku wprowadzamy nowość na płaszczyźnie współpracy z hotelami i pensjonatami z terenu Żywiecczyzny. Goście tych obiektów, które oznaczone zostały rolapem bądź plakatami o treści prezentowane obok, uprawnieni są do bezpłatnego udziału w pokazach nieba przez teleskop na terenie Sopotni Wielkiej, prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie w okresie wakacji 2019, a także do zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego z oprowadzeniem przez koordynatora. Warunkiem udziału w tego typu warsztatach trwających przeważnie od 30 do 90min., jest okazanie vouchera, który można pobrać na recepcji lub u gospodarzy pensjonatów (uwaga - voucher musi posiadać pieczątkę obiektu na odwrotnej stronie!), a także sprzyjająca pogoda (bezchmurne niebo). Należy pamiętać, że przed przyjazdem zawsze prosimy o kontakt telefoniczny celem rezerwacji miejsc i potwierdzeniem prognoz pogody na wieczór/noc. Właścicieli obiektów noclegowych zapraszamy natomiast do skierowania zapytań o możliwość uzyskania rolapa i prawa do udziału gości hotelowych w bezpłatnych warsztatach astronomicznych. Zapytania można kierować na dane z podstrony Kontakt. 
Podczas Majówki z Astronomią 2018 odbyło się oficjalne otwarcie kompleksu wielofunkcyjnego Stowarzyszenia POLARIS-OPP, zlokalizowanym na poddaszu Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej. Sala wyposażona jest w nowoczesny sprzęt audiowizualny, część konferencyjną na 50 osób, bibliotekę wraz z czytelnią i komputerami z internetem, punkt monitoringu środowiska naturalnego (www.pomiary.polaris.org.pl) oraz małe zaplecze socjalne z węzłem sanitarnym. W tym właśnie kompleksie pomieszczeń dostępny jest również odnowiony model Układu Słonecznego w skali 1 : 2.500.000.000, różnego typu elementy nawiązujące do astronomii, a także elementy up-cyklingu wykonane w ramach projektu "Nasze otoczenie - nasze środowisko".
 
9 listopada 2017r. został zorganizowany wyjazd na warsztaty tematyczne do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Jego uczestnikami byli członkowie projektu Chalawan, a dokładnie jedenastka finalistów z Sopotni Wielkiej, którzy przygotowywali się właśnie do zbliżających się finałów konkursu astronomicznego i astronautycznego pod tą samą nazwą. Wyjazd miał za zadanie nie tylko zwiększyć ich wiedzę nt. szeroko pojętego kosmosu i nauk pokrewnych, ale i dodatkowo zintegrować ich grupę przed nadchodzącymi rywalizacjami o nagrody, jako podsumowanie blisko rocznego zaangażowania w działania statutowe Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Wyjazd więc można było rozpatrywać w kategoriach edukacyjno-rekreacyjnych, ale dodatkowo uczestnicy spotkali się z wieloma niespodziankami na miejscu.
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych działalnością naszego Stowarzyszenia, do obejrzenia pełnej relacji z wyjazdu do USA na całkowite zaćmienie Słońca w USA w postaci przeglądu zdjęć, filmów i pierwszej mini-wystawy pamiątek i materiałów z pięciu stanów, jakie odwiedziła nasza grupa ze Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Relacja z udziałem części członków grupy biorącej udział w wyjeździe odbędzie się kilkanaście dni po powrocie z USA, a dokładniej 23 i 24 września 2017r. w siedzibie naszej organizacji w Sopotni Wielkiej. Dla osób, które wybiorą się na spotkanie z naszą grupą podróżników mamy specjalną niespodziankę - oryginalne koszulki z pamiątkowymi nadrukami TOTAL ECLIPSE USA 2017 zakupione przez nas bezpośrednio w USA! Liczba miejsc ograniczona. Do rozdania jest 30 koszulek w różnych rozmiarach, kilka par okolicznościowych okularów z folią do obserwacji Słońca z Wyoming oraz... możliwość spróbowania USA i to dosłownie. Szczegóły na miejscu. Rezerwacje miejsc poprzez e-mail podany na stronie Kontakt. Serdecznie zapraszamy!
 

W dniu 21 sierpnia 2017r. o godz. 18:00 czasu lokalnego w Polsce, miało miejsce wyjątkowe zjawisko obserwowane z terenu Stanów Zjednoczonych - całkowite zaćmienie Słońca. To właśnie z tego powodu do USA pojechała grupa koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS-OPP, która nie tylko obserwowała to zjawisko, ale i zrelacjonowała go na żywo z miejscowości Pavilion w stanie Wyoming. W tym celu nawiązana została współpraca ze szkołą Wind River, która była gospodarzem tego wydarzenia. Po raz pierwszy nasze Stowarzyszenie popularyzowało w ten sposób astronomię wśród mieszkańców tejże miejscowości i Amerykanów zarazem, rozkładając swój sprzęt na otwartym placu przed Wind River School. Była to więc niebywała obserwacja nieba zarówno z USA jak i w Polsce, gdyż relację z całkowitego zaćmienia Słońca  prezentowaliśmy na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej!

Od 12 do 15 sierpnia 2017r. włącznie trwał w tym roku V Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej i Krzyżowej, który oprócz szeregu warsztatów, zwiedzania atrakcji i miejsc warsztatowych Stowarzyszenia POLARIS-OPP, jak co roku głównym wydarzeniem skupił blisko 100 osób. Zapewne byłoby znacznie więcej, gdyż kulminacyjnym momentem jest coroczna, otwarta obserwacja nocnego nieba przy muzyce na żywo. Niestety tym razem jak w większości kraju, obserwacje maksimum Perseidów pod gołym niebem pokrzyżowała pogoda. Na szczęście przewidziano także wariant na niepogodę w postaci wirtualnego pokazu nieba na hali sportowej w Sopotni Wielkiej. Szczegóły oraz zdjęcia dostępne będą niebawem na stronie www.ciemneniebo.pl