Zapowiedzi 2018


21 listopada 2018r.
Jubileusz 10-lecia wizyty astronauty
George'a D. Zamka na YSS!
 
Szczegóły wkrótce!

LogowanieZobacz namiot WOCN

Weekend na YSS

 
 

Nasze działania

 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania

Warto wiedzieć

Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.

Piknik z AstronomiąZdobądź działkę na makiecie Sopotni Wielkiej! Drukuj Email
Ceny gruntu na terenie Sopotni Wielkiej nie należą do najniższych. Wiele osób przyjeżdżających w to miejsce na wczasy, obserwacje nieba czy zwykłą wycieczkę, bardzo chciałoby zakupić teren pod własny dom, altankę czy chociażby namiot. Nasza organizacja nie pośredniczy w sprzedaży nieruchomości na terenie Sopotni Wielkiej, ale umożliwia chociaż symbolicznie nabycie czasowych praw do gruntu na terenie naszej miejscowości... miejscowości w skali H0.
 
 
 
 
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej "zabawy" i zarazem wsparcia naszej makiety dydaktycznej Sopotni Wielkiej 2050!  W jaki sposób powstał i do czego służy nasz model można się dokładnie dowiedzieć klikając na sąsiedni obrazek, natomiast tutaj przedstawiamy zasady uczestnictwa w funkcjonowaniu makiety Sopotni Wielkiej 2050 roku.
 
 
 
Koszt utrzymania tego wyjątkowego modelu miejscowości w skali 1:87 kosztuje naszą organizację około 5 tys. zł. rocznie... Wliczają się do tego nie tylko liczne naprawy oświetlenia, wymiany podkładów modelarskich, rozbudowy, walka z kurzem, ale przede wszystkim jej funkcjonowanie. Rocznie naszą makietę odwiedza kilkaset osób zarówno w formie wycieczek szkolnych, turystycznych jak i indywidualnie osób zainteresowanych tematyką modelarstwa, astronomii i coraz popularniejszej tematyki ochrony ciemnego nieba. Makieta ta bowiem umożliwia prezentowanie efektu zanieczyszczenia światłem podczas astronomicznych pokazów wirtualnego nieba, o czym mało kto zdaje sobie sprawę, słysząc pierwszy raz o tej konstrukcji. Model stanowi więc za jedno z nielicznych narzędzi dydaktycznych w zakresie problematyki Light Pollution (LP) i dlatego jego utrzymanie jest dla nas bardzo ważne. Dodatkowo makieta znajduje się na terenie miejscowości, w której poczynione zostały kroki w kierunku utworzenia pierwszego w Polsce, mieszkalnego parku ciemnego nieba - vide: www.ciemneniebo.pl   Rola edukacji i informacji, stanowi więc za kluczowe działanie w tym przypadku.
 
 

Jak wesprzeć makietę Sopotni Wielkiej 2050:

 
Zapraszamy do wsparcia finansowego makiety, dzięki czemu można otrzymać roczne prawo własności do wybranego fragmentu działki na makiecie oraz będzie można współtworzyć ten jedyny w swoim rodzaju model dydaktyczny. Zasady współpracy w tym zakresie są następujące: po dokonaniu wpłaty na makietę prosimy o wysłanie do nas informacji, na jaki adres mamy wysłać Państwu Akt Własności działki modelarskiej. W przypadku firm lub sponsorów komercyjnych umieścimy dodatkowo na życzenie logo lub tekst w poniższej tabeli, jak i możliwe jest również zamieszczenie reklamy w skali H0 na wybranym gruncie na makiecie w rozmiarze do 2m x 2m skali H0. Kolejność wyboru działki modelarskiej zależna będzie od daty wsparcia, a więc kto pierwszy ten lepszy!
 
Darczyńca będzie mógł nie tylko bezpłatnie odwiedzać nasz model, ale i również wnioskować o dokonanie ewentualnych zmian na wybranej przez siebie działce modelarskiej. Do dyspozycji są m.in. zmiana szaty roślinnej, określone prace budowlane, umieszczenie elementów otoczenia w skali H0, a nawet montaż oświetlenia zgodnego z zasadami ochrony ciemnego nieba! Powyższymi pracami zajmą się członkowie grupy nieformalnej Młodzi Modelarze, która zrealizowała projekty Xsi oraz Morton. Aby dokonać zmian, wystarczy zamówić wybrane elementy np. z poniższej tabeli lub samodzielnie zaproponować inne materiały modelarskie w skali H0. Prosimy jednak za każdym razem najpierw o kontakt z nami, zanim dokonają Państwo zakupu lub zamówienia samodzielnego.
 
 
Zachęcamy serdecznie to współtworzenia makiety Sopotni Wielkiej 2050!
 
 
 
Aktualnie do dyspozycji zainteresowanych posiadamy następujące działki na makiecie:
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńca
Czas praw posiadania
00342/
SW2050

 Domek jednopiętrowy (dawna budka dróżnika) zlokalizowany nieopodal linii kolejowej i głównej drogi na Jeleśnię. Fragment zawiera niewielki ogródek i poletko uprawne. Budynek oświetlony.

wpłacono
 Ewa Wilas 30.11.2018
 
Foto:
 
 
 
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńca
Czas praw posiadania
 00530/
SW2050
Budynek jednorodzinny z niewielką posesją zlokalizowany części widokowej makiety Sopotni Wielkiej, styl alpejski, bez dostępu do głównej drogi. Budynek nieoświetlony. wpłacono
Zastęp "Ogniki" Opole
31.12.2019
 
 Foto:
 
 
 
 
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńca
Czas praw posiadania
 00505/
SW2050

Willa jednopiętrowa z poddaszem zlokalizowana na osiedlu domków jednorodzinnych, posiada dojazd drogą szutrową, niewielki plac, ganek. Budynek mocno oświetlony.

wpłacono
Aleksandra Pająk
Anna Woreta

02.02.2019
 
 Foto:
 
 
 
 
 
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńcaCzas praw posiadania
 00774/
SW2050

Buda targowa na placu handlowy w centrum makiety Sopotni Wielkiej. Zlokalizowana tuż obok dworca PKS i przystanku szynobusów. Brak oświetlenia.

np. 40zł.
brak
brak
 
 Foto:
 
 
 
 
 
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńcaCzas praw posiadania
 00002/
SW2050

Budynek dawnej fabryki / browaru na terenie makiety Sopotni Wielkiej. Rampa, hala produkcyjna, parking, droga dojazdowa tuż obok głównej drogi Jeleśnia-Namestovo. Potężne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne wraz z podświetlanym samochodem dostawczym. Miejsce na reklamy.

np. 150zł.
brak
brak
 
 Foto:
 
 
 
 
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńca
Czas praw posiadania
 02204/
SW2050

Pole nieopodal obserwatorium Stowarzyszenia POLARIS - OPP na makiecie Sopotni Wielkiej. Infrastruktura - brak,oświetlenia brak.

np. 30zł.
brak
brak
 
 Foto:
 
 
 
 
 
 
 
Tabela propozycji artykułów modelarskich do rozbudowy makiety SW2050:
 
Prosimy o zakup jednego lub więcej wskazanego przez młodzież materiału modelarskiego i wysłanie do nas na adres siedziby z dopiskiem DAROWIZNA.  Elementy te zostaną naniesione przez grupę Młodzi modelarze na makietę Sopotni Wielkiej 2050, a Państwo znajdą się na liście sponsorów modelu umieszczonej na niniejszej stronie, oraz na życzenie także w pomieszczeniu, w którym znajduje się makieta. Można też samodzielnie wybrać, dokupić i dołożyć własny pomysł na wybranej przez siebie działce modelarskie, ale prosimy przedtem o kontakt w celu ustalenia zgodności rozmiarów (nie większy niż teren działki), tematyki (epoka modelarska) czy też skali (1:87)! 
 
Aktualnie młodzież chciałaby wzbogacić makietę o:
 
Rodzaj elementu modelarskiego
Powód zakupu - prośby o sponsorowania
 Darczyńca
Elektrowóz EU45-205 PKP Cargo 
 jedyny pociąg na makiecie jest już mocno zużyty
 -
Tabliczki z nazwami ulic
 brak na makiecie - możliwość nazwania jednej z nich własnym nazwiskiem przez darczyńcę
ks. Łukasz Olczyk
Gołębie, sowy
 brak ptactwa na makiecie jak dotąd
ks. Łukasz Olczyk
Kury, kaczki  brak na makiecie jak dotąd
 -
Kępy traw  zieleń dekoracyjna do urozmaicenia makiety -
Autobus  brak na makiecie jak dotąd
 -
Figurki pasażerów
 do kompletu z autobusem
 Mateusz Rychel
Rowery 8szt.
 chęć ukazania ekologii w przemieszczaniu się i aktywności wśród mieszkańców w przyszłości M.M.
Rowery górskie  
 jw. -
Wiaty rowerowe
 jw. - akcesoria uzupełniające  -
Balon z płomieniami gazowymi (RGB-LED)   brak elementów wiszących nad makietą
 -
Sosny do zagajnika
 brak drzewek tego typu na makiecie
 Artur Lech
Kratki ściekowe, włazy kanałowe
 do urealnienia ulic na makietach  -
Krowy brak na makiecie jak dotąd
 -
Taxi
 brak na makiecie jak dotąd
 -
Koty
 są już psy, które ogrywają ważną rolę w quizach modelarskich i potrzebne są jeszcze koty  -
Motocykle
 na makiecie są tylko auta i rowery na drogach - liczymy więc na pasjonata motocykli ks. Łukasz Olczyk
Brony/pług
 mamy pola orne, brakuje tu jednak takich narzędzi
 -
Zwierzęta leśne wraz z amboną byłyby nawiązaniem do symbolu Sopotni jakim są lasy
 -
Gniazdo z bocianem
 jest również w prawdziwej Sopotni Wielkiej
ks. Łukasz Olczyk
 
Podane powyżej linki pochodzą od jednego ze stałych dostawców modelarskich ww. makiety, ale nie jest to obligatoryjne. Podobne materiały modelarskie można zamówić także w innych sklepach tego typu. Podane linki mają prezentować brakujący element modelarski i niekoniecznie należy składać zamówienie akurat w tym sklepie.

 
UWAGA !
 Darowizna na rzecz funkcjonowania makiety Sopotni Wielkiej 2050, nie oznacza nabycia rzeczywistych praw własności do opisywanych powyżej fragmentów modelu!
Stowarzyszenie POLARIS - OPP ani też grupa nieformalna Młodzi modelarze, nie dokonuje sprzedaży całości, części ani też wybranych elementów z makiety Sopotni Wielkiej 2050. Powyższe działanie nie jest formą sprzedaży w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
 
 
 

Harmonogram 2018

Polecamy

 

Zdobądź działkę...

Wesprzyj nas!

Astroprocent.pl

 
  Astroprocent

Partnerzy

 
 
 
 

 
 
 
 
  

 

 
 

 


 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 / 32 749-28-19 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258