12 czerwca 2010r. na terenie Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie, odbył się 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jak co roku zwiedzający mogli zobaczyć na własne oczy to, czego nie sposób spotkać na zwykłej lekcji w szkole, podczas uczelnianego wykładu, w pracy czy życiu codziennym. Hybryda nauki znów zafascynowała tysiące piknikowiczów, tym razem pod wspólnym hasłem: "Wielki mikro świat". Wśród wielu stoisk już po raz trzeci w historii Pikniku Naukowego, swoje ciekawostki  na stanowisku nr 47 prezentowało Stowarzyszenie POLARIS - OPP...

 

 

 

 

 
 Główną atrakcją jak co roku były pokazy teleskopowe za pomocą dwóch reflektorów Synta Dobson, które zostały rozstawione nieopodal naszego namiotu. Niestety z powodu bardzo niedogodnej lokalizacji samego stoiska, otoczonego w bliskiej odległości wysokimi drzewami, nie było zbyt wielu obiektów do podziwiania, oprócz chowającego się co jakiś czas za chmurami Słońca. Mimo to chętnych do obserwacji choćby liści na drzewie nie brakowało. 
 
Znacznie bardziej merytoryczne tematy można było poznać za pomocą audio-makiety ciemnego nieba, która za pomocą niewielkiej dioramy w skali H0 i zainstalowanych doń słuchawek, zachęcała zwiedzających do bliższego zaznajomienia się z problemem zanieczyszczenia sztucznym światłem. 
 
 
Do Warszawy zawitała również część mobilnej galerii zdjęć z warsztatów na stacji kosmicznej YSS, a także nasza stała maskotka misia w koszulce NASA upamiętniającej wizytę amerykańskiego astronauty Georga Zamka w Sopotni Wielkiej. Oprócz tego uczestnicy Pikniku mogli zobaczyć kilka okazów meteorytów i samodzielnie wykonać prognozę pogody na specjalnych raportach ze stacji ASTROMETEO. Niestety z przyczyn technicznych nie udało się zaprezentować całego stoiska POLARIS-OPP przewidzianego na ten rok, ale dzięki temu będzie okazja podziwiać więcej nowych, interaktywnych eksponatów w następnym wydaniu tej cyklicznej imprezy naukowej.