Aktualne projekty


Projekt:
"Dark Sky Community"
 

Dane z Sopotni Wielkiej.

Niebo w Sopotni Wielkiej

 

 Obraz na żywo z kamery all-sky

Warto wiedzieć

Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.Wakacyjne meetingi z teleskopami - proj. U-Taphao. Drukuj Email

Mamy przyjemność poinformować, że w ramach Programu Doraźnego Wsparcia Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania COVID-19, realizowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, rozpoczynamy wakacyjny cykl zdalnych warsztatów i obserwacji astronomicznych za pośrednictwem środków komunikacji typu Zoom i Skype, a także częściowo w ograniczonej formie bezpośredniej w plenerze. Różnica względem wielu tego typu aktywności wirtualnych polega jednak na tym, że w przeciwieństwie do blogerów czy popularyzatorów astronomii nie chwalimy się sprzętem i nie relacjonujemy jedynie zjawisk biernie uczestniczącym widzom, lecz zapraszamy do czynnych, wspólnych obserwacji nieba na odległość, wyposażając naszych uczestników w teleskopy Sky-Watcher 130mm. Teleskopy te można otrzymać od nas bezpłatnie na okres wakacji 2020r. (do dyspozycji będzie 25szt.) zarówno do domu jak i na wyjazd lub urlop - jedynym warunkiem jest udział w meetingach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie, które poprowadzą dwa razy w tygodniu od 20 lipca koordynatorzy naszej organizacji.
 
 
 

Krok po kroku

Spotkania te to doskonały moment na zapoczątkowanie swojej pasji do astronomii i obserwacji nieba, gdyż cykl zajęć będzie przypominał mały kurs dla początkujących pasjonatów, gdzie nie tylko dowiemy się gdzie szukać i jak obserwować konkretne obiekty, ale i krok po kroku od momentu otwarcia pudełka do samego użytkowania teleskopów w plenerze, poznamy uroki praktycznej astronomii pod gołym niebem. Każde spotkanie będzie trwało ok. 60min i będą wyznaczane głównie pod kątem ciekawych zjawisk mających miejsce na niebie, aby uczestnicy mogli wspólnie z prowadzącymi podziwiać te same obiekty. Do udziału w meetingach konieczny będzie dostęp do sieci Internet za pośrednictwem komputera, laptopa lub smartfona, wyposażonego w mikrofon i kamerkę. Wakacyjne spotkania wieczorno-nocne będą organizowane głównie zdalnie, ale przewiduje się także aktywności zespołowe, jak np. w trakcie VIII Festiwalu Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej. Obserwacje będą prowadzili wieloletni praktycy współpracujący z naszą organizacją, jak m.in. pracownik dydaktyczny Planetarium Śląskiego w Chorzowie czy wieloletni obserwator meteorów mający na swoim koncie jeden z najlepszych wyników godzinnych na świecie (wg. International Meteor Organization). Nie zabranie także gości i specjalistów z uczelni wyższych, którzy przybliżą m.in. zasady ochrony przed zanieczyszczeniem światłem. Udział we wszystkich meetingach jak i VIII Festiwalu Ciemnego Nieba jest również bezpłatny.
 
 
 

Zabierz teleskop do domu

Nowe, fabrycznie zapakowane teleskopy będzie można odebrać w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej od 18 lipca 2020r., po uprzednim ustaleniu szczegółów telefonicznie bądź na e-mail: Kontakt. Osoby niepełnoletnie będą proszone o odbiór teleskopu z osobą dorosłą z dowodem osobistym, gdyż sprzęt podlega użyczeniu na podstawie pisemnej umowy, której treść prześlemy za pośrednictwem poczty e-mail, bądź bezpośrednio w dniu podpisania na miejscu. Pierwszeństwo otrzymania teleskopu mają uczestnicy konkursu makiet i modeli ochrony ciemnego nieba, którzy zgłosili się do udziału w ramach projektu Dark Sky Community (syg. Thestias). Tym niemniej do dyspozycji pozostaje nadal blisko połowa teleskopów przewidzianych do rozdania, a dodatkowo w przypadku większego zainteresowania i wsparcia ze środków Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię", bierzemy pod uwagę zwiększenie ilości tego typu sprzętu poprzez dodatkowy zakup kolejnych 10szt. (prawdopodobnie w drugiej edycji cyklu na jesień). 
 
 
 

Ciemne niebo i pogoda

Czynnikami mogącymi mieć istotny wpływ na powodzenie tego przedsięwzięcia, są dwa warunki: prowadzenie wspólnych obserwacji zdalnych w miejscu, gdzie nie jesteśmy wystawieni na bezpośrednie, otwarte źródło sztucznego światła oraz oczywiście pogoda. W przypadku tego pierwszego warto zadbać o ochronę przed zanieczyszczeniem światłem z najbliższego sąsiedztwa, w czym pomóc może strona www.ciemneniebo.pl lub wybranie takiego miejsca, które położone jest z dala od centrów miast i miejscowości, ale z dostępem do Internetu z uwagi na konieczność uczestniczenia w meetingach na żywo. Drugi czynnik, na jaki niestety nie mamy wpływu jest pogoda. Zdalne obserwacje będą uzależnione od terminów ciekawych zjawisk astronomicznych, których kalendarz publikujemy z góry na cały 2020 rok. Niestety nie ma pewności, czy akurat w te dni, albo raczej wieczory i noce, będziemy mieli do czynienia z bezchmurnym niebem i to w dodatku z każdego miejsca, gdzie aktualnie przebywać będą uczestnicy meetingów z teleskopami. Dlatego też program będzie przygotowywany w ten sposób, aby uwzględniać aktualne prognozy jak i zajęcia zastępcze dot. obsługi teleskopu, jego przygotowania i konserwacji, czy nawet umiejętności posługiwania obrotową mapą nieba, którą uczestnicy otrzymają w komplecie z teleskopem. 
 
 
 

Jak się zgłosić?

Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu e-mail na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz telefonicznie na nr 33 863-46-93 bądź 695-14-29-49. Prześlemy szczegółowe informacje wraz ze wzorem umowy użyczenia teleskopu, a także ustalimy datę i godzinę odbioru sprzętu z siedziby Stowarzyszenia w Sopotni Wielkiej. Pod uwagę będzie brana kolejność zgłoszeń. Jedna rodzina może otrzymać tylko jeden teleskop. Zapraszamy serdecznie do wspólnych meetingów teleskopowych!
 
 

 

Działania z 2020 roku


Filmowe podsumowanie 2020r.
 

Astroprocent.pl

 
  Astroprocent

Wesprzyj nas!

Partnerzy

 
 
 
 

 
 
 
 
  

 

 
 


 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258