Zapowiedzi 2018


21 listopada 2018r.
Jubileusz 10-lecia wizyty astronauty
George'a D. Zamka na YSS!
 

Zobacz namiot WOCN

Warto wiedzieć

Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.

Piknik z AstronomiąZjazd jesienny 2018 - zaproszenie. Drukuj Email

W dniach 17-18 listopada 2018r. odbędzie się jesienny zjazd Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z nietypowym jubileuszem o tematyce kosmosu w wymiarze lokalnym, a dokładnie 10-lecia wizyty astronauty George'a D. Zamka z NASA w Sopotni Wielkiej. Stało się to wówczas za sprawą budowy Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS na wzór wnętrza modułu Destiny Laboratory International Space Station, której autorami była młodzież z naszej miejscowości jak i grono koordynatorów projektu dotacyjnego pt. "Życie na orbicie". Przyjazd pilota promu kosmicznego Discovery do Polski, a co dopiero do Sopotni Wielkiej, był niedowierzaniem i nie lada sensacją dla wielu osób, ale rzeczywiście wizyta ta stała się faktem i miała miejsce 21 listopada 2008r. 10 lat później organizujemy specjalne wydarzenie upamiętniające to wyjątkowe spotkanie, gdzie oprócz wspomnień, spotkań z twórcami wnętrza modułu YSS, odbędą się także liczne prelekcje, warsztaty dla dzieci i młodzieży, "dni otwartego włazu YSS", wystrzelenie modelarskiej rakiety na ponad 250m., otwarcie wystawy z Planetarium Śląskiego i... przyjazd 8m. rakiety z Europejskiej Agencji Kosmicznej!
 
 
 

Jubileuszowy zjazd w Sopotni Wielkiej będzie podzielony na kilka części...

 

 piątkowy wieczór pod kopułą obserwatorium...

 

Już 16 listopada 2018r. od godz. 19:00 zapraszamy serdecznie zainteresowanych do wspólnych obserwacji astronomicznych pod kopułą zlokalizowaną na dachu ZS nr 4 w Sopotni Wielkiej, nieopodal siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Przy kosmicznej muzyce będzie można podziwiać ciekawe zjawisko na niebie w postaci wieczornej koniunkcji planety Mars z Księżycem. Oba obiekty widoczne będą wówczas blisko siebie, a wyjątkową atrakcją będzie możliwość podziwiania szczegółów powierzchni Księżyca i Czerwonej Planety przez blisko 40cm. teleskop Celestrona w układzie optycznym Schmidt-Cassegrain, który dopiero od kilku miesięcy znajduje się za naszą sprawą w Sopotni Wielkiej. Obserwacje będą się odbywać do godz. 23:59 pod warunkiem sprzyjającej pogody. Udział w obserwacjach będzie tego dnia bezpłatny

 

 

 

 otwarcie wystawy "Jak wielki jest wszechświat"...

 

Nazajutrz, 17 listopada 2018r. program rozpoczniemy o godz. 12:00 od otwarcia czasowej wystawy z Planetarium Śląskiego w Chorzowie pod nazwą "Jak wielki jest wszechświat". Odbędzie się to na oddanej w tym roku do użytku przez nasze Stowarzyszenie, sali wielofunkcyjnej znajdującej się tuż przy kopule Obserwatorium Astronomicznego na poddaszu Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej. Wystawa jest efektem współpracy Planetarium z naszą organizacją, gdzie z remontowanego aktualnie gmachu Planetarium, do Sopotni Wielkiej w postaci darowizny trafiła duża część eksponatów o tematyce odległości we wszechświecie. Na tę okazję grono naszych wolontariuszy nie tylko odtworzyło dużą część otrzymanych eksponatów, ale i rozbudowało ją o kilka nowych elementów ukazujących problematykę rozmiarów kosmosu. Oprócz oficjalnego odsłonięcia i symbolicznego "zapalenia" Słońca w tej ekspozycji, odbędzie się krótka prezentacja oraz omówienie z możliwością bezpłatnego zwiedzania całej wystawy.

 

 prelekcje zaproszonych gości...

 

Od godz. 13:00 odbędzie się blok prelekcji tematycznych, jako wprowadzenie do świętowania jubileuszu 10-lecia wizyty astronauty z NASA w Sopotni Wielkiej. Wśród zaproszonych gości i koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS - OPP, swoje wystąpienia wraz z prezentacjami multimedialnymi na sali wielofunkcyjnej wygłoszą m.in.:

  • Krzysztof Dwornik (Planetarium Śląskie w Chorzowie) - "Budowa rakiet",
  • Konrad Kopański (Instytut Fizyki Jądrowej PK, Kraków) - "Promieniowanie kosmiczne"
  • [...] (Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie) - "Czy można zostać astronautą w Polsce?"
  • Piotr Nawalkowski (Stowarzyszenie POLARIS - OPP) - "Wszechświat na wsi, czyli kosmos zaczyna się na naszym podwórku" 
Odbędzie się także dyskusja panelowa:
  • członkowie Astro Factor Team (uczestnicy projektu z 2008 roku) - "Moje wspomnienia ze spotkania z astronautą George'm D. Zamka i z projektu 'Życie na orbicie' z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności" - prowadzenie dyskusji - Prezes Stowarzyszenia POLARIS - OPP i ówczesny koordynator projektu: Piotr Nawalkowski.
a także warsztaty dla dzieci i młodzieży od 6 roku życia (z udziałem dorosłych):
  • Wojciech Noga, Julia Nawalkowska (Fundacja Satelitarna Polarisu) - "Z drukarką 3D na orbitę, czyli zbuduj swoją sondę kosmiczną!"

W przypadku tych ostatnich, zaprosimy dzieci i młodzież pod okiem dorosłych opiekunów do wspólnego zbudowania wydrukowanego wcześniej, plastikowego modelu sondy kosmicznej SOHO autorstwa Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA, którą po sklejeniu i ewentualnym pomalowaniu, będzie można zabrać jako pamiątka z naszego zjazdu jesiennego do domu! Udział w tych warsztatach wymaga wcześniejszego przygotowania i rezerwacji miejsca, zaś z uwagi na współpracę Fundacji Satelitarnej z naszym Stowarzyszeniem warsztaty te będą nieodpłatne dzięki m.in. realizacji projektu dotacyjnego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.  

 

 8m. rakieta z Europejskiej Agencji Kosmicznej...

 

Po zakończeniu bloku prelekcji i warsztatów, czyli ok. godz. 15:30 odbędzie się niebywała prezentacja, jakiej jeszcze w Sopotni Wielkiej nie było... Tuż obok siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP jak i wejścia do Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS, gdzie przed laty gościł właśnie astronauta George D. Zamka, rozłożona zostanie sprowadzona specjalnie na tę okazję jubileuszu, ale i także z tytułu obchodów własnych 100-lecia Niepodległości Polski przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP, ponad 8 metrowa rakieta pokazowa! Ekspozycję będzie można podziwiać zarówno z dużej odległości jak i z bliska, gdzie będziemy chcieli wykonać pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników zjazdu, zaproszonych gości jak i koordynatorów naszej organizacji. Również specjalnie na tę okazję, zrobimy wyjątek od czynnej ochrony ciemnego nieba na terenie Sopotni Wielkiej, gdyż jeśli tylko pogoda pozwoli, rakieta zostanie podświetlona od dołu do góry na 3 godziny w kolorze biało-czerwonym jako symbol nawiązujący do flagi polskiej.

Model ten będzie przedstawiał rakietę Ariane 44LP zaprojektowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną, jedną z najbardziej rozpoznawalnych rakiet europejskich na świecie. Istotnym faktem jest jednak to, iż rakieta będzie miała na sobie flagi państwowe krajów wchodzących w skład ESA, do której (już obecnie) wlicza się także Polska. Rakieta będzie więc symbolem europejskiej rodziny narodów podbijających kosmos, gdzie swoje miejsce ma również nasza ojczyzna. 

 

 

misja na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS...

 

Przed godziną 17:00 przewidujemy mały poczęstunek dla gości wybierających się na dalszą część naszego programu, który będzie miał miejsce w otoczeniu Stacji Kosmicznej YSS, gdzie tuż po godz. 17:00 odbędzie się premierowy pokaz nowego seansu pt. "Zdalnie sterowane roboty pokładowe", przygotowany we współpracy z Fundacja Satelitarną Polarisu. 10 lat temu bowiem technologia nie była u nas aż tak dostępna, toteż dzisiaj nasze warsztaty i programy możemy wzbogacić o nowinki ze świata, jak chociażby mikro-roboty przypominające urządzenia o nazwie Spheries z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Jednak jaką rolę odegrają one w naszych warsztatach we wnętrzu YSS i co załoga będzie miała za zadanie z nim zrobić - okaże się już na miejscu. Ten punkt programu będzie jednak biletowany w kwocie 20zł./os.   

 

 

specjalny znaczek Poczty Polskiej...

 

Uczestników zainteresowanych filatelistyką lub po prostu nabyciem dodatkowej pamiątki związanej z obchodami 10-lecia wizyty astronauty George'a D. Zamka w Sopotni Wielkiej, zapraszamy dodatkowo do zakupu wydanego specjalnie z tej okazji z pomocą Poczty Polskiej, obiegowego znaczka autorstwa Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Znaczek ten to nie tylko jedyny w swoim rodzaju symbol tego wydarzenia z 2008 roku związanego z NASA w naszym regionie, ale i jest pełnoprawnym znaczkiem pocztowym, który można nakleić na kopertę i opłacić w ten sposób pamiątkową przesyłkę z tego okresu. Warto pomyśleć, jakim zaskoczeniem dla naszych znajomych będzie otrzymanie pocztówki lub listu z taką symboliką! Znaczek został wydany jedynie nakładem 1tys. sztuk i można go zakupić za kwotę 5zł. Polecamy!

 

 

 sztuczne satelity na ciemnym niebie...

 

Po godz. 20:00 w dalszej części sobotniego programu, gdy już wygasimy iluminację rakiety Ariane i ciemne niebo znów będzie chronione, w przypadku pogodnego nieba zapraszamy serdecznie na wspólne śledzenie sztucznych satelitów Ziemi tego wieczoru. Specjalna rozpiska jak "kosmiczny rozkład jazdy" prezentowany na wyświetlaczu w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP, będzie informował o nadchodzącym przelocie po niebie nad Sopotnią Wielką jakiegoś obiektu wykonanego ludzką ręką... Za każdym razem dowiemy się skąd pochodzi, na jakiej wysokości orbituje oraz jakie ma zadanie jeśli tylko będzie taka informacja dostępna. Oprócz tego tradycyjnie odbędą się publiczne pokazy nieba za pomocą mniejszych teleskopów ulokowanych przed wejściem do siedziby głównej Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Udział w obserwacjach trwających do ok. godz. 23:00 będą również bezpłatne

 

 

 

niedzielny start rakiety Helios...

 

18 listopada 2018r. będzie obchodzony bardzo hucznie i "wysokościowo", gdyż na pobliskim boisku szkolnym w Sopotni Wielkiej, o godz. 12:30 nastąpi start modelarskiej rakiety Helios z silnikiem wznoszącym  na wysokość ok. 250m. Autorem tego pokazu wraz z oficjalnym odliczaniem i wyjątkową oprawą, będzie nasz wieloletni koordynator współpracujący również z Planetarium Śląskim, zajmujący się wystrzeliwaniem tego typu rakiet już w latach 2006-2007, czyli w okresie gdy budowana była tutaj Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS. Ta jednak będzie o tyle "inna", gdyż w niebo poniesie nie tylko znaczek POLARIS-OPP i flagę Polski, ale i maleńki list informujący znalazcę, iż czeka na niego specjalna nagroda w przypadku odnalezienia korpusu ze spadochronem. Będzie to bowiem zaproszenie na wycieczkę do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, gdzie nasza organizacja wybiera się pod koniec listopada. Zaproszenie to będzie przewidywać nie tylko bezpłatny przejazd grupowy z Sopotni Wielkiej do Łodzi i z powrotem, ale i bilety wstępu do Planetarium EC1 oraz inne wybrane atrakcje podczas wyjazdu. Szczegóły tej konkurencji na odnalezienie korpusu rakiety Helios, dostępne są u organizatorów - Zarząd Stowarzyszenia POLARIS-OPP.   

 

 

dni "otwartego włazu do Stacji Kosmicznej YSS"

 

Zarówno 18 listopada od godz. 10:00 do godz. 18:00 (z przerwą na start rakiety Helios) jak i 21 listopada 2018r. (12:00-18:00), odbędą się również tzw. dni "otwartego włazu do Stacji Kosmicznej YSS" w Sopotni Wielkiej. W tym czasie nie będą organizowane pełne misje kosmiczne czy warsztaty, ale będzie bezpłatna możliwość wejścia na pokład naszej konstrukcji i zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć. Moduł będzie wówczas dostępny w pełnym rozruchu, czyli z pracującymi systemami sterowania, symulacji obrazów i dźwięków, czy też charakterystycznego syczenia po otwarciu wejścia. Prezentowane będą zdjęcia z wizyty astronauty George'a D. Zamka na pokładzie YSS, pozostawione przez niego pamiątki i wpis do księgi pokładowej, a nawet stroje z naszywką NASA upamiętniającą datę goszczenia w Sopotni Wielkiej. Warto jednak pamiętać, że aby wejść na pokład konieczne będzie obuwie zmienne (we własnym zakresie) bądź zakup ochraniaczy w kwocie 1zł. za parę. Będzie można również przebrać się w kombinezon, ale z uwagi na koszt każdorazowego prania/czyszczenia, jego użycie będzie również wiązało się z opłatą w kwocie 5zł. od osoby. Natomiast pełne symulacje misji kosmicznych w regularnej opłacie 20zł./os. będą odbywać się w inne, wybrane dni dostępne w harmonogramie miesięcznym

 

 

Jak się zgłosić do udziału w zjeździe?

 

Wszystkich zainteresowanych udziałem w jakimkolwiek punkcie programu, uprzejmie prosimy o zgłoszenie tego faktu najlepiej poprzez e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. wraz z podaniem liczby osób. Wpłaty za atrakcje biletowane można uiścić przelewem lub na miejscu gotówką. Z uwagi na charakter naszego wydarzenia, zalecamy udział uczestników od 6 roku życia (osoby niepełnoletnie wyłącznie pod opieką osób dorosłych).  Auta można zatrzymać na parkingu przy Obserwatorium Astronomicznym. Parking przed siedzibą zarezerwowany jest wyłącznie dla obsługi i samochodów technicznych. 

W głównych punktach programu zjazdu (prelekcje, warsztaty, panel, wystawa itp.) przewidujemy możliwość udziału do ok. 50os. jednocześnie. W pozostałych przypadkach udział rotacyjny umożliwia udział większej liczbie osób. Mimo to zawsze zachęcamy do kontaktu przed przyjazdem w celu zarezerwowania sobie miejsca. 

 

Zapraszamy na kosmiczną jesień do Sopotni Wielkiej! 

 

 

Harmonogram 2018

Polecamy

 

Zdobądź działkę...

Wesprzyj nas!

Astroprocent.pl

 
  Astroprocent

Partnerzy

 
 
 
 

 
 
 
 
  

 

 
 

 


 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 / 32 749-28-19 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258