Aktualne projekty


Projekt:
"Dark Sky Community"
 

Dane z Sopotni Wielkiej.

Działania z 2019 roku


Projekt:
"Sferyczny ogród badawczy"
 

Warto wiedzieć

Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.Całkowite zaćmienie Słońca w USA 21.08.2017- relacja. Drukuj Email

W dniu 21 sierpnia 2017r. o godz. 18:00 czasu lokalnego w Polsce, miało miejsce wyjątkowe zjawisko obserwowane z terenu Stanów Zjednoczonych - całkowite zaćmienie Słońca. To właśnie z tego powodu do USA pojechała grupa koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS-OPP, która nie tylko obserwowała to zjawisko, ale i zrelacjonowała go na żywo z miejscowości Pavilion w stanie Wyoming. W tym celu nawiązana została współpraca ze szkołą Wind River, która była gospodarzem tego wydarzenia. Po raz pierwszy nasze Stowarzyszenie popularyzowało w ten sposób astronomię wśród mieszkańców tejże miejscowości i Amerykanów zarazem, rozkładając swój sprzęt na otwartym placu przed Wind River School. Była to więc niebywała obserwacja nieba zarówno z USA jak i w Polsce, gdyż relację z całkowitego zaćmienia Słońca  prezentowaliśmy na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej!

 

 

 

 

 

Program prezentacji zaćmienia Słońca w  dn. 21 sierpnia 2017r. na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS (wg. czasu lokalnego w Polsce):

18:00 - otwarcie pokładu Stacji Kosmicznej YSS dla zainteresowanych,
18:22 - początek zaćmienia częściowego - Księżyc zaczyna nasuwać się na tarczę Słońca. Nawiązanie kontaktu z grupą obserwacyjną w USA.
19:00 - prezentacja zmian w otoczeniu miejsca obserwacji - kolor nieba zmienia się od ciemnobłękitnego po zmierzch do czerni.
19:40 - moment całkowitego zaćmienia Słońca. Przez prawie 2 i pół minuty mogliśmy podziwiać noc w ciągu dnia - gwiazdy z konstelacji zimowych, planety, ciemność... Na kilka sekund przed można było podziwiać tzw. zaćmienie diamentowe (pierścień z brylantem), gdzie ostatnie promienie Słońca przedzierają się przez góry księżycowe dobiegając do Ziemi. Zaraz później na linii Księżyc - Ziemia w tym obszarze nastąpiła swoistego rodzaju "dziura" świetlna, czyli obszar zwany na powierzchni Ziemi pasem całkowitego zaćmienia Słońca. Tam właśnie znajdowała się grupa obserwacyjna Stowarzyszenia POLARIS-OPP, która relacjonowała obraz i odczucia towarzyszące zaćmieniu. 
19:43 - tarcza Księżyca na nowo odsłania Dzienną Gwiazdę. Zanika ciemne niebo, świat jakby ponownie wracał do życia. Prezentacja zmian zachodzących w otoczeniu oraz relacje naocznych świadków będących w grupie naszego Stowarzyszenia jak i mieszkańców miejscowości Pavilion w Wyoming, USA.
20:00 - konkurs na żywo dla uczestników relacji z zaćmienia Słońca będących na pokładzie Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej. Do wygrania były pamiątki z zaćmienia Słońca w USA jak i inne, nietypowe nagrody niespodzianki prosto ze Stanów Zjednoczonych.
21:10 - koniec zjawiska zaćmienia Słońca - Księżyc całkowicie odsłania tarczę Słońca.
21:15 - uroczysty wpis uczestników relacji z zaćmienia Słońca do księgi pamiątkowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej oraz złożenie podpisów grupy obserwacyjnej w USA na okolicznościowej fladze wyprawy Stowarzyszenia POLARIS-OPP. 

 

Przegląd wybranych zdjęć z zaćmienia Słońca 21 sierpnia 2017r. w USA wykonanych przez członków grupy wyjazdowej Stowarzyszenia POLARIS-OPP:

 


 

 

 

 

 

 

 

Co na niebie w 2020r.


Astroprocent.pl

 
  Astroprocent

Zdobądź działkę...

Wesprzyj nas!

Partnerzy

 
 
 
 

 
 
 
 
  

 

 
 


 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258