Ostatnimi czasy głośno zrobiło się w mediach o grach planszowych opartych o tematykę planety Mars. Wśród takich produkcji pudełkowych jak "MARS 2049" czy "Terraformacja Marsa", także i nasze Stowarzyszenie doczekało się własnej realizacji, ale o nieco większym rozmachu. Gra autorska pt. "Baza Marsjańska" opracowana została przez koordynatorów POLARIS-OPP w efekcie prac nad rzeczywistą Bazą Marsjańską funkcjonującą w wersji dydaktycznej od 2010 roku jako pneumatyczne hale kopułowe, które gościły m.in. w takich miastach jak Wrocław, Kraków, Łódź, Ruda Śląska, Rzeszów, Sieradz, Zabrze, Konin czy Kielce. Miniaturową odmianą ASTROEVENTÓW popularyzujących tematykę marsjańską i szeroko pojętego kosmosu, stała się więc niniejsza gra planszowa oparta na mapie Czerwonej Planety o śr. 2m.
 
 
 Założeniem gry jest zdobycie jak większej liczby punktów otrzymywanych w efekcie prawidłowych odpowiedzi na pytania o tematyce astronomicznej i nie tylko, ale oprócz uzyskanego wyniku, liczą się także zdobyte odznaczenia i medale planetarne, awansujące zawodników o kolejne poziomy w grze. Oczywiście tak zdobywane punkty i poprawne rozwiązywanie quizów pozwala przede wszystkim na budowanie nowych kopuł habitatu na Marsie. Odpowiednie kolory przypisane są do danej funkcji i roli w trakcie misji marsjańskich i tak np. zielone oznaczają możliwość gry indywidualnej bądź zespołowej, żółte zawierają specjalne wyposażenie dla załogi, a czerwona daje możliwość przejęcia pytania i punktów rywali, którym nie udało się poprawnie rozwiązać zadania. Ciekawostką tej gry jest odgadywanie prawidłowych odpowiedzi z wykorzystaniem różnych nośników informacji, tj. z tabletu, kart z pytaniami losowanymi za pomocą kostki do gry czy też drukowanych tabliczek z zadaniami. 
 
 
 
 
Pierwszymi uczestnikami, którzy mieli okazję przetestować grę w wersji 1.0, była 13-osobowa grupa młodzieży uczestniczącej w konkursie projektu pt. "Vulpecula", dofinansowanego ze środków Gminy Jeleśnia na 2016 rok.  Emocji podczas tego listopadowego wieczoru było co nie miara, gdyż wszyscy próbowali zdobyć główną nagrodę w postaci kompletu medali planetarnych całego Układu Słonecznego, wartego aż 300pkt. Ostatecznie niestety 3 godzinna rozgrywka nie wyłoniła pod tym względem zwycięzcy, ale ponad 100pkt. zdobyła trójka najlepiej odpowiadających zawodników w osobach: Michał Iciek, Piotr Mizia i Paweł Widz, którym to odpowiednio przypadły nagrody główne w kwotach 300, 200 i 100zł. Oprócz tego cała trzynastka testerów gry Baza Marsjańska otrzymała zaproszenie na grupową wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Planetarium Niebo Kopernika. 
 
 
 
 
Zdaniem pierwszych "kolonizatorów Marsa" w niniejszej grze, koncepcja jest ciekawa i niesie ze sobą wysoki potencjał wiedzy o kosmosie, ale przede wszystkim przysparza niesamowitych emocji z uwagi na zmienne scenariusze przebiegu rund-misji marsjańskich. Z tego też powodu nierzadko cała grupa wybuchała śmiechem, brawami czy też ekscytacją użycia w odpowiednim momencie tzw. "kół ratunkowych" w swojej bazie marsjańskiej w połączeniu z ograniczeniem czasu dla udzielania odpowiedzi na padające pytania.
 
Kolejna rozgrywka Bazy Marsjańskiej w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP już podczas zjazdu zimowego sylwestrowego 2016/2017. Zapraszamy!
 
 
 
Zobacz także: