Podczas jednego z wrześniowych Pikników z Astronomią realizowanych wyjazdowo przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP, mieliśmy okazję gościć wyjątkową osobę związaną z lotami kosmicznymi - na spotkanie z dziećmi i młodzieżą przybył jedyny polski kosmonauta - gen. Mirosław Hermaszewski. Była to wyjątkowa okazja nie tylko do wysłuchania ciekawych prelekcji, ale i zdobycia upragnionego autografu "naszego astronauty". 

 

 

 
 
Warto przypomnieć, że Mirosław Hermaszewski w 1976 został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. 4 grudnia 1976 roku odlatuje do Gwiezdnego Miasteczka pod Moskwą gdzie przygotowuje się do lotu kosmicznego. Od godziny 17:27 27 czerwca do godziny 16:31 5 lipca 1978 wraz z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30. Dnia 28 czerwca 1978 roku o godzinie 19:08 przeprowadzono cumowanie z zespołem orbitalnym „Salut 6” – Sojuz 29. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi i zostało ustanowionych kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez FAI; m.in.: wysokość – 363 km, prędkość lotu – 28 tys. km/h, czas trwania lotu – 190 godzin 3 minuty 4 sekundy, przebyty dystans – 5 273 257 km i inne1.
 
Obecnie Mirosław Hermaszewski jest autorem wielu wystąpień i prezentacji mających na celu popularyzację tematyki eksploracji kosmosu, do których można zaliczyć m.in. wrocławski Astroevent ze Stowarzyszeniem POLARIS - OPP i partnerami. Wcześniej, Mirosław Hermaszewski przekazał na rzecz naszej organizacji potężną bazę dokumentów i materiałów historycznych dla młodzieży, podczas budowy modelu stacji kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej. Tym razem złożył upragniony, pamiątkowy autograf na jednym ze strojów małego astronauty, stylizowanym na kombinezon kosmiczny. Końcem września 2012r. kostium dołączy do pamiątek o tematyce kosmicznej, które to można będzie zobaczyć na pokładzie ww. modelu stacji YSS w naszej siedzibie.