Dane z Sopotni Wielkiej.

Działania w 2019 roku


Projekt:
"Sferyczny ogród badawczy"
 

Zobacz namiot WOCN

Weekend na YSS

 
 

Nasze działania

 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania

Warto wiedzieć

Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.

Piknik z Astronomią

Logowanie

Witamy na stronie głównej Stowarzyszenia POLARIS - OPP
Projekt "Vulpecula" rusza! Drukuj Email
Od 3 kwietnia 2016r. rusza nowy projekt pt. "Vulpecula", realizowany przez naszą organizację na terenie Sopotni Wielkiej i okolic, ale adresowany do szerokiego grona odbiorców m.in. za sprawą palety działań popularyzatorskich związanych z astronomią. Projekt całoroczny został wsparty m.in. ze środków Gminy Jeleśnia oraz kilku sponsorów prywatnych i branżowych współpracujących z naszą organizacją. Praca z dziećmi i młodzieżą stała się już tradycją i leży u podstaw początków funkcjonowania Stowarzyszenia POLARIS - OPP, które w marcu 2016r. obchodzi jubileusz 22 lat działalności. Od tego czasu zmieniły się jednak możliwości form popularyzowania nauk ścisłych związanych z szeroko pojętym kosmosem, dzięki czemu dysponujemy takimi atrakcjami jak wnętrzem modelu Stacji Kosmicznej ISS, makietą dydaktyczną ochrony ciemnego nieba czy kopułą Obserwatorium Astronomicznego. Wszystko to posłuży do jeszcze lepszego poszerzania horyzontów myślowych i aktywizacji postaw młodego pokolenia właśnie w ramach projektu Vulpecula...
 
Więcej…
 
Eventy "Odlotowa Przygoda" w Polsce! Drukuj Email
Na przełomie stycznia i lutego 2016 roku w Polsce miał miejsce szereg eventów astronomicznych i astronautycznych dla dzieci, organizowany z okazji premiery filmu animowanego pt. "Odlotowa Przygoda", oparty na koncepcji autorstwa koordynatorów naszej organizacji, którzy realizowali podobny cykl imprez objazdowych w 2010 roku związany z filmem "Jak ukraść księżyc". Tym razem postacie znanych dobrze dzieciom Minionków, zastąpili bohaterowie nowej aranżacji filmowej, ale eventy oparte były na sprawdzonych metodach Astroeventów Stowarzyszenia POLARIS-OPP i tak uczestnicy mogli m.in. pojeździć zdalnie sterowanymi robotami-czołgami po księżycowej scenerii, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w strojach imitujących kombinezony astronautów z NASA, poukładać wielkie puzzle z Księżycem, dowiedzieć się ciekawostek o astronomii w ramach warsztatów na ten temat, a nawet zebrać pieczątki z zajęć i powalczyć o nagrodę w postaci wycieczki do Centrum Nauki Kopernik.
 

 

Więcej…
 
Numer 56 już gotowy. Drukuj Email
W najbliższych dniach w druku ukaże się ostatni numer kwartalnika POLARIS za 2015 rok, czyli biuletynu wydawanego przez dział redakcyjny naszej organizacji w formie jednokartkowego przeglądu najciekawszych i zarazem mniej eksponowanych na stronach internetowych wydarzeń za ostatni kwartał w Stowarzyszeniu POLARIS - OPP. W numerze 56 ukaże się również lista działań i zapowiedzi na pierwsze miesiące 2016 roku, odnosząca się w dużej części do zjawisk astronomicznych na niebie, ale i nie tylko. Wraz z Biuletynem do prenumeratorów i członków oraz sympatyków naszej organizacji dostarczona zostanie również nietypowa przesyłka związana z Akcją "1% na astronomię". Uprzejmie prosimy o pomoc w wypromowaniu idei przekazania odpisów podatkowych na rzecz walki z niewłaściwym oświetleniem naszego otoczenia, o którym więcej można oczywiście przeczytać na stronie www.ciemneniebo.pl
 

 
Konkurs PAP i Ministerstwa Nauki rozstrzygnięty. Drukuj Email
 
Stowarzyszenie POLARIS - OPP w gronie finalistów do tytułu Popularyzatora Nauki 2015 Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oficjalne rozstrzygnięcie miało miejsce w siedzibie Ministerstwa, na którym pojawili się znani i mniej znani przedstawiciele organizacji, centrów nauk, firm, programów, a także indywidualni popularyzatorzy różnych dziedzin nauki. Nasza organizacja konkurowała z zacnym gronem placówek edukacyjnych w Polsce, wśród których znalazło się m.in. Centrum Nauki Eksperyment z Gdyni - tegoroczny laureat tytułu. Jak podkreślali organizatorzy, w wielu przypadkach trudno było podjąć ostateczny werdykt, bo choć nasza organizacja finansująca się w 95% ze środków własnych (niebudżetowych), nie może nawet w połowie równać się z takimi obiektami jak wielkomiejskie centra nauk, zdobyła podobno wysokie lokaty w głosowaniu jury. Warto podkreślić, że nasz debiut do tej nagrody to efekt zgłoszenia naszej organizacji nie samodzielnie, jak to w większości przypadków bywa, ale przez naszych dobrych znajomych z Instytutu Astronomicznego UWr we Wrocławiu, za co serdecznie dziękujemy i robimy dalej swoje, tak jak to ma miejsce od 1994 roku. 
 
Więcej…
 
Wolne działki na makiecie. Drukuj Email
Końcem 2015 roku wygasły prawa użytkowania, albo raczej sponsorowania, kilku wybranych działek na makiecie Sopotni Wielkiej 2050 w skali H0. Warto więc przypomnieć po co zostały wyznaczone fragmenty na futurystycznym modelu, których każdy może stać się "zarządcą", a tym samym wesprzeć utrzymanie jedynej w swoim rodzaju, dydaktycznej makiety o ochronie ciemnego nieba. To sposób, w jaki młodzież  lokalna i koordynatorzy opiekujący się nią, starają się jednocześnie zachęcić innych do współtworzenia modelu. Można więc m.in. wspierać i rozwijać pasję młodych ludzi, a zarazem przyczynić się do czynnej popularyzacji zasad ochrony przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Do dyspozycji zainteresowanych są obecnie: domek góralski, budynek administracyjny z halą browaru, puste pole do zabudowy, a nawet willa w centrum miasteczka. Na zachętę dla przyszłych sponsorów zapewniamy możliwość oczywiście bezpłatnego odwiedzania makiety Sopotni Wielkiej w Sopotni Wielkiej przez cały okres trwania wsparcia.
 
 
Planisfera 4 - finał konkursu Ursa Minor. Drukuj Email
Do końca listopada 2015r. trwać będzie finałowa runda corocznego konkursu astronomicznego dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP we współpracy z Urzędem Gminy Jeleśnia i innymi partnerami. W tym roku oprócz wielu obserwacji prowadzonych zarówno w plenerze jak i spod kopuły Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej, zorganizowana została gra planszowa Planisfera 4 w trzech osobnych rundach konkursowych. Co ciekawe, gra oparta na 2m. mapie nieba widocznego nad Polską, wymaga od młodych uczestników nie lada umiejętności i wiedzy z zakresu astronomii. Zawodnicy poznają w ten sposób nie tylko gwiazdozbiory, nazwy gwiazd czy obiekty, ale i uczą się ich jasności, lokalizacji obiektów Messiera, aktualnego położenia planet i wiele innych. 

 

 

Więcej…
 
Jesienne tournee WGW 2015 - zakończone. Drukuj Email
 
Dobiegło końca jesienne tournee grupy WGW w 2015 roku. W tym sezonie największe zainteresowanie wzbudził namiot Wirtualnego Obserwatorium Ciemnego Nieba, który ponad dwudziestokrotnie był rozstawiany w różnych częściach kraju. Stało się to za sprawą obchodzonego obecnie Międzynarodowego Roku Światła 2015 oraz dzięki realizacji projektu edukacji na temat problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem, koordynowanego przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego. To właśnie centralna Polska była dla nas tej jesieni najczęściej odwiedzanym regionem kraju. Gościliśmy m.in. w Kutnie, Żychlinie, Krośniewicach, Witoni, Oporowie, Krzyżanowie, Strzelcach i wielu innych miejscowościach. Łącznie grupa WGW pokonała tej jesieni ponad 4tys. km. 
Więcej…
 
Zapraszamy do Kutna. Drukuj Email

 

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 25

Harmonogram 2020

Polecamy

 

Zdobądź działkę...

Wesprzyj nas!

Astroprocent.pl

 
  Astroprocent

Partnerzy

 
 
 
 
 
 
  

 

 
 


 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258