Aktualne projekty


Projekt:
"Dark Sky Community"
 

Dane z Sopotni Wielkiej.

Niebo w Sopotni Wielkiej

 

 Obraz na żywo z kamery all-sky

Nasze działania

 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania

Warto wiedzieć

Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.

Logowanie

Witamy na stronie głównej Stowarzyszenia POLARIS - OPP
Wyjazd do EC1 w Łodzi. Drukuj Email
Na przełomie listopada i grudnia 2018r. Stowarzyszenie POLARIS - OPP zorganizowało wyjazd edukacyjny do Planetarium EC1 w Łodzi, jako podsumowanie projektu dotacyjnego Helvetios, realizowanego przy wsparciu m.in. Gminy Jeleśnia. Blisko 20-tka uczestników naszych systematycznych, całorocznych działań popularyzatorskich zaproszona została do obejrzenia jednego z najnowocześniejszych planetariów w Polsce, a wśród koordynatorów wyjazdu oprócz wieloletnich członków naszego Stowarzyszenia, znalazł się także pracownik dydaktyczny Planetarium Śląskiego na co dzień. Dało to wyjątkową okazję na rozszerzenie wyjazdu o dodatkową wiedzę pozyskiwaną z pierwszej ręki od razu, ale i na weryfikację niektórych treści merytorycznych prezentowanych podczas łódzkiego seansu. 
Więcej…
 
Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej. Drukuj Email

 

Uczestników zainteresowanych filatelistyką lub po prostu nabyciem pamiątki związanej z obchodami 10-lecia wizyty astronauty George'a D. Zamka w Sopotni Wielkiej, zapraszamy do zakupu wydanego specjalnie z tej okazji z pomocą Poczty Polskiej, obiegowego znaczka autorstwa Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Znaczek ten to nie tylko jedyny w swoim rodzaju symbol tego wydarzenia z 2008 roku związanego z NASA w naszym regionie, ale i jest pełnoprawnym znaczkiem pocztowym, który można nakleić na kopertę i opłacić w ten sposób pamiątkową przesyłkę. Warto pomyśleć, jakim zaskoczeniem dla naszych znajomych będzie otrzymanie pocztówki lub listu z taką symboliką! Znaczek został wydany jedynie nakładem 1tys. sztuk. Polecamy!

Więcej…
 
8m. rakieta z Europejskiej Agencji Kosmicznej... Drukuj Email

17 listopada 2018r. w ramach obchodów 10-lecia wizyty astronauty George'a D. Zamka w naszym Stowarzyszeniu, odbyła się niebywała prezentacja, jakiej jeszcze w Sopotni Wielkiej nie było... Tuż obok siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP jak i wejścia do Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS, gdzie przed laty gościł właśnie astronauta George D. Zamka, rozłożona została sprowadzona specjalnie na tę okazję jubileuszu, ale i także z tytułu obchodów własnych 100-lecia Niepodległości Polski przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP, ponad 8 metrowa rakieta pokazowa! Ekspozycję można było podziwiać zarówno z dużej odległości jak i z bliska już z początkiem dnia, gdy jeszcze trwały prace montażowe nad jej rozłożeniem. Również specjalnie na tę okazję, zrobiony został mały wyjątek od czynnej ochrony ciemnego nieba na terenie Sopotni Wielkiej, gdyż rakieta została podświetlona od dołu do góry na cały wieczór tego dnia w kolorze biało-czerwonym jako symbol nawiązujący do flagi polskiej.

Model ten przedstawiał rakietę Ariane 44LP zaprojektowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną, jedną z najbardziej rozpoznawalnych rakiet europejskich na świecie. Istotnym faktem jest jednak to, iż rakieta  miała na sobie flagi państwowe krajów wchodzących w skład ESA, do której (już obecnie) wlicza się także Polska. Rakieta była więc swoistego rodzaju symbolem europejskiej rodziny narodów podbijających kosmos, gdzie swoje miejsce ma również nasza ojczyzna.

Więcej…
 
Zjazd jesienny 2018 - sprawozdanie. Drukuj Email

W dniach 17-18 listopada 2018r. odbył się jesienny zjazd Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z nietypowym jubileuszem o tematyce kosmosu w wymiarze lokalnym, a dokładnie 10-lecia wizyty astronauty George'a D. Zamka z NASA w Sopotni Wielkiej. Stało się to wówczas za sprawą budowy Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS na wzór wnętrza modułu Destiny Laboratory International Space Station, której autorami była młodzież z naszej miejscowości jak i grono koordynatorów projektu dotacyjnego pt. "Życie na orbicie". Przyjazd pilota promu kosmicznego Discovery do Polski, a co dopiero do Sopotni Wielkiej, był niedowierzaniem i nie lada sensacją dla wielu osób, ale rzeczywiście wizyta ta stała się faktem i miała miejsce 21 listopada 2008r. 10 lat później zorganizowaliśmy specjalne wydarzenie upamiętniające to wyjątkowe spotkanie, gdzie oprócz wspomnień, spotkań ze współtwórcami wnętrza modułu YSS, odbyły się także prelekcje, warsztaty dla dzieci i młodzieży, "dni otwartego włazu YSS", wystrzelenie modelarskiej rakiety na ponad 250m., otwarcie wystawy z Planetarium Śląskiego i... przyjazd 8m. rakiety z Europejskiej Agencji Kosmicznej!
 
Więcej…
 
Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności Drukuj Email

30 października 2018r. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności w naszym kraju. Jest to program Komisji Europejskiej mający na celu aktywizację społeczeństwa w trzech obszarach: wolontariatu w wymiarze międzynarodowym, staże i miejsca pracy w III sektorze oraz projektów solidarnościowych, rozumianych jako szerokie spektrum działań na rzecz środowisk lokalnych. Programem tym zarządza w Polsce Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji pełniąca rolę Narodowej Agencji. To właśnie ta instytucja była gospodarzem wydarzenia inauguracyjnego, na którym wśród zaproszonych gości jako panelista jednej z debat wystąpił Prezes Stowarzyszenia POLARIS - OPP, Piotr Nawalkowski. Okazuje się bowiem, iż doświadczenie naszej organizacji w realizacji projektów dotacyjnych sprzed ponad 10 lat, ma tutaj kluczowe znaczenie...  
Więcej…
 
Piknik z robotami na rozpoczęcie szkoły! Drukuj Email

2 września 2018r. na terenie gminy Jeleśnia nieopodal urzędu gminy, odbyła się impreza plenerowa dla dzieci i młodzieży z okazji kończących się wakacji i zaczynającej się szkoły. Gminna Komisja GKRPA zapewniła bogaty program atrakcji, wśród których nie zabrakło również stanowiska Stowarzyszenia POLARIS - OPP realizującego warsztaty we współpracy z Fundacją Satelitarną Polarisu, która uzyskała w tym roku dotację na projekt "Kodujemy naszą przyszłość" w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, prowadzonego obecnie przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Dzięki temu projektowi, młodzież z naszego regionu (choć nie tylko), ma możliwość nauki kodowania robotów, programowania złożonego, tworzenia projektów liderowych oraz projektowania 3D w oparciu o zakupiony sprzęt przez Fundację. Właśnie 2 września br. była okazja poznać m.in. miniaturowe Ozoboty oraz roboty Photon, a Stowarzyszenie POLARIS - OPP zapewniło odpowiednią, kosmiczną scenerię oraz umożliwiło m.in. wykonanie pamiątkowego zdjęcia w stroju stylizowanym na kombinezon NASA!

Więcej…
 
VI Festiwal Ciemnego Nieba. Drukuj Email

baner VIFCN

W dniach 11-13 sierpnia 2018r. odbył się kolejny, VI już Festiwal Ciemnego Nieba na terenie pierwszego w Polsce obszaru ochrony ciemnego nieba - CN-001 Sopotnia Wielka. W tym roku aż dwa dni mieliśmy okazję spotykać się w gronie osób zainteresowanych niebem i jego zachowaniem dla kolejnych pokoleń, a także wrażliwych na muzykę towarzyszącą od początku Festiwalom w Sopotni Wielkiej. Jednak w tym roku z przyczyn od nas niezależnych, wydarzenie to miało charakter imprezy zamkniętej, ale w bardzo prosty sposób można było otrzymać zaproszenie do udziału - wystarczyło wypełnić deklarację członkowską Programu Ciemne Niebo - Polska. Warto jednocześnie zapoznać się ze zmianami, jakie zaistniały w Festiwalach Ciemnego Nieba od tego roku. Nieco szerzej piszemy bowiem o nich właśnie w tym artykule... 

Więcej…
 
Obserwacje zaćmienia w Sopotni Wielkiej - relacja. Drukuj Email

27 lipca 2018r. na wieczorno-nocnym niebie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie astronomiczne, będące swoistego rodzaju kumulacją dwóch, dosyć rzadko spotykanych zjawisk z udziałem Księżyca oraz planety Mars. Doszło bowiem do najdłuższego w XXI wieku zaćmienia naszego naturalnego satelity i to w dodatku tuż przy bardzo jasnej Czerwonej Planecie, znajdującej się w tzw. Wielkiej Opozycji (następne takie zjawisko opozycji z udziałem Marsa dopiero w 2035 roku). W ten wieczór wiele instytucji, planetariów, organizacji, mediów jak i osób uczestniczyło w obserwacjach i relacjonowaniu tego wydarzenia na niebie. Wśród nich znalazło się także Stowarzyszenie POLARIS - OPP, które zaprasiło zainteresowanych do udziału w szeregu atrakcji przygotowanych z myślą o tym dniu...

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 27

Działania z 2020 roku


Filmowe podsumowanie 2020r.
 

Astroprocent.pl

 
  Astroprocent

Wesprzyj nas!

Partnerzy

 
 
 
 

 
 
 
 
  

 

 
 


 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258