Zgodnie z zapowiedzią z końca 2020r., zapraszamy serdecznie do III edycji spotkań on-line prowadzonych przez koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS - OPP w formie wspólnych obserwacji z użyczanymi przez nas teleskopami, a właściwie zestawem do prowadzenia samodzielnych sesji astronomicznych, gdyż oprócz teleskopu Sky Watcher 130mm Dobson, uczestnicy otrzymują również okular ortoskopowy 6mm, adapter do astrofotografii z użyciem własnego smartfona oraz obrotową mapę nieba w formacie A3. Taki komplet jest swoistego rodzaju "pakietem startowym", aby rozpocząć swoją własną pasję do gwieździstego nieba - jakie by ono nie było w miejscu naszych obserwacji. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że jest to ciekawa alternatywa zamiast siedzenia w domu przed telewizorem w czasie pandemii, gdyż w tym przypadku mamy okazję aktywnie uczestniczyć we wspólnym podziwianiu tych samych obiektów na niebie, ale dosłownie "na własne oczy", a nie tylko przez liczne transmisje internetowe. Zasady uczestnictwa w III edycji pozostały praktycznie niezmienne...
 
 
 
Podobnie jak w jesiennej edycji "Meetingów z teleskopami" do udziału zapraszamy zarówno obecnych już uczestników jak i nowe osoby, które łącznie muszą spełnić następujące warunki:
 
  • czynnie brać udział we wspólnych obserwacjach i spotkaniach on-line (min. 1x na 3 spotkania odbywające się mniej więcej raz na tydzień),
  • wykorzystywać użyczony teleskop do samodzielnych/rodzinnych obserwacji nieba,
  • posiadać urządzenie z dostępem do internetu, kamerki i mikrofonu,
  • dokonać osobistego odbioru i późniejszego zwrotu sprzętu w siedzibie POLARIS-OPP,
  • podpisać umowę użyczenia teleskopu wraz z akcesoriami na osobę pełnoletnią,
  • regularnie opłacać składkę wspierającą program ochrony ciemnego nieba.
 
 
Teleskop można otrzymać na próbę, która nie może trwać krócej niż 1 miesiąc, a jeśli uznamy, że jednak nie jesteśmy zainteresowani dalszym udziałem, sprzęt można zwrócić bez konsekwencji i dodatkowych opłat w Sopotni Wielkiej. Należy jedynie pamiętać o przestrzeganiu instrukcji jego użytkowania oraz oczywiście, że osoba biorąca taki zestaw astronomiczny w używanie jest za niego odpowiedzialna materialnie. Zawsze przed zawarciem umowy użyczenia, jej wzór wysyłany jest wcześniej za pośrednictwem poczty e-mail na adres zainteresowanych. Otrzymanego zestawu nie można użyczać innym osobom bez pisemnej zgody POLARIS-OPP. 
 
 
 
Tymczasem pierwszy, zimowo-wiosenny kwartał 2021 roku zapowiada się całkiem interesująco pod względem atrakcyjności obiektów i zjawisk astronomicznych na niebie. Nawet mieszkając w dużym mieście będziemy mieli bowiem okazję poobserwować liczne koniunkcje planet z Księżycem i gwiazdami, jaśniejsze gwiazdy podwójne, zakrycia gwiazd przez Księżyc, czy też w końcu kratery i inne szczegóły na powierzchni Srebrnego Globu. Czym dalej od zanieczyszczenia sztucznym światłem, tym oczywiście paleta obiektów znacząco się powiększa, a użyczane przez nasze Stowarzyszenie teleskopy pozwolą zaobserwować na ciemniejszym niebie także i gromady gwiazd, galaktyki czy mgławice, jako maleńkie plamki odróżniające się nieregularną, często postrzępioną strukturą. To właśnie prawdziwa pasja móc samodzielnie odszukać i podziwiać na własne oczy obiekty kosmosu, a tylko na ekranie komputera. Zaproszenie do wspólnych, aktywnych obserwacji astronomicznych otwarte  jest przez cały okresie zimowej edycji "Meetingów z teleskopami", ale liczba teleskopów do dyspozycji jest niestety ograniczona. Można jednak wziąć udział także z własnym sprzętem jak chociażby lornetki lub teleskop, który od dawna leżał w szafie jako zapomniany prezent i nie było okazji go sprawdzić lub zapytać, jak powinien być prawidłowo poskładany. "Meetingi z teleskopami" dają taką możliwość, gdyż prowadzone są na żywo w programie Zoom, gdzie można na bieżąco zadawać pytania lub wymieniać się spostrzeżeniami. 
 
 
 
Zobacz filmik z wybranymi fragmentami poprzednich edycji:
 
 

 
 
Jesienna edycja naszych meetingów nie pozwoliła niestety z przyczyn pandemicznych na wszystkie zaplanowane w tym okresie aktywności. Tak więc przed nami jest jeszcze sporo atrakcji dodatkowych, jak chociażby obserwacje z porównaniem obrazu w kopule Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej, analiza obrazu z kamery all-sky, a także kolejne prelekcje zapraszanych gości, naukowców i popularyzatorów nauk ścisłych. 
 
 
Zgłoszenia nowych osób przyjmowane są w tej edycji na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz dodatkowych informacji można zasięgnąć dzwoniąc na nr 33 863-46-93 bądź 695-14-29-49. Zapraszamy!