Z początkiem września 2020r. rozpoczynamy drugą edycję "Meetingów z teleskopami", które pomimo krótkiej historii dwóch miesięcy realizacji, cieszą się dużym zainteresowaniem, a nawet rozgłosem w mediach. Formuła tych spotkań on-line pozostaje taka sama, jak w okresie tegorocznych wakacji, a więc uczestnicy otrzymują od nas amatorski teleskop Sky-Watcher 130mm i uczestniczą we wspólnych obserwacjach za pośrednictwem programu Zoom. Sprzęt pozwala na poznanie podstaw astronomii obserwacyjnej jak również zdobycie praktycznych umiejętności, co odróżnia nasz projekt od innych, tradycyjnych relacji internetowych czy vlogów prowadzonych przez pasjonatów i popularyzatorów astronomii. Tutaj można wykonywać dokładnie to samo, co prezentuje prowadzący, a więc czynnie uczestniczyć we wspólnych obserwacjach nieba, a nie wyłącznie być biernym widzem siedzącym za komputerem. Ta forma zobowiązuje jednak także do odpowiedniego przygotowania i zaangażowania uczestników "Meetingów z teleskopami" Stowarzyszenia POLARIS-OPP, gdyż odtrzymanie bezpłatnego teleskopu wiąże się - co zrozumiałe, z warunkiem jego używania oraz obecności on-line z kamerką i mikrofonem.
 
 
 
 

Teleskopy, teleskopy, teleskopy...

Podobnie jak miało to miejsce w trakcie wakacyjnych spotkań, tak i tym razem do dyspozycji uczestników zainteresowanych wspólnymi obserwacjami mamy ponad 20 teleskopów, które są w użytku od samego początku działań, ale tym razem istotną zmianą jest fakt, że w ramach projektu wymagany jest wkład własny. Polega on na dokonaniu wpłaty dowolnej, miesięcznej składki wspierającej Program Ciemne Niebo, która również zostaje przeznaczana na dodatkowe pomoce dydaktyczne czy akcesoria dla użytkowników teleskopów, dystrybuowane później wśród zainteresowanych (obrotowe mapy nieba czy okular do teleskopu, dający większe powiększenia). Ze składki jak i również udziału w obserwacjach on-line można zrezygnować w każdej chwili i wówczas zwrócony teleskop powędruje po przeglądzie i kolimacji do kolejnej osoby zainteresowanej udziałem w "Meetingach z teleskopami". W ten sposób nie ryzykujemy również niepotrzebnego wydatku w postaci zakupu teleskopu za kilkaset złotych, który później i tak "wyląduje w przysłowiowym kącie", gdy okaże się, iż tego typu aktywność nas jednak nie interesuje (co bardzo często się zdarza w sytuacji młodszych pasjonatów "jednego sezonu", gdy jako np. rodzice kupujemy dziecku pierwszy teleskop). Może się zdarzyć także i odwrotna sytuacja, gdy faktycznie zainteresowanemu, początkującemu miłośnikowi astronomii sprezentujemy tzw. "teleskop", czy lunetę o bardzo słabej jakości wykonania i małej średnicy tubusu, co w rzeczywistości zamiast rozwinąć pasję, może spowodować jej porzucenie wraz z wadliwym "teleskopem z plastiku". Nasze "Meetingi z teleskopami" pomagają uniknąć i takiej sytuacji.
 
 
 

Pytaj i nie błądź!

Zmianą w jesiennej edycji jest również możliwość uczestnictwa we wspólnych spotkaniach on-line z wykorzystaniem swojego własnego teleskopu. Ilekroć bowiem zdarza się, że zakupiliśmy taki sprzęt i przeleżał on w szafie kilka miesięcy lub lat z powodu braku umiejętności jego ustawienia, bądź najczęściej - niemożności uzyskania bezpośredniej porady od osoby zajmującej się na co dzień obserwacjami nieba. Zamiast szukać rozwiązań i pisać niezliczone posty na forach astronomicznych, można po prostu włączyć kamerkę i mikrofon podczas naszych "Meetingów z teleskopami" i zapytać na żywo, w jaki sposób rozpocząć obsługę takiego urządzenia bądź gdzie znaleźć konkretny obiekt na niebie. Pomocą służą nie tylko koordynatorzy i wieloletni obserwatorzy Stowarzyszenia POLARIS - OPP, ale i przedstawiciele uczelni wyższych czy instytucji naukowych, wśród których znajdą się m.in. pracownicy Planetarium Śląskiego w Chorzowie, Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie czy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jedno jest pewne - nawet najprostsze i banalne pytania o podstawy astronomii i obserwacji nie zostaną zbagatelizowane, ani też nie musimy się obawiać o ironiczną krytykę, jak dzieje się to czasami na grupach dyskusyjnych i w komentarzach pod relacjami na YouTube. Dzielimy się wiedzą, ale i przede wszystkim pasją oraz motywacją do praktykowania astronomii obserwacyjnej. 
 
 
 
 

Program "Meetingów z teleskopami" na jesień.

II edycja jest o tyle również wyjątkowa, że oprócz zwyczajnych spotkań odbywających się raz lub dwa razy na tydzień (czasami są wyjątki od reguły spowodowane np. pogodą lub działaniami wyjazdowymi naszych prowadzących), będzie można uczestniczyć i zobaczyć na żywo (on-line lub na miejscu), m.in. następujące ciekawostki:
  • prelekcje zapraszanych gości i wykłady specjalistów, naukowców, popularyzatorów astronomii i dziedzin pokrewnych,
  • obraz z teleskopu Celestron Schmidt-Cassegrain o średnicy prawie 40cm, zlokalizowany w kopule Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej,
  • widok nieba z wysokoczułej kamery typu all-sky, zlokalizowanej nieopodal ww. Obserwatorium wraz z czujnikiem poziomu zanieczyszczenia światłem,
  • bezpłatne kolimowanie teleskopów z udziałem naszych koordynatorów podczas okresowych dyżurów prowadzonych w Sopotni Wielkiej, a nawet po uprzednim ustaleniu w innych miejscowościach kraju (np. Katowice, Kraków, Wrocław itp.),
  • listopadowe rozstrzygnięcie konkursu na najbardziej zaangażowanego uczestnika/uczestniczkę "Meetingów z teleskopami" i działań Stowarzyszenia POLARIS - OPP,
  • w miarę możliwości determinowanych pandemią COVID-19, również w planach jest jesienny zjazd "meetingowców z teleskopami" w Sopotni Wielkiej, połączonych z ekspozycją wystawy planetarnej "Misji po Układzie Słonecznym".
 
 

Akcja crowdfundingowa pomaga zdobyć nowe teleskopy.

crowdfundingW ramach Programu Ciemne Niebo uruchomiliśmy już w sierpniu akcję crowdfundingową, której przychody podobnie jak składki wspierające, zasilają wkład własny do projektu "Meetingów z teleskopami", umożliwiając m.in. zakup kolejnych, nowych teleskopów tego samego modelu. Na ten moment niestety akcja nie dała jak na razie dużych możliwości (jesteśmy w stanie zakupić raptem dwie kolejne sztuki Sky-Watcherów 130mm), toteż zachęcamy gorąco do włączenia się w crowdfunding Programu Ciemne Niebo jak i promowanie tej koncepcji wśród swoich znajomych, na Facebooku, u potencjalnych sponsorów czy w mediach. Warto zapoznać się z benefitami, jakie daje udział w akcji oraz istnieje także możliwość odliczenia wpłat od podatku, jako darowizna na organizację pożytku publicznego (wpłaty tytułowane jako "darowizna", poza akcją crowdfundingową). 
 
 
 

Zapraszamy do udziału!

Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz telefonicznie na nr 33 863-46-93 bądź 695-14-29-49. Prześlemy szczegółowe informacje wraz ze wzorem umowy użyczenia teleskopu dla II edycji "Meetingów z teleskopami". Informujemy jednocześnie, że z uwagi na duże zainteresowanie otrzymaniem bezpłatnego teleskopu, czas oczekiwania na przydzielenie teleskopu znacznie się wydłuża i tworzone są listy rezerwowe uczestników. 
 
 
 
 
 

Pogodnego, ciemnego nieba!